"Rehabilitacja po operacjach estetycznych" Jacek Szwedo

Nowość wydawnicza "Rehabilitacja po operacjach estetycznych" Jacek Szwedo.
Pierwszy poradnik dla osób po operacjach plastycznych – bo „dr Google” nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania.

„Rehabilitacja po operacjach estetycznych. Poradnik dla pacjentów” to pierwsza na rynku książka, która koncentruje się przede wszystkim na zastosowaniu fizjoterapii po operacjach plastycznych. Niewiele osób rozważających lub już zdecydowanych na poddanie się takiej operacji wie, że zabiegi fizjoterapeutyczne mogą  poprawić gojenie się ran, zmniejszyć dolegliwości bólowe, obrzęki, widoczność blizny pooperacyjnej, ryzyko powikłań i konieczność zażywania leków.

Widziałem potrzebę napisania przewodnika, jak postępować podczas rehabilitacji po operacjach estetycznych, tak żeby pacjenci mogli zapoznać się z tym, co przechodzą i żeby wiedzieli, jak mogą sobie pomóc – podkreśla autor dr n. med. Jacek Szwedo, fizjoterapeuta z 17-letnim doświadczeniem, który opracował autorski program fizjoterapii po operacjach estetycznych. Ponad 15 tys. prowadzonych pacjentów po różnych operacjach estetycznych – to doświadczenie dra Szwedo, na którym opiera się książka.

Zastosowanie fizjoterapii po operacjach estetycznych
W kontekście operacji plastycznych w mediach dominuje obraz „przed i po” zabiegu. Brakuje informacjami na temat tego, jak wygląda proces rekonwalescencji i dochodzenia do pełnej sprawności. Osoby rozważające lub już zdecydowane na poddanie się operacji często nie zdają sobie sprawy z tego, jak przebiega proces gojenia i że procesy naprawcze organizmu ustają dopiero po roku od zabiegu oraz że dzięki fizjoterapii można poprawić gojenie się ran, zmniejszyć dolegliwości bólowe, obrzęki, widoczność blizny pooperacyjnej, ryzyko powikłań i konieczność zażywania leków.
Ograniczenie się jedynie do przeprowadzenia operacji i czekania na jej skutki nie jest postępowaniem optymalnym. Istotne dla osiągnięcia zadowalających efektów operacji jest nie tylko jej przebieg, ale też postępowanie pooperacyjne, w tym rehabilitacja, która wspomaga proces dochodzenia do pełni sprawności.
Fizjoterapia umożliwia szybsze i bezpieczniejsze gojenie, a często pozwala też na uzyskanie lepszych efektów estetycznych zabiegu. Gdy rozmawiam z pacjentami, ciągle słyszę ich skargi na zbyt małą ilość dostępnych informacji na ten temat – podkreśla dr Szwedo. Dlatego pacjenci znajdą w tym poradniku wiele praktycznych wiadomości z zakresu zabiegów fizjoterapeutycznych – jak działają i jakie mogą przynieść profity – oraz szczegółowy opis procesu rehabilitacji po takich operacjach jak plastyka twarzy, korekcja nosa, liposukcja, powiększanie i zmniejszenie piersi, plastyka brzucha, ud czy ramion oraz powiek górnych i dolnych.
Nieuniknionym efektem każdego zabiegu operacyjnego jest blizna. „Rehabilitacja po operacjach estetycznych. Poradnik dla pacjentów” omawia terapie fizykalne zmniejszające jej widoczność, co jest przecież niezwykle ważne dla  każdego pacjenta po operacji plastycznej.

Ćwiczenia w domowym zaciszu
Niektóre techniki pacjent jest w stanie zastosować samodzielnie, dlatego Czytelnik znajdzie w książce schematy ćwiczeń, z których będzie mógł skorzystać w domu, po akceptacji lekarza prowadzącego. Dzięki schematom i rycinom pacjenci mogą samodzielnie zastosować sposoby na przykład na szybsze ustąpienie siniaków i obrzęków czy zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Czytelnicy znajdą w książce również kompleksowe informacje o tym w jakiej pozycji spać, jak wstawać z łóżka lub poruszać po określonej operacji, jakie aktywności mogą podejmować w domu.

Źródło odpowiedzi na dziesiątki pytań przed i po operacji
Poradnik to nie tylko książka o fizjoterapii i rekonwalescencji. To także źródło odpowiedzi na dziesiątki pytań kłębiących się w głowach pacjentów zarówno przed jak i po operacji.
Jak wskazuje dr Szwedo lekarz podczas całego procesu widzi pacjenta kilkukrotnie. Liczba przydatnych zaleceń jest ogromna. Zdenerwowana przed operacją osoba nie jest w stanie wszystkiego zapamiętać. Zwyczajowo chirurdzy udostępniają numery swoich telefonów, jednak bywa, że pacjenci krępują się i nie dzwonią, mimo że po operacji w ich głowach kłębią się dziesiątki. Czym charakteryzuje się racjonalnie podjęta decyzja o operacji estetycznej? Jak będzie przebiegać operacja i co potem? Czy rana dobrze się goi? Dlaczego boli?  Czy mogę podjąć się jakiejś aktywności w domu? Co jeść aby wspomóc zabieg?  Jak walczyć z nudą np. po korekcji powiek, gdy nie wolno zbyt długo patrzeć w ekran i czytać?
Doktor Jacek Szwedo wraz z zespołem współautorów, którzy są  wybitnymi specjalistami w swoich dziedzinach, odpowiadają w książce na  te i wiele innych pytań. Zespół współautorów złożony jest z chirurga – doktora Marka Szczyta, jednego z najbardziej cenionych polskich chirurgów plastyków – specjalisty ginekologii, położnictwa i ginekologii estetycznej – doktora Rafała Kuźlika – a także anestezjologa, dermatologa, psychiatry, pielęgniarki i dietetyka. Taki dobór specjalistów to gwarancja kompleksowego podejścia do problemów, obaw i pytań pacjentów związanych z operacjami plastycznymi.
„Rehabilitacja po operacjach estetycznych” to ponad 200 stron praktycznych informacji, które przeprowadzą Czytelników przez cały proces – od pomysłu poddania się operacji plastycznej, przez zabieg, pielęgnację, rehabilitację aż do osiągnięcia końcowego rezultatu.

