“Przemysł kosmetyczny, ze względu na ilość wykorzystywanych surowców naturalnych, takich jak oleje, masła, esencje czy kwiaty i zioła, ma ogromny wpływ na środowisko. Producenci kosmetyków powinni szczególnie zwracać uwagę na stworzenie łańcucha dostaw, który sprzyja ekosystemom, a nie działa przeciwko nim. Każdy naturalny lub pochodzący z natury materiał, który pozyskujemy, ma potencjał regeneracyjny". - mówi Ruth Andrade, LUSH’s Earthcare Strategy Lea
Zmień swoją rutynę i odkryj składniki LUSH, które dbają o dziką przyrodę
Zwiększ objętość włosów, i pomóż ptakom wzbijać się w powietrze
Dodająca włosom objętości i oczyszczająca skórę sól morska w szamponie Big pomaga ptakom, które szukają miejsca do odpoczynku, gniazdowania i żerowania. Ptaki morskie uwielbiają solniska, a nasi dostawcy w Chorwacji i Portugalii dbają o to, aby miały bezpieczne i przyjazne miejsce do zatrzymania się.
Relaksuj się za pomocą masażu i jednocześnie wspieraj siedliska hipopotamów karłowatych
Wyłącznym źródłem pozyskiwania organicznego masła kakaowego Fair Trade w Charity Pot i kostkach do masażu LUSH są społeczności żyjące na skraju bogatego w różnorodność biologiczną lasu deszczowego Gola w Sierra Leone. Jest on domem dla hipopotamów karłowatych. Dostawca LUSH wspiera rolników w ich działaniach na rzecz ochrony lasów i zachęca ich do zaprzestania wylesiania i wkraczania na dzikie tereny, by zamiast tego mogli uprawiać je w sposób przyjazny dla bioróżnorodności.
Wybieraj mydła, które zadbają o Twoją skórę i miejsca gniazdowania żółwi
Organiczny olej kokosowy w bazie mydeł LUSH pochodzi z Simeulue w Indonezji. Dostawca LUSH współpracuje z ponad 500 rolnikami, aby uprawiać i zbierać orzechy kokosowe w sposób zrównoważony. Chronią oni również siedliska życia morskiego, między innymi miejsca gniazdowania żółwi morskich.
Doświadczaj kojącego działania lawendy i dbaj o owady zapylające
Dostawca olejku lawendowego w Bułgarii stosuje organiczne, przyjazne dla dzikiej przyrody metody uprawy. Dzięki temu zapylacze, takie jak pszczoły, mogą swobodnie żyć na polach kwiatów, z których produkowane są kosmetyki LUSH, zawierające w składzie lawendę.
Ciesz się pięknie pachnącą skórą, wspierając siedliska orangutanów
Olejek LUSH Dark Sumatran Patchouli o bogatym, ziemistym zapachu chroni zagrożone obszary lasów deszczowych, które zamieszkiwane są przez orangutany. Dostawca LUSH edukuje i współpracuje z rolnikami, aby mogli uprawiać i przetwarzać tę wyjątkową roślinę w harmonii z jednym z ostatnich dzikich domów orangutanów.
Struktura biznesowa, która chroni życie na naszej planecie, może być budowana na wiele sposobów
Inwestowanie w gospodarkę chroniącą bioróżnorodność
LUSH wydaje ponad 90 milionów funtów na zakup surowców od społeczności i dostawców w 80 różnych krajach. Dzięki tej sile nabywczej mamy możliwość inwestowania w regiony i organizacje, które pozytywnie wpływają na rozwój swojego regