Niektórzy myją zęby z przyzwyczajenia. Inni chcą pozbyć się nieświeżego oddechu z ust albo osadu z porannej kawy. Każdy ma swoją motywację, jednak najważniejszym argumentem jest troska o zdrowie całej jamy ustnej. Już kilka godzin po jedzeniu na zębach zaczyna się tworzyć płytka nazębna, czyli bezbarwna i lepka warstwa pełna bakterii. Jeśli płytka nie zostanie w porę usunięta przez szczotkowanie zębów, dochodzi do jej zmineralizowania. W ten sposób powstaje kamień nazębny, który jest odpowiedzialny m.in. za próchnicę i stany zapalne (w tym paradontozę). Niestety kamienia nazębnego nie da się usunąć szczoteczką i tutaj wkracza już profesjonalna profilaktyka stomatologiczna, czyli zabiegi dentystyczne.
Wybór szczoteczki do zębów to kwestia indywidualna. Elektryczne wykonują kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę, więc szybciej usuwają płytkę nazębną. Do wyboru są modele obrotowe, obrotowo-pulsacyjne, soniczne i ultradźwiękowe, zasilane sieciowo lub na baterie. Natomiast zwykłą szczoteczką można wykonać kilkaset ruchów na minutę, co przekłada się na dłuższy czas szczotkowania. Niemniej wiele osób woli tradycyjne szczoteczki, ponieważ nie wymagają ładowania czy wymiany baterii, a przy tym zajmują mniej miejsca. Warto jednak unikać szczoteczek twardych, ponieważ mogą ranić dziąsła i przyczyniać się do nadwrażliwości zębów.
Nawet przy starannym szczotkowaniu można nie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych i zakamarków, dlatego oprócz szczoteczki należy zaopatrzyć się w nić dentystyczną i/lub irygator.
A co z pastą? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi - pasty najlepiej zmieniać i dobierać do indywidualnych potrzeb. Są pasty o kompleksowym działaniu, są i takie, które pomagają na konkretny problem (np. nadwrażliwość zębów, krwawiące dziąsła, nieświeży oddech). Warto przy tym unikać past wybielających o agresywnym działaniu, które mogą osłabiać szkliwo. O bezpieczne sposoby na wybielanie zębów najlepiej zapytać stomatologa.
Wiele osób myje zęby za krótko i za rzadko. Tymczasem profilaktyka stomatologiczna mówi jasno - na szczotkowanie trzeba przeznaczyć 2-3 minuty, co najmniej dwa razy dziennie. Po szczoteczkę trzeba sięgać po śniadaniu i przed pójściem spać, choć najlepiej myć zęby po każdym posiłku.
Regularne szczotkowanie zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej i tworzeniu kamienia na zębach. O ile płytka nazębna jest bezbarwna, o tyle kamień przyjmuje żółtawy, a z czasem brązowy odcień. Niestety na zmineralizowaną płytkę nazębną nie pomoże samo szczotkowanie, dlatego warto udać się do stomatologa, który usunie kamień specjalistycznymi narzędziami.
Zazwyczaj stosuje się czyszczenie ultradźwiękowe (skaling), które można uzupełnić zabiegami piaskowania, kiretażu, polerowania zębów i fluoryzacji. Jeżeli mimo profesjonalnego czyszczenia efekty nie są zadowalające, lekarz może zaproponować różne metody wybielania zębów. Cena takiej usługi zależy od rodzaju metody, przy czym jedną z najtańszych opcji jest wybielanie lampą LED, natomiast w przypadku licówek koszt wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.