Dlaczego Victoria’s Secret zamyka 53 sklepy?

BJak dobrać odpowiedni rozmiar biusonosza?
Przedstawiciel L Brands, firmy matki Victoria’s Secret, potwierdził, że w 2019 roku zostanie zamkniętych aż 53 sklepy marki.

Bazując na danych otrzymanych z CNN, zamknięcie takiej ilości sklepów jest rezultatem spadku sprzedaży odnotowanym za 2018 rok. Co w Polsce wiemy na temat tej marki? Na pewno to, że biustonosze, które oferuje są maksymalnie push up’owe - a wiemy to wszystko dzięki bardzo widocznym strategiom marketingowym marki, a mianowicie dzięki "Aniołkom", czyli wybranej grupie idealnie proporcjonalnych rzeczniczek marki. To one, sprzedają nam marzenie - sen, w którym wyglądamy tak samo jak one, wystarczy tylko, że założymy na siebie ten sam biustonosz, który one noszą.

Prawda jest taka, że oferta produktowa, którą marka dysponuje jest bardzo ograniczona pod względem rozmiarowym. Miseczki biustonoszy w Victoria’s Secret dochodzą maksymalnie do amerykańskiego rozmiaru DDD, co jest mniej więcej odpowiednikiem brytyjskiej miseczki E i polskiej miseczki F. Badania*, które w zeszłym roku udało mi się przeprowadzić z polskimi sklepami brafittingowymi, pokazały, że ponad 60 % Polek ma pełne lub obfite piersi, a to oznacza, że nie są w stanie znaleźć dla siebie odpowiedni biustonosz w ofercie Victoria’s Secret.

Według Izabeli Sakutovej, międzynarodowej ekspertki brafittingu posiadającej doświadczenie z produktami marki, wiele przyczyn mogło wpłynąć na podjęcie decyzji o zamknięciu tylu sklepów, ale bazując na znajomości produktów tego znanego brandu twierdzi, że mocno ograniczona oferta rozmiarowa oferowana przez VS dyskwalifikuje spore grono potencjalnych klientek z noszenia ich produktów, co wpływa na to, że nie zostawią one tam swoich pieniędzy. 

Czym więc powinny charakteryzować się biustonosze, aby nie dyskryminowały znacznej części kobiet i odpowiadały wymaganiom ich różnorodnych ciał?

Rozmiary biustów Polek.
Duże biusty nie są problemem mniejszości kobiet. Wręcz przeciwnie. Pełnym biustem poszczycić się może w Polsce niemal 43% pań. Dodatkowo ponad 18 % ma biust obfity. Okazuje się zatem, że ponad 60% płci pięknej ma duży biust*. Izabela Sakutova podkreśla – „Od zawsze zwracam szczególną uwagę na dobór biustonosza w przypadku takich właśnie piersi. Co prawda do każdego rodzaju biustu powinien być on odpowiednio dobrany, ale ten zasługuje na szczególne traktowanie! Kobiety o dużych piersiach powinny dobierać biustonosze, które posiadają trzy supermoce: przede wszystkim dużą dostępność rozmiarową - by móc dopasować go idealnie do każdej kobiecej figury, odpowiednią konstrukcję, która utrzyma biust w odpowiednim miejscu, zapewniając jego ukształtowanie i trzecia moc - atrakcyjny wygląd. Nic bowiem nie dodaje kobiecie tak pewności siebie, jak piękna bielizna.”

Czy miseczka D to duży biust?
Sakutova uważa, że nie jest tak, jak głosi powszechna opinia, że biust powyżej miseczki D jest ogromny. Wielkość piersi to nie tylko literowy symbol miseczki. Pamiętać należy, że rozmiar piersi określają dwie wartości: pierwsza to wymiar pod biustem określany liczbą, czyli pas obwodu biustonosza, druga zaś jest rozmiarem miseczki i określa się ją literą. Pojemność miski zależy zatem od tego, jaki jest rozmiar pod biustem, z którym miseczka jest połączona. Miseczka D umieszczona na staniku z obwodem 65 będzie więc o 4 rozmiary mniejsza niż miseczka D przy obwodzie 85 cm. Każde zmniejszenie czy powiększenie rozmiaru pasa obwodu biustonosza oznacza wzrost lub spadek rozmiaru miseczki o jeden.

