Jak wspomóc rozwój wzroku niemowlęcia?

Wspomóż rozwój wzroku niemowlęcia z mumomega.
Aby twoje dziecko mogło odkrywać otaczający je świat i zdrowo się rozwijać, potrzebuje dobrego wzroku.

Ostrość widzenia zależy od zapewnienia dziecku już od momentu poczęcia odpowiednich składników odżywczych, w tym kwasu tłuszczowego omega-3 DHA.

Kwas tłuszczowy omega-3 DHA wspiera rozwój wzroku dziecka przed urodzeniem
Już w łonie przyszłej mamy na podstawie  intensywności światła oczy płodu są w stanie odróżnić  dzień od nocy. Jednak w ciągu pierwszych tygodni życia noworodek widzi jeszcze niewyraźnie i jedynie w dwóch wymiarach. Dopiero po około dwóch, trzech miesiącach niemowlę zaczyna rozpoznawać twarz mamy. Aby wzrok mógł się rozwijać w sposób optymalny, dziecko powinno otrzymywać kwas tłuszczowy DHA zarówno przed urodzeniem, jak i po urodzeniu – z mlekiem matki.

Kwas DHA (kwas dokozaheksaenowy) zaliczany jest do kwasów tłuszczowych omega-3. Jest to składnik niezbędny dla rozwoju płodu, podstawowy budulec mózgu, błon komórkowych tkanki nerwowej oraz siatkówki oka płodu.

Związek między rozwojem wzroku dziecka i spożyciem kwasu tłuszczowego omega-3 DHA przez matki w czasie ciąży został udowodniony w wielu badaniach. W jednym z badań oceniano ostrość wzroku dzieci, których mamy spożywały codziennie w czasie ciąży tłuste ryby o dużej zawartości kwasu tłuszczowego DHA. Okazało się, że nawet po kilku latach, w wieku trzech i pół roku dzieci z tej grupy lepiej widziały, w porównaniu z dziećmi, które nie były wspierane od poczęcia odpowiednią porcją DHA.

Ostrość widzenia niemowlęcia zależy od jakości mleka matki
Po urodzeniu dziecka oko nadal się rozwija i wciąż potrzebuje dużo kwasu tłuszczowego DHA. Kluczową rolę odgrywa dieta matki, ponieważ DHA przenika do kobiecego mleka. Wyższy poziom kwasu tłuszczowego DHA w mleku matki wpływa pozytywnie na ostrość wzroku dziecka. Wpływ ten jest zauważalny nawet przez pierwsze cztery lata życia dziecka, a więc w okresie, gdy dziecko uczy się chodzić, rozróżniać kolory i poznaje świat poprzez obserwację.

Brak kwasu tłuszczowego DHA w pokarmie niemowlęcia już po trzech miesiącach wpływa negatywnie na ostrość widzenia. Badacze stwierdzili, że niemowlęta karmione mlekiem niezawierającym kwasy omega-3 posiadały znacznie mniejszą ostrość widzenia w 17., 26. i 52. tygodniu życia niż niemowlęta, które otrzymywały mleko wzbogacone w wielonienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe.

Kwas tłuszczowy omega-3 DHA – unikalny składnik dla kobiet w ciąży i mam karmiących
Kwas DHA ma szersze działanie niż tylko poprawa ostrości widzenia u niemowląt. Wpływa także korzystnie na rozwój umysłowy dzieci, jeśli jest dostarczany w okresie ciąży i laktacji razem z mlekiem matki. Wyniki badań dowodzą, że uzupełnienie diety matki o kwasy tłuszczowe DHA i AA (kwas arachidonowy) może wspomagać rozwój inteligencji dziecka. Przyjmowanie preparatu z DHA przez ciężarne kobiety chorujące na cukrzycę zmniejszało liczbę porodów przedwczesnych. Ryzyko wystąpienia alergii u niemowląt może być także ograniczone dzięki stosowaniu kwasów omega-3. Ze względu na te dodatkowe korzyści nie powinno zabraknąć kwasu tłuszczowego DHA w suplementacji diety każdej przyszłej mamy.

Jak skomponować dietę w czasie ciąży i karmienia?
Codzienna dieta, która jest dobrze zbilansowana i zawiera kompozycję najważniejszych składników to podstawa. W wielu przypadkach niezbędne jest także odpowiednie wsparcie suplementami, tak aby mądrze zadbać o zdrowie mamy i rozwój dziecka.

