„Ludzie cienia” – recenzja
- Recenzja
- 2022-04-28
„Gdzie się ukrywałeś przed przyjściem na świat? W cieniu. Gdzie się ukryjesz po śmierci? W cieniu. Gdzie mieszka twój pan i władca? W cieniu.”
Cześć! O ile nie trafiłeś tu przypadkiem, Twoja obecność oznacza jedną z dwóch rzeczy. Albo chcesz mnie poznać, albo interesuje Cię zgłębienie moich tekstów. W obu przypadkach jest mi niezmiernie miło. Pozwól zatem, że się przedstawię. Mam na imię Olga i jestem związana z pisaniem na milion sposobów. Przede wszystkim prowadzę blog z recenzjami słodyczy Living On My Own. Zawodowo zajmuję się SEO copywritingiem. Z portalem dlaLejdis związałam się wieeeeee… – nie starczy mi literek „e”, żeby oddać mnogość! – …le lat temu. Drzewiej publikowałam tu artykuły i recenzje różnych tekstów kultury, obecnie zaś stawiam na recenzje książek. Ponadto piszę opowiadania i prowadzę papierowe pamiętniki – od przedszkola do dnia dzisiejszego. Jutro, pojutrze i za rok nadal będę żyła pisaniem i czytaniem, więc jeśli zechcesz zapoznać się z moimi kolejnymi publikacjami, koniecznie tu wróć!
„Gdzie się ukrywałeś przed przyjściem na świat? W cieniu. Gdzie się ukryjesz po śmierci? W cieniu. Gdzie mieszka twój pan i władca? W cieniu.”
Starych ludzi nie ma, nie istnieją. Jeżeli uważasz inaczej, rozejrzyj się w centrum miasta lub innym popularnym miejscu. A jeśli się z tym zgadzasz, zacznij liczyć osoby powyżej 60 czy 70, jadąc do pracy komunikacją miejską.
Jak dom buduje się z solidnych i trwałych cegieł, np. surowych lub ceramicznych, tak papierowa „cegła” autorstwa Stevena Pinkera służy za budulec wiedzy o mózgu i umyśle.
Na szczęście człowieka składają się cztery neuroprzekaźniki: dopamina, endorfiny, oksytocyna i serotonina. Co zrobić, by odczuwać szczęście częściej, i to w korzystny sposób?
Barwny świat roztaczający się pomiędzy rzeczywistością a snem. Klasyka, której nie sposób nie znać.
Co byś zrobił, gdybyś wiedział, że niedługo umrzesz? Co byś zmienił, gdybyś mógł przeżyć życie od nowa?
Opowieść o człowieku, który po latach bycia więźniem horroru we własnej głowie stał się więźniem horroru zewnętrznego – epidemii samobójstw.
Teatr jednego pomieszczenia. Powolna historia, w trakcie której serce rozdziera się kawałek po kawałku.
Dla wszystkich poszukiwaczy boskości w świecie. Niekoniecznie dla ateistów. Na pewno nie dla tradycjonalistów, a tym bardziej fanatyków.
Najsmutniejsza, najbardziej poruszająca opowieść o wojnie w najbardziej nietypowej konwencji – science-fiction.
Historia wielkiej i trudnej miłości zawarta w listach. Intymny taniec argumentów, które służą tylko jednemu – wyrażeniu bezbrzeżnej tęsknoty.
Chcesz kierować się rozumem i podejmować racjonalne, rozsądne decyzje? Na długą i krętą drogę samorozwoju warto wejść z tą książką!
Jesteś gotowa podążyć w ślad za Alicją i wskoczyć do króliczej nory?
Polemika z kultową książką „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Czy „Mała Księżniczka” to wartościowa historia dla najmłodszych feministek?
Znasz Joan Didion lub cenisz poznawanie zdania innych osób na tematy ważne, m.in. społeczne i obyczajowe? Jeśli tak, „Powiem wam, co o tym myślę” wprost musisz przeczytać!
Doświadczyłaś kiedyś zaskakująco realnego uczucia prowadzenia rozmowy z autorem, albo przynajmniej słuchania jego opowieści, podczas czytania książki? Ja od teraz mogę mówić: tak.
Wychowanie w wierze – niezależnie od wyznania – nie wymaga studiowania poradników. Z pomocą przychodzą święte księgi, instytucje z długimi tradycjami i członkowie wspólnoty. A co z rodzinami świeckimi…?
Jesteś miłośniczką muzyki Grechuty lub Riedla? Uwielbiasz filmy Polańskiego? A może zaczytujesz się w książkach Kosińskiego? Panowie ci niejedną skrywali tajemnicę!
Trochę komedii, trochę dramatu w więziennych murach. Historia o garstce ludzi czekających na…
Horror rozegrany w jednym miejscu – bardzo starej posiadłości skrywającej tajemnicę. Dokąd zaprowadzi bohaterów pozornie niewielki sekretny pokój?