Rozmiar miseczki 65D zmieści piersi takiej samej wielkości co 70C i 75B. Pojemność miseczki jest ta sama, ale rodzaj uzyskanego podtrzymania i zebrania biustu będzie się różnił. Diabeł tkwi w szczególe. W tym właśnie tkwi różnica pomiędzy biustonoszem, który pasuje „mniej więcej”, a tym, który jest dopasowany idealnie.
Polki, które nie korzystały z usług brafittingu noszą najczęściej źle dobrany rozmiar "75B", podczas gdy powinny nosić 70D-E lub 65E-F. Piersi mieszczące się w miseczce A-B-C można zaklasyfikować do małych piersi, D-DD-E to piersi średnie, natomiast F-FF-G -pełne. O piersiach obfitych mówimy wtedy, gdy są powyżej miseczki G.

Powód do szczęścia, czy niemały problem?
Na duże piersi narzekamy, choć powinny być powodem do dumy. Według ekspertki brafittingu Izabeli Sakutovej, problemem natury estetycznej, a nawet zdrowotnej okazuje się nie tyle rozmiar piersi, ale nieprawidłowo dobrany biustonosz. Na skórze, zwłaszcza latem pojawiają się pod piersiami zmiany odparzeniowe, a także otarcia, spowodowane zbytnim naciąganiem ramiączek, czy nieodpowiednio dobraną, za małą miseczką, wbijającą się fiszbiną w tkankę piersiową. To zaś może doprowadzić do infekcji zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych. Jeżeli sytuacja nie zostanie w porę opanowana, mogą powstać nieestetyczne blizny i przebarwienia na skórze.

Bardzo duże piersi są dodatkowo ciężkie i stanowią obciążenie dla kręgosłupa. Panie mające takie biusty narzekają na bóle pleców, wady postawy, a to prowadzić może do zwyrodnień i chorób kręgosłupa. Odpowiada za to zwiększone i przewlekłe napięcie mięśni przykręgosłupowych. Ale to nie wszystko. Źle dobrany biustonosz może powodować wrzynanie się pod wpływam ciężaru piersi ramiączek, co prowadzi do ucisku mięśni i naczyń krwionośnych. To zaś skutkować może bólami karku, barków, szyi i głowy. Co zmieni dobrze dopasowany biustonosz? Wiele. Pomoże on bowiem odciążyć kręgosłup i przez to może zmniejszyć jego bóle, uchronić piersi przed wstrząsami w czasie np. ćwiczeń fizycznych i zmniejszyć ryzyko opadania piersi.

Biustonosz idealny

  • Zaleca się, by kobiety z pełnym biustem wybierały biustonosze z bardziej zabudowanymi pasami obwodów biustonoszy. Im większy biust, tym szerszy (bardziej zabudowany) obwód pod biustem. To on bowiem stanowi główne rusztowanie, "noszące" piersi. Ramiączka są tylko dodatkiem, pomocą, które zapewniają jedynie 15-20% podtrzymania.
  • Ważny jest także użyty materiał. Najlepszy jest ten, który cechuje się stabilnością, jest wytrzymały, no i przyjazny dla skóry. Biustonosz podtrzymujący większe piersi ma "cięższe zadanie", gdyż wywiera on na skórę większy nacisk niż ten przeznaczony na mniejsze biusty. Ważna jest elastyczność obwodu. Im bardziej rozciągliwy materiał, tym mniejszą podporą będzie dla naszego biustu. Po kilku praniach okaże się konstrukcją słabo podtrzymującą piersi, których ciężar będzie ciągnął go w dół.
  • Istotna jest też jakość ramiączek. One też nie mogą być zbyt elastyczne, wręcz przeciwnie. Powinny być sprężyste i mięsiste. Nie mogą być też zbyt wąskie, ani szerokie. Ramionom wygodne dopasowanie zapewnią takie o szerokości około 18-20 mm.

