Marzysz o tym, by na wiosnę cieszyć się pięknymi, zdrowymi paznokciami? Wypróbuj 6 kosmetycznych patentów Justyny Dunat – głównego szkoleniowca i stylistki manicure V&K Cosmetic.
Paznokcie skracamy, ale nie obcinamy
Paznokcie skracamy wyłącznie delikatnym pilnikiem, najlepiej szklanym lub papierowym. Jeśli dotąd w tym celu używaliśmy nożyczek lub nawet specjalnych obcinaczy – zmieńmy ten nawyk. Powoduje on bowiem uszkodzenia wolnego brzegu paznokcia, które w konsekwencji skutkują nadmierną łamliwością, kruchością i rozwarstwianiem się. Paznokcie skracamy jeszcze przed kąpielą – po wymoczeniu są bowiem delikatniejsze, przez co mogą się rozdwajać! Piłujemy je zawsze w jednym kierunku, w miarę długimi pociągnięciami pilnika. Nie obryzgamy paznokci! Onychofagia jest chorobą, która przynosi fatalne skutki dla płytki paznokcia. Stają się słabe i łamliwe. Oprócz tego możemy doprowadzić do infekcji jamy ustnej czy nabawić się drożdżycy - częste trzymanie paznokci w buzi, jest idealnym środowiskiem dla tego typu chorób! Podczas wykonywania manicure należy pamiętać, że najpierw wykonujemy piłowanie, następnie namaczanie i oczyszczanie, później opracowujemy skórki oraz je natłuszczamy. Olejowanie paznokci wykonujemy 2 razy w tygodniu przez około 10 minut.
Zadbaj o skórki
Skórki odsuwamy drewnianym patyczkiem, po ich wcześniejszym namoczeniu. Jeżeli nie posiadamy specjalnego płynu, moczymy paznokcie w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła w płynie. Jeżeli po zimie skórki są w strasznej kondycji, najlepiej wybrać się do salonu manicure, w którym kosmetyczka usunie skórki za pomocą frezów. Wycinanie skórek cążkami czy radełkiem, powoduje, że skórki szybciej odrastają, a ich całkowite usunięcie może spowodować uszkodzenia paznokcia w obrębie macierzy. Aby opóźnić odrastanie, warto systematycznie nakładać oliwkę, która je nawilży i zahamuje wzrost.
Peelingowanie skóry
Na wiosnę warto zadbać o skórę dłoni. Dwa razy w tygodniu wykonujemy peeling, aby złuszczyć stary naskórek. Do oliwy z oliwek wystarczy dodać cukier i kilka kropel soku z cytryny. Masaż wykonujemy przez kilka minut, następnie zmywamy ciepłą wodą. Następnie natłuszczamy dłonie grubą warstwą kremu! Aby wzmocnić jego działanie, po nałożeniu kremu lub maski, wkładamy ręce do woreczka i okrywamy ręcznikiem. Wytworzone dzięki temu ciepło sprawi, że składniki aktywne dostaną się do głębokich warstw skóry.
Postaw na zdrowe rodzaje manicure
Jeżeli jesteś fanką sztucznych paznokci, które jeszcze bardziej osłabiły je przez zimę, tym razem postaw na zdrowe rodzaje manicure! Zdrowe, czyli takie, do stworzenia których nie stosuje się lamp UV/LED i zawierają w swoim składzie witaminy A, E, D3, B5 oraz wapń. Nie od dzisiaj wiadomo, że witamina E (tokoferol) jest nazywana witaminą młodości, dzięki niej nasze paznokcie nie żółkną, z kolei wapń będzie chronił nasze paznokcie przed łamaniem, rozwarstwianiem oraz spowoduje, że będą mniej kruche. Takie efekty można uzyskać dzięki manicure tytanowemu, który utrzymuje się na paznokciach do 4 tygodni bez odprysków i zarysowań, ale jednocześnie je wzmacnia i odżywia. W swoim składzie zawiera wyłącznie organiczne składniki, a swoją niebywałą trwałość zawdzięcza dwutlenkowi tytanu. Pierwsze efekty możemy zauważyć już po drugiej aplikacji, a przy regularnym stosowaniu dostrzeżemy długofalowy rezultat.
Zadbaj o dietę!
Wiosna to czas, gdy na sklepowych półkach zaczynają się pojawiać owoce i warzywa. Pamiętaj, paznokcie również potrzebują odpowiedniego odżywienia! Dieta wzbogacona o witaminę A, witaminy z grupy B, cynk, biotynę, magnez i żelazo sprawi, że paznokcie będą bardziej elastyczne, a płytka paznokcia się wygładzi. Niedobory tych składników mogą powodować rozdwajanie, pękanie czy przebarwienia płytki. Warto jeść marchewkę – oprócz poprawienia kolorytu cery, wzmocni ona również paznokcie!
Zafunduj paznokciom odżywczą maskę
Warto wypróbować również kilka domowych sposobów na piękne paznokcie. Jeżeli na swojej płytce zauważyłaś liczne przebarwienia, podgrzej oliwę z oliwek, dodaj odrobinę soku z cytryny i około 3 łyżek startego jabłka. Maseczka z tych składników rozjaśni płytkę. Jeżeli do ciepłej oliwy dodasz witaminę A i E, które kupisz w formie ampułek w każdej aptece i zamoczysz w takiej miksturze palce, możesz mieć pewność, że paznokcie będą mocniejsze i dużo bardziej elastyczne. Świetnym sposobem na regenerację paznokci jest wosk pszczeli – rozpuszczony odstawiamy do wystygnięcia, następnie moczymy paznokcie przez około 15 minut. Z kolei olejek z drzewa herbacianego świetnie działa na infekcje grzybicze paznokci oraz zasklepia onycholizę, czyli pęknięcia płytki paznokcia. Jeżeli nie masz czasu na odżywcze kąpiele lub maski, po prostu wykorzystaj gotowe oliwki dostępne w drogerii lub nakładając olejek na włosy, jego resztki wetrzyj w skórki wokół paznokci – działa! Pamiętaj jednak, że olejowanie paznokci skraca trwałość manicure, dlatego najlepiej wykonywać zabieg na naturalnej płytce.
Ekspert:
Justyna Dunat – ekspertka i główny szkoleniowiec marki V&K Cosmetic, manicurzystka z wieloletnim doświadczeniem, która specjalizuje się w zdrowych metodach stylizacji paznokci, takich jak SNS Manicure Tytanowy.
Fot. V&K Cosmetic
Informacja prasowa