Marzysz o ogrodzie jak z kolorowego magazynu?

Te proste triki sprawią, że będzie wyglądał jeszcze piękniej!
Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielką wielkiego ogrodu, czy może małej altanki na terenie ogródka działkowego, z pewnością chciałabyś, żeby twoja przestrzeń wyglądała nie tylko pięknie, ale również była praktyczna i łatwa do utrzymania w czystości.

To prostsze niż ci się wydaje! Wystarczy, że zwrócisz uwagę na kilka elementów. Spokojnie – te rozwiązania sprawdzą się również na balkonie. Nawet tym najmniejszym!

Przydomową przestrzeń, bardzo często niezależnie od jej wielkości, wypełniają te same elementy. Odpowiednie proporcje roślin jadalnych i ozdobnych, kącik wypoczynkowy, dekoracje i mini-warsztat. Stąd właśnie na nie należy zwrócić szczególną uwagę. Wybierając nie tylko tworzywa, z których są wykonane, ale również na środki, którymi będziesz je w przyszłości czyścić i konserwować – przede wszystkim po to, by jak najdłużej utrzymać je w dobrej kondycji. Ale również po to, by sprzątanie szło jak najsprawniej i jak najszybciej. Dzięki temu zamiast godzin spędzonych na zmywaniu, szorowaniu i czyszczeniu, będziesz mogła cieszyć się książką i kawą z widokiem na piękne podwórko.

Na co zatem zwrócić szczególną uwagę? Oto 7 kluczowych obszarów:

Po pierwsze: ogrodzenie
To wizytówka twojej posesji. Niezależnie od tego, czy mówimy o ogromnej bramie wjazdowej, czy niewielkiej furtce (która obok bramy wjazdowej stanowi główny, estetyczny element ogrodzenia), z pewnością zależy ci na tym, aby wejście do ogrodu wyglądało pięknie. Dlatego już na etapie dokonywania wyboru, zwróć uwagę nie tylko na odpowiednie wymiary, ale również na system zamykania, technologię produkcji oraz materiał, z którego wykonano poszczególne elementy. Oczywiście należy dobrać je w zależności od własnych potrzeb, jednak pamiętaj, że późniejsze etapy konserwacji, ewentualnego malowania, czy przede wszystkim czyszczenia, będą od tego uzależnione. Każda jednak powierzchnia będzie jednak tego czyszczenia wymagała – ogrodzenie jest stale wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Mogą pojawiać się zacieki, naloty i różnego rodzaju osady. Jeśli twoja działka znajduje się blisko drogi, zagrażać ci będą również zanieczyszczenia drogowe, a także biologiczne, takie jak glony, zagrzybienia, zawilgocenia. Pamiętaj, aby środek czystości dobrać do poziomu zabrudzenia oraz materiału z jakiego wykonano ogrodzenie. Jak wybrać ten właściwy? Kluczem jest odczyn pH środków czystości – zasadowy, obojętny lub kwaśny. „Wybór odpowiedniego środka gwarantuje nie tylko skuteczność, ale również bezpieczeństwo dla czyszczonej powierzchni” – mówi Karol Misiak, technolog w firmie Fair Play Plus, specjalizującej się w dystrybucji profesjonalnych i wyjątkowo skutecznych środków czystości. Dodaje: „Środki o kwaśnym pH, a więc od 1 do 5, sprawdzą się podczas gruntownego sprzątania toalety, usuwania osadów wapiennych oraz tych po mydle, a także do odkamieniania i odrdzewiania. Odczyn neutralny, czyli 6-9 w skali kwasowości, powinny mieć środki przeznaczone do sprzątania powierzchni wodoodpornych oraz tych ze stali nierdzewnej. Będą także doskonałe, jeśli zamierzamy czyścić tapicerkę. Ostatnia grupa, a więc zasady, to pH od 10 do 14. Po nie sięgajmy, gdy przed nami zadanie polegające na sprzątaniu kuchni, pozbywaniu się tłustych i oleistych plam, a także usuwanie pleśni czy odgrzybianie. Środki o pH zasadowym warto wybrać, również gdy czeka nas zdejmowanie powłok akrylowych i polimerowych”.

