Rodzice mogą wstydzić się tego, że ich syn przytula się do lalek i układa je do snu. Okazuje się jednak, że zabawy powszechnie postrzegane jako dziewczęce, pozytywnie wpływają na rozwój wszystkich dzieci.
Chłopcy nabywają umiejętności, które związane są z małą motoryką później niż dziewczynki i również w późniejszym czasie uczą się dbania o siebie. Ubieranie i rozbieranie lalki, zapinanie guzików, czesanie wymagają koordynacji wzrokowo-ruchowej, manipulowania palcami oraz cierpliwości. Dzięki wyimaginowanemu karmieniu lalki, układaniu do snu czy wizycie u lekarza dziecko oswaja się z obowiązkami i codziennością oraz uczy się organizacji i porządku.
Zabawa lalkami rozwija słownictwo dziecka. Maluch zwraca się bezpośrednio do lalki i opowiada jej, co w danym momencie robi, a także nazywa poszczególne ubrania, części ciała, kolory czy cechy. Uczy się też znaczeń poszczególnych czasowników związanych z opieką. W ten sposób zwiększa się zasób słownictwa dziecka, co prowadzi do doskonalenia umiejętności budowania zdań i rozumienia zakazów oraz nakazów. Jest to szczególnie ważne w przypadku chłopców, którzy najczęściej są mniej uzdolnieni werbalnie od dziewczynek.
Dorosłym mężczyznom brakuje kompetencji społeczno-emocjonalnych, wobec czego za główny cel zabawy lalkami uznaje się rozwój tychże umiejętności. Lalki-niemowlaki potrafią wzbudzić w dzieciach czułość i troskę, których okazywanie korzystnie wpływa na nawiązywanie przez nich relacji międzyludzkich w przyszłości. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że u chłopców zajmujących się przewijaniem, karmieniem i układaniem lalki do snu wykształci się wrażliwość, empatia i życzliwość. Są to cechy występujące naturalnie u dziewczynek, podczas gdy u chłopców same z siebie pojawiają się sporadycznie.
Opieka nad lalką to świetne przygotowanie do narodzin rodzeństwa. Podczas takiej zabawy chłopiec może nauczyć się delikatności i ostrożności w kontaktach z maluchami, a także uświadomić sobie, ile wymagają one opieki i odpowiedzialności. Zabawa w sprawowanie opieki nad lalką, ułatwia także pokonanie zazdrości o uwagę dorosłych po narodzinach rodzeństwa.
Kiedy syn otrzyma od rodzica lalkę, może pojawić się krytyka ze strony bliskich. Jest to efekt głęboko zakorzenionej roli kobiety jako strażniczki ogniska domowego, opiekunki, matki oraz powielanego zdania, że „to kobieta powinna zajmować się domem i dziećmi”. Ważne, aby w takiej chwili stanąć po stronie chłopca i nie pozwolić mu odczuć zażenowania. Nie można wychowywać chłopców tak, aby obawiali się oceniania. Empatia, opiekuńczość i czułość powinny dotyczyć każdego, niezależnie od płci.
Joanna Karbownik
(joanna.karbownik@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com