Liczba osób zainteresowanych operacjami estetycznymi
Forbes w 2013 r. przyjmował, że w Polsce wykonano od 25 do 35 tys. medycznych zabiegów estetycznych.
Jak wynika z badania TNS Polska, zrealizowanego w 2015 r. na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, ponad 500 tys. Polaków planowało poddać się zabiegowi medycyny estetycznej, a z roku na rok popularność operacji plastycznych i zainteresowanie nimi stale rośnie.    

O AUTORZE:
Jacek Szwedo – doktor nauk medycznych, ceniony fizjoterapeuta. Od 1999 roku zajmuje się rehabilitacją po medycznych zabiegach poprawiających urodę. W swojej pracy najbardziej lubi dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest leczenie pacjentów, a drugą – działalność naukowa. Łącząc dwie pasje, J. Szwedo stworzył autorski program fizjoterapii po operacjach estetycznych. Program ten stosuje, prowadząc praktykę w Klinice Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt. Współpracuje z wieloma specjalistami chirurgii plastycznej, dermatologii estetycznej i medycyny estetycznej. Jest autorem wielu publikacji oraz wystąpień naukowych i popularnonaukowych.

O WSPÓŁAUTORACH:
Marcin Chrzanowski – lekarz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, starszy asystent w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jako anestezjolog od kilku lat współpracuje z Kliniką Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt w Warszawie.
Karolina Gajda – specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk. Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz kierunku Dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Od wielu lat pracuje jako dietetyk, pomagając w osiągnięciu sukcesu w zmianie nawyków żywieniowych i zrozumieniu istoty racjonalnego odżywiania. Wciąż poszerza wiedzę, pracując nad rozprawą doktorską oraz uczestnicząc w licznych konferencjach i szkoleniach naukowych.
Rafał Kuźlik – doktor nauk medycznych, specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii estetycznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Opublikował liczne prace naukowe z zakresu ginekologii operacyjnej i plastycznej. Uzyskał wiele certyfikatów potwierdzających uczestnictwo w licznych kursach i szkoleniach, tak w Polsce, jak również poza jego granicami, między innymi w Niemczech. Ordynator oddziału ginekologii i położnictwa Szpitala EMC Św. Anny w Piasecznie, dyrektor medyczny w klinice Saskamed, której jest współzałożycielem.
Aleksandra Rymsza – absolwentka Akademii Medycznej we Wrocławiu. Specjalizację w dziedzinie dermatologii oraz tytuł doktora nauk medycznych uzyskała w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii. Specjalizuje się w terapiach regeneracyjnych z wykorzystaniem laserów oraz tkanek autologicznych. Od 5 lat związana z Kliniką Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt w Warszawie.
Agnieszka Stodołkiewicz – pielęgniarka, w zawodzie pracuje od 25 lat. Przez 19 lat pracowała na oddziale chirurgii gastroenterologicznej, zajmując się opieką i pielęgnacją pacjentów na oddziale. W Klinice Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt pracuje od 10 lat, od kilku jako pielęgniarka opatrunkowa. Jej praca polega na zmianie opatrunków i usuwaniu szwów, pomaga również przy drobnych zabiegach chirurgicznych i estetycznych. Zajmuje się także opieką nad pacjentami po zabiegach operacyjnych.
Marek Szczyt – lekarz, specjalista chirurgii plastycznej. Chirurgią plastyczną zajmuje się już niemal 25 lat. Absolwent Białostockiej Akademii Medycznej. Specjalizował się w najstarszym w Polsce i jednym z najlepszych ośrodków chirurgii plastycznej w Europie pod kierownictwem Prof. Kazimierza Kobusa w Polanicy Zdroju. Od prawie 15 lat prowadzi własną klinikę, w której we współpracy z doskonałymi fachowcami przeprowadza zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej, ginekologii estetycznej i chirurgii naczyniowej.
Radosław Wójcicki – od początku swojej pracy zafascynowany psychiatrią i ludzkimi zachowaniami. Pracuje jako internista i psychiatra, co pozwala mu spojrzeć na pacjenta całościowo. Zwraca uwagę nie tylko na stan psychiczny pacjenta, lecz także na wygląd zewnętrzny i wpływ wyglądu na samopoczucie. Często pracuje z pacjentami, którzy nie akceptują swojego życia i samych siebie i mają trudności w polubieniu siebie takimi, jakimi są. W takich przypadkach bardzo często dopiero połączenie terapii psychiatrycznej z poprawieniem wyglądu zewnętrznego daje spektakularny efekt.




Społeczność

Newsletter

Reklama



 
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Polityce Cookies. Ukryj komunikat