Po drugie: podjazd
Tu zaczynają się – choć może nie zawsze dosłownie – schody. O ile dziecięce rysunki namalowane kredą zmyje najbliższy deszcz, o tyle z zabrudzeniami, jakie pojawiły się na skutek drobnych napraw samochodowych jakie przeprowadzał twój mąż, może już nie być tak łatwo. Jeśli do wymiany oleju dopiszemy smarowanie rowerowych łańcuchów oraz przegląd kosiarki, zaczyna robić się nieciekawie. Bo przecież nie wszystko zostaje na podłodze w garażu… Niezależnie od tego, czy wszystkie „męskie” czynności pozostają tam właśnie, czy też w piwnicy, pod wiatą albo po prostu obok miejsca w którym powstała potrzeba (tam, gdzie zepsuła się piła spalinowa) miej świadomość, że podłogę bywa trudno doczyścić . Dlatego jeśli zabrudzenia dotyczą gresu, sięgnij po środek do mycia i doczyszczania powierzchni odpornych na zasady. Idealnie usuną tłuste plamy. Jeśli do usunięcia masz  kamień, rdzę i resztki cementu – tam sprawdzą się produkty o współczynniku pH kwaśnym. Jeśli z kolei potrzebujesz środka do czyszczenia silnie zabrudzonych powierzchni odpornych na działanie zasad, czyli PVC, lastryka, a także  maszyn oraz silników sięgnij po środek o pH zasadowym, który dokładnie zmyje oleje i smary. Żadne majsterkowanie nie zagrozi już pięknemu wyglądowi waszego ogrodu! W tym miejscu warto również pomyśleć o odpowiedniej konserwacji, zwłaszcza powierzchni kamiennych, takich jak kostka brukowa, beton, piaskowiec czy lastryko. Wybierz środek, który zabezpieczy posadzkę, głęboko wnikając w strukturę powierzchni, nie zmieniając jej koloru.

Po trzecie: elewacja
Dom lub altanka to serce twojej działki. Tętniące życiem siłą rzeczy będzie się brudzić – również z zewnątrz. Ten ich element, który jest najbardziej podatny na zabrudzenia i jednocześnie są one najbardziej widoczne to… okna! Szkło dodaje budynkom elegancji i nowoczesności. Dodatkowo to umieszczone we wnętrzach (w każdej formie, również lustra czy meble ze szklanymi dodatkami) dodaje im prestiżu. Zakurzone lub niedokładnie umyte okna razić będą nie tylko podczas przebywania w ogrodzie, ale również z drugiej strony, czyli z domu. Dlatego wymagają szczególnej troski i uwagi. Wiele Pań domu powie, że nie ma nic lepszego niż woda z octem i gazeta. Otóż nie jest do końca prawdą. Choć niewątpliwie jest to skuteczny sposób na piękne i lśniące szyby, istnieją zdecydowanie prostsze, o ile nie bardziej efektywne. Dobrze jest sięgnąć po środki, które szybko przywrócą blask i, co najważniejsze, utrudnią ponowne zabrudzenie. Skuteczne będą te na bazie alkoholu – bez problemu usuną typowe zabrudzenia szkła, takie jak kurz, tłuszcz, zacieki z pary wodnej i odciski palców. Na rynku dostępne są także koncentraty do mycia szyb, szkła i ram okiennych. Ich zaletą jest to, że szybko wysychają, a zawarte w nich składniki utrudniają osadzanie się brudu na oczyszczonej powierzchni.

Po czwarte: źródła wody
Studnia, krany ogrodowe, mini-kranik do mycia rąk – w niejednym ogrodzie pojawiają się nawet wszystkie trzy źródełka. Częste ich używanie wiązać się może przede wszystkim z trwałymi zabrudzeniami w miejscach, w których zatrzymuje się woda. Odpowiednie środki pozwolą nie tylko doczyścić osad z kamienia czy wodne zacieki, ale pomogą ochronić newralgiczne miejsca przed szkodliwym działaniem opadów. Nie będziesz musiała martwić się, czy częste korzystanie latem i całkowite wyłączenie z użytku na okres zimowy nie zaszkodzi ujściom wody ogrodowej. Jeżeli w ogrodzie masz zainstalowany zlew (lub dopiero rozważasz jego zakup) dobrze jest wybrać materiał kwasoodporny. Nie uszkodzą go opady ani spady z drzew, a środki przeznaczone do ich czyszczenia również dezynfekują, działają bakteriobójczo i grzybobójczo. Idealnie sprawdzą się preparaty bazujące na wodnym roztworze kwasu cytrynowego lub bardziej skomplikowana nazwa kwasu amidosulfonowego. Usuną wapno, kamień i rdzę jednocześnie nie pozostawiając smug i zapewniając wyczyszczonej powierzchni połysk.  Możesz także sięgnąć po formułę mleczka lub proszku do czyszczenia – będą niezwykle skuteczne w przypadku zabrudzeń trudnych do usunięcia np. płytek pokrytych tłuszczem (może w letniej kuchni) lub rdzy. Uważaj jednak, by nie stosować ich na powierzchniach lakierowanych – drobinki czyszczące mogłyby porysować i uszkodzić delikatną nawierzchnię.