Podstawowe składniki jadłospisu kobiety w ciąży to m.in. białka, zdrowe tłuszcze i węglowodany. Zwróćmy uwagę, aby dieta była zróżnicowana. Nie należy wprowadzać drastycznych zmian, odchudzać się, ani zbytnio folgować apetytowi. Dobrą zmianą będzie na pewno zastąpienie słodyczy różnokolorowymi owocami. Każdy kolor warzyw i owoców to efekt zawartości różnych składników odżywczych, warto więc zadbać, by posiłki były kolorowe. Jeśli twoja dieta jest zbilansowana, wtedy prawdopodobnie nie jest niezbędne stosowanie preparatów multiwitaminowych. Dla pewności w porozumieniu z lekarzem wykonaj odpowiednie badania. Kobiety w ciąży z pewnością powinny stosować dodatkowo preparaty z kwasem foliowym i kwasami tłuszczowymi omega-3. Kwasy omega-3 mają dobroczynny wpływ na rozwój dziecka w czasie dziewięciu miesięcy życia płodowego, a potem w okresie wzrostu niemowlęcia. Zależy od nich również dobre zdrowie matki po ciąży. Suplementacja kwasów omega-3 jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w przeciwieństwie do witamin czy składników mineralnych są to składniki trudne do dostarczenia z dietą.

Niedobory kwasów omega-3 w diecie Polek
Na przestrzeni ostatnich 40 lat na całym świecie notuje się coraz więcej chorób zapalnych. Badacze sądzą, że przyczyną jest zmniejszenie ilości kwasów omega-3 w diecie, widoczne szczególnie w diecie zachodniej. Polakom prawdopodobnie brakuje połowy niezbędnej dawki omega-3 w codziennej diecie. Dotyczy to również kobiet w ciąży i karmiących piersią, co negatywnie wpływa na intensywny rozwój płodu i niemowlęcia. Aby dostarczyć zalecaną dawkę kwasów omega-3 należałoby jadać co najmniej dwie porcje ryb z zimnych mórz tygodniowo. Niewiele osób planuje w ten sposób swój jadłospis. Dodatkowo smażenie i gotowanie ryb niszczy kwasy omega-3. Obawy budzi poziom toksyn i metali ciężkich w kupowanych rybach. Dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie diety przyszłych mam i kobiet karmiących piersią o dobry suplement, który zapewni codzienną porcję kwasów omega-3.

Na co zwrócić uwagę wybierając preparat z kwasami omega-3 w czasie ciąży i karmienia?
Kwestie takie jak bezpieczeństwo, przyswajalność, skład, ilość DHA w kapsułce są kluczowe przy wyborze suplementu z omega-3. Dobrym wyborem będzie preparat Mumomega w kapsułkach, przeznaczony dla kobiet, które planują lub są w ciąży oraz dla mam karmiących piersią.

Dobra przyswajalność kwasu omega-3 DHA
Ważne jest, aby organizm skutecznie przyswoił suplementowany składnik. Jedynie preparat Mumomega może pochwalić się badaniem, którego wyniki potwierdziły, że DHA zawarte w preparacie jest bardzo dobrze przyswajane i przez matkę, i przez dziecko. W grupie kobiet przyjmujących Mumomega poziom DHA w błonie komórkowej krwinek czerwonych w trzecim trymestrze ciąży był wyższy o ponad 50% w porównaniu do wartości DHA w pierwszym trymestrze ciąży, natomiast u kobiet przyjmujących nieaktywny preparat (placebo), nie zmienił się on w sposób istotny statystycznie. DHA z Mumomega dobrze penetruje przez barierę łożyskową, o czym świadczy znacząco wyższy poziom DHA w krwi pępowinowej u dzieci kobiet przyjmujących Mumomega. Bardzo ważną rolę w  transporcie przez łożysko odgrywa kwas tłuszczowy omega-3 EPA (kwas eikozapentaenowy obecny również w Mumomega) wspomagający ten proces.

W suplementach stosowane są różne formy kwasów tłuszczowych, które różnią się stopniem przyswajalności. Naturalne trójglicerydy są lepiej wchłaniane niż formy syntetyczne. W Polsce prawo nie wymaga, by producenci zamieszczali tego typu informacje na opakowaniu preparatu. Dlatego konsumenci często nie wiedzą, że jest to ważny element jakości produktu. W Mumomega znajdziemy tylko naturalne formy kwasów tłuszczowych. Stosując Mumomega, mamy więc pewność, że DHA rzeczywiście jest przyswajane przez organizm matki i dziecka.

Nie tylko omega-3 ma znaczenie
W składzie Mumomega zawarto aż cztery rodzaje kwasów tłuszczowych – dwóch z grupy omega-3 (kwasy tłuszczowe EPA i DHA) oraz dwóch z grupy omega-6 (kwasy tłuszczowe AA i GLA – kwas gamma-linolenowy).

Sucha masa mózgu jest zbudowana w ponad 50% z tłuszczu; należy w tym miejscu przypomnieć, że komórki nerwowe potrzebują do rozwoju kwasu tłuszczowego DHA. Na rozwój dziecka mają wpływ oprócz kwasów tłuszczowych omega-3 również kwasy omega-6 m.in. AA. Są one obecne w mleku kobiecym. Mumomega jako jedyny preparat na polskim rynku dostarcza zbilansowaną kombinację kwasów omega-3 i omega-6, co zabezpiecza równowagę metaboliczną kwasów tłuszczowych. Dostarczanie samego DHA może być niewystarczające do zapewnienia odpowiednich korzyści dla płodu, ze względu na możliwe zaburzenia przemian metabolicznych kwasów tłuszczowych.

