Całoroczne rośliny w naszym ogrodzie
Byliny to rośliny, które będą zdobić kwiatami ogród nie tylko przez całe lato, ale także przez kolejne lata.
- Byliny to rośliny idealne dla leniwych. Nie trzeba ich co roku sadzić, są na ogół łatwe w uprawie i odporne na choroby. Jest wśród nich wiele gatunków, które nie tylko znoszą wyjątkowo trudne warunki, ale też długo kwitną lub powtarzają kwitnienie w drugiej połowie lata. Ważne, żeby obcinać przekwitłe kwiatostany, bo ten zabieg pobudza je do wypuszczania większej liczby nowych pąków.
- Odporne jeżówki - pochodzą z Ameryki Północnej, gdzie od setek lat są tradycyjnym lekiem Indian. Trwałe, niezawodne, kwitną co roku od czerwca do późnej jesieni, nie dają się zagłuszyć chwastom. Ma mnóstwo atrakcyjnych odmian o zdumiewających kolorach. Nie są wymagające i rosną na niemal każdej ziemi, ale najpiękniej rozkwitają na glebach żyznych, przepuszczalnych, niezbyt suchych. Warto zapewnić im regularne podlewanie, ale uważać, by ich nie zalewać, bo nie lubią zastoin wody.
- Kolorowe krwawniki - odmiany ogrodowe tworzą koszyczki w wielu kolorach: czerwonym, ceglastym, żółtym, różowym, żółtym i białym. Warto docenić te rośliny, bo nie tylko dają możliwość tworzenia ciekawych aranżacji, ale także długo i obficie kwitną. Są bardzo łatwe w uprawie, odporne na choroby i szkodniki, suszę, szybko dostosowują się do różnych warunków, ale najczęściej odpowiada im słoneczne miejsce oraz mało urodzajna sucha ziemia. W zbyt żyznym, próchniczym podłożu wytwarzają więcej liści.
- Słoneczniczek szorstki - jest tak odporny i ekspansywny, że niektórzy uważają go za chwast. Bardzo łatwo się rozsiewa i tworzy spore kępy. Spokrewniony ze słonecznikami wyrasta na wysokość 150 cm, ma szorstko owłosione liście oraz złotożółte kwiatostany. Bardzo dekoracyjny i łatwy w uprawie. Doskonale poradzi sobie w każdych warunkach, urośnie na każdej glebie, wytrzymały na suszę. Lubi miejsca słoneczne lub półcieniste. Ceniony jest także jako kwiat cięty. Jest rośliną miododajną, więc przyciąga do ogrodu motyle i pszczoły. Gdy zadomowi się w ogrodzie, pozostanie w nim nawet przez 10 lat.
Klaudia Kwiatkowska
(klaudia.kwiatkowska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com