Po piąte: umeblowanie
Meble, z których korzystamy w przestrzeni ogrodowej, to bardzo często nasze oczko w głowie. Te, które masz u siebie z pewnością w pełni odpowiadają twojemu gustowi, są bezpieczne, wygodne i… no właśnie – to, jakie są do czyszczenia, zależy do tego z czego są wykonane. Jeśli przed twoim domem króluje ratan lub plastik z pewnością w szafce z detergentami umieścisz inne produkty niż właściciele wypoczynku ogrodowego z palet. Skąd wiedzieć po jaki środek czyszczący sięgnąć? „Wszystko zależy od tego, jakie meble mamy w swoim ogrodzie” – wyjaśnia Karol Misiak, technolog w firmie Fair Play Plus. I jak tłumaczy: „Drewniane meble ogrodowe wystarczy konserwować tylko raz do roku odpowiednim środkiem. Na rynku dostępna jest szeroka gama impregnatów do drewna, ale najlepsze są te na bazie oleju. Jeżeli chodzi o meble z tworzywa sztucznego to temat rzeka. Istnieją różne zabrudzenia – meble pleśnieją, zielenieją, blakną, no i zwyczajnie się brudzą. Dlatego uważnie czytajmy etykiety i wybierajmy te środki, na których wyraźnie wymieniono dopuszczalność czyszczenia powierzchni, z jakiej są nasze meble. A więc by na etykiecie napisano choćby: do czyszczenia plastiku i PCV”. Pamiętaj, że piękne kolorowe poduchy i pokrowce to za mało. Niewątpliwie sprawią, że przestrzeń będzie bardziej przytulna i „domowa”, ale nie zabezpieczą odpowiednio powierzchni przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Niezależnie od tego, z jakiego tworzywa meble stoją w twoim ogrodzie.

Po szóste: grill lub palenisko
A może idąc dalej – w twoim ogrodzie stoi piec chlebowy lub wędzarnia? Wspaniale i… pysznie! Znajomi z pewnością z przyjemnością wpadają na imprezy i spotkania, bo przecież wasz ogród to najprzyjemniejsze miejsce na letnie wieczory! I nie ma im się co dziwić. Wielki stół, krzesła, piękna drewniana lub kamienna posadzka i cudowi gospodarze. Sielanka? Prawie – aby nie martwić się o tłuste plamy z jedzenia, które może upaść na „podłogę”, lub rozlanego na posadzkę czerwonego wina, które może ją odbarwić, postaw na profesjonalne środki czyszczące przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Jak podkreśla Karol Misiak, technolog w firmie Fair Play Plus: „Lepiej zrezygnować w takiej sytuacji z detergentów tzw. uniwersalnych. Tego typu środki – koncentraty wodno-alkoholowe, usuną lekki brud i doskonale sprawdzą się podczas lekkich prac porządkowych. Skutecznie wyczyszczą zabrudzenia na meblach, glazurze, gresie, a nawet panelach, pozostawiając przy tym przyjemny zapach. Jednak do powierzchni nietypowych – a do takich niewątpliwie należy taras ogrodowy – wykorzystałbym „cięższy kaliber”. Profesjonalne środki przeznaczone do czyszczenia tego typu powierzchni ułatwią pracę i zdecydowanie przyspieszą ją”. No właśnie, dlatego zamiast po udanym wieczorze martwić się trwałymi zabrudzeniami, zrezygnuj z preparatów, których używasz w domu na rzecz tych przeznaczonych do mycia kamiennych posadzek. Warto wybrać również taki, który konserwuje posadzki betonowe i zabezpiecza przed ich pyleniem.. Sprzątanie przysporzy ci nie tylko mniej stresu, ale przede wszystkim zajmie mniej czasu!

Po siódme: roślinność
Tak, strefa zieleni to niewątpliwie najważniejsza część ogrodowej czy też balkonowej przestrzeni. Jednocześnie ta, która wymaga najwięcej pracy i daje najwięcej przyjemności. Wybór roślin to kwestia twojego gustu, upodobań i tzw. ręki do kwiatów. Osoby zabiegane, nieprzepadające za pracami ogrodowymi często sięgają po sukulenty i kaktusy. Te z kolei, które większość dnia siedzą przy komputerze niejednokrotnie szukają ujścia „grzebiąc w ziemi” i czerpią przyjemność z pielęgnacji kwiatów oraz kwitnących krzewów. Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy chce, aby przestrzeń wokół roślin była zadbana. Nierzadko podczas podlewania ulega zabrudzeniu, dlatego poszukaj środków, które pomogą ci utrzymać tę sferę w czystości – odpowiednio domyją doniczki z iglakami, doczyszczą skrzynki, w których kwitną pelargonie lub surfinie oraz usuną zabrudzenia wokół ułożonych z kamieni otoczek wokół drzew owocowych.

Pamiętaj!
Zawsze stawiaj na profesjonalne i wysokiej jakości produkty. I nie zapominaj o czytaniu etykiet. To uchroni przed uszkodzeniem czyszczonej powierzchni , struktury i tkaniny. Będzie również bezpieczne dla dłoni.

Twój czas jest bezcenny!

Fot. Fair Play Plus
Informacja prasowa




Społeczność

Newsletter

Reklama



 
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Polityce Cookies. Ukryj komunikat