W Polsce dopiero od 15 lat dostępna istnieje pełna rozmiarówka biustonoszy, czyli te od 60 cm w obwodach i miseczce brytyjskiej K (polskie O). Co warte zaznaczenia, większość z nich nie są wcale nietypowymi wielkościami piersi! Jeśli dotychczas nosiłaś biustonosze, które nie były właściwie dopasowane, Sakutova zachęca, by przy wyborze tego pierwszego, dobrze dopasowanego biustonosza, warto zasięgnąć rady profesjonalistki, czyli brafitterki. Przecież tu chodzi o nasz wygląd, samopoczucie i zdrowie. Dobrze dobrany biustonosz, zbiera piersi, odpowiednio je kształtuje i dodaje pewności siebie. Po kilku miesiącach noszenia dobrze dobranego biustonosza wygląd i kondycja piersi znacząco się poprawia, a nasza samoocena winduje w górę.

Dobieramy stanik do dużego biustu – eksperckie rady Izabeli Sakutovej

  • Przy wyborze biustonosza najważniejsze jest dobranie obwodu pod biustem! Trzeba pamiętać, że to nie ramiączka podnoszą piersi. Czyni to właśnie dobrze dobrany obwód biustonosza. Musi stabilnie i wygodnie okalać ciało, by podtrzymać biust i wyeksponować ładnie zebrany dekolt. Skąd mamy wiedzieć, że pas obwodu jest dobrze dobrany? Będzie taki, gdy nie będziemy odczuwały ucisku, który uniemożliwi swobodne oddychanie, a zarazem nie będzie się on podnosił do góry i zachodził na łopatki bez względu na czynności, które wykonujemy. W dobrze dobranym staniku, tylny pas obwodu biustonosza jest wypoziomowany z dołem fiszbin umieszczonych z przodu. One są rodzajem fundamentu, który podtrzymuje piersi i zakotwicza miseczki biustonosza na klatce piersiowej.
  • Miseczki nie powinny kreować efektu wybrzuszeń nad ich górną krawędzią, czy pod pachą, lecz całkowicie okalać piersi. Jeśli czujemy, że fiszbiny wbijają się pod pachą - jest to oznaką, że miseczka jest za mała. Taki wbijający się fiszbin jest nie tylko niewygodny, ale także może nam przysporzyć problemów zdrowotnych, gdyż może blokować przepływ limfy i tym samym sprzyjać gromadzeniu się toksyn w miejscu ucisku, które nie mogą być swobodnie odprowadzane. To może skutkować powstawaniem zgrubień i guzków.
  • Ważną rzeczą jest także dopasowanie mostka biustonosza, będącego centralną jego częścią, łączącą ze sobą miseczki. Część ta powinna przylegać do ciała. Jeśli tak się nie dzieje i odstaje – przeważnie potrzebny jest nam większy rozmiar miseczek, ponieważ zbyt duża, niemieszcząca się w miseczce pierś odsuwa biustonosz od klatki piersiowej, tworząc lukę na środku klatki piersiowej, pod mostkiem stanika.
  • Nie zapominajmy o ramiączkach. Powinny być wyregulowane tak, by były dopasowane i wygodne. Właściwie dopasowane odpowiadają za podtrzymanie biustu w 15-20%. Nie pełnią zatem głównej roli. Jeśli jednak powodują ból i zostawiają na ciele czerwone ślady są znakiem, że obwód stanika jest zbyt luźno dopasowany i to one - zbyt mocno naciągnięte przejęły główną rolę w "noszeniu" biustu. Należy zatem wybrać mniejszy rozmiar pasa obwodu.

Idealny biustonosz powinien zatem:

  • być w dobrym rozmiarze
  • posiadać solidną konstrukcję i odpowiedni krój
  • mieć mocne, wygodne ramiączka
  • być uszyty z materiałów mało elastycznych, trwałych, ale przyjaznych dla skóry.

*dane pochodzą z badania zrealizowanego w 107 salonach brafittingowych w Polsce w sierpniu 2018 r.

Fot. SO CHIC
Informacja prasowa




Społeczność

Newsletter

Reklama



 
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Polityce Cookies. Ukryj komunikat