Szukaj dużej porcji kwasu omega-3 DHA
Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego rekomendują przyjmowanie od 600 mg do 1000 mg omega-3 DHA  u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. Wystarczy więc dwie lub 3 kapsułki Mumomega dziennie, by zapewnić odpowiedni poziom DHA. Jest to jedna z najwyższych porcji DHA w 1 kapsułce wśród produktów dostępnych na polskim rynku.

Suplementacja witamin A i D musi odbywać się pod indywidualną kontrolą lekarza, dlatego Mumomega nie zawiera tych witamin. Nie zawiera również innych minerałów i witamin (niewielka ilość naturalnie pozyskiwanej witaminy E wykorzystywana jest jako przeciwutleniacz).

Sprawdź rekomendacje ekspertów dotyczące suplementu
Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego rekomenduje stosowanie kwasu tłuszczowego omega-3 DHA u kobiet w okresie przed planowanym zajściem w ciążę, w czasie trwania ciąży oraz podczas laktacji. Mumomega jako pierwszy spośród preparatów z kwasami tłuszczowymi na polskim rynku otrzymał Pozytywną Opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Czystość składników i bezpieczeństwo stosowania
Wiele kobiet ogranicza ilość ryb w diecie w trakcie ciąży, ponieważ obawiają się toksycznych metali ciężkich zawartych w rybach. W takim przypadku można zastosować sprawdzony suplement z kwasami omega-3 i omega-6. Kwasy omega-3 znajdują się m.in. w mięśniach ryb. Za jedne z najczystszych mórz uznawane są morza południowe i tam właśnie poławiane są ryby wykorzystywane do produkcji suplementu Mumomega. Producent Mumomega dokładnie sprawdza czystość surowca. Niezależne laboratorium testuje każdą partię Mumomega, pod kątem obecności toksyn takich jak dioksyny, PCB czy rtęć. Podczas produkcji preparatu stosowane są standardy farmaceutyczne.

W skład Mumomega wchodzi także wysoko biodostępny kwas gamma-linolenowy (GLA) z grupy kwasów omega-6. Jego źródłem jest organicznie uprawiany i tłoczony na zimno wiesiołek. Uprawa organiczna daje gwarancję czystości i braku jakichkolwiek sztucznych środków chemicznych i pestycydów. Organicznie uprawiane rośliny zawierają znacząco więcej składników aktywnych, niż rośliny uprawiane w sposób tradycyjny. Długą trwałość produktu gwarantuje roślinna witamina E zastosowana jako antyutleniacz. Produkt nie zawiera dodatków smakowych, środków barwiących i sztucznych składników.

Mumomega dostępny jest w dobrych aptekach. Koszt miesięcznej suplementacji (30 kapsułek) to ok. 49,90 zł.

Więcej informacji dla kobiet w ciąży m.in kalkulator diety, badania, konkurs, indywidualną kartę ciążową i ciekawe niezbędniki znajdziesz na stronie www.mumomega.pl.

Literatura
Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie zastosowania kwasów omega-3 i omega-6 [Mumomega, producent EQUAZEN] w diecie kobiet ciężarnych i karmiących. Warszawa, 25 sierpnia 2009 r.
Min Y. et al. Effect of Docosahexaenoic Acid-Enriched Fish Oil Supplementation in Pregnant Women with Type 2 Diabetes on Membrane Fatty Acids and Fetal Body Composition. Double- Blinded Randomized Placebo-Controlled Trial. Journal Diabetic Medicine, November 2014, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24925713.
Rekomendacja PTG w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, Ginekologia Polska 5/2014
Willatts P et al. Effect of long-chain polyunsaturated fatty acids in infant formula on problem solving at 10 months of age. Lancet 1998; 352(9129):688-691
Jacobson JL et al. Beneficial effects of polyunsaturated fatty acids on infant development: evidence from the Inuit of Arctic Quebec. The Journal of Pediatrics 2008; 152 (3): 356-364
Birch EE et al. A randomized controlled trial of long chain polyunsaturated fatty acid supplementation of formula in term infants after weaning at 6 wk of age. Am J Clin Nutr 2002; 75(3): 570-580
Jorgensen MH et al. Is there a relation between docosahexaenoic acid concentration in mothers’ milk and visual development in term infants? J Pediatr Gastroenterol Nutr 2001; 32(3): 293-296
Williams C. Stereoacuity at age 3.5 y in children born full-term is associated with prenatal and post natal dietary factors: a report from population-based cohort study. Am J Clin Nutr 2001; 73(2): 316-322

Fot. Materiały prasowe
Informacja prasowa




Społeczność

Newsletter

Reklama



 
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Polityce Cookies. Ukryj komunikat