W krajach trzeciego świata problem ten dotyka w największym stopniu dziewcząt. W Pakistanie – miejscu urodzenia Malali świętuje się dzień narodzin syna, jeśli zaś rodzi się córka – bliscy mają raczej powód do smutku. Na szczęście takie myślenie obce jest ojcu Malali Yousafzai, który za nic miał obecne w kulturze krzywdzące tendencje i zawsze powtarzał, że: „Malala będzie wolna jak ptak”.
Początki działalności najmłodszej Noblistki
Dziewczyna zaczęła działać w sieci na początku 2009 roku - w wieku 11 lat. Wtedy to założyła bloga, którego prowadziła pod pseudonimem Gul Makai. Malala opisywała na platformie sytuację w swoim miejscu zamieszkania – dolinie Swat. Od 2007 roku rządy sprawowali tam Talibowie – islamscy ekstremiści. Talibowie nawoływali do zaprzestania burzących tradycyjny ład społeczny praktyk. Dla kobiet oznaczało to powrót do noszenia burek oraz całkowite podporządkowanie mężowi. Przewodzący talibów - Mualana Fazullah był oczywiście gorącym przeciwnikiem edukacji dziewcząt - chcąc odebrać kobietom ich prawo, wysadził w powietrze 170 szkół, w tym 106 tych dziewczęcych.
Zamach na życie Malali
Uczennica Wadi-e Swat opisując, jak talibowie siłą zmuszali do zamykania szkół prywatnych po wprowadzeniu zakazu edukacji dziewcząt, szybko stała się osobą rozpoznawalną, straciła anonimowość. Publiczna i otwarta krytyka Malali względem ekstremistów nie umknęła uwadze talibów. W dniu 9 października 2012 roku młoda dziewczyna została postrzelona w głowę i szyję przez ich zamachowców. Na szczęście aktywistce udało się przeżyć.
Zasłużona nagroda
Pisanie bloga to tylko jedna forma działalności Malali. W 2014 dziewczyna przekazała całość zdobytej Światowej Nagrody Praw Dziecka - 50 tys. dolarów - w całości ONZ na rzecz odbudowy 65 szkół w Strefie Gazy. Malala Yousafzai za swoją działalność została nominowana również do wielu innych nagród. W 2014 otrzymała Pokojową Nagrodą Nobla. W uznaniu swojej działalności 29 października 2016 odznaczono ją również Orderem Uśmiechu. Miała wtedy 19 lat,została więc najmłodszą wyróżnioną w jego historii.
Siła jest kobietą
Malala nieustanie stara się zwiększać świadomość o problemie edukacji dziewcząt oraz aktywnie działa, aby mu zaradzić. Młoda kobieta jest prawdziwym wzorem do naśladowania – jej empatia, świadomość i odwaga są godne podziwu, a rezultaty działań pokazują, że warto walczyć w imię tego, w co się naprawdę wierzy.
Karolina Zych
(karolina.zych@dlalejdis.pl)
Fot. Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0, CC BY-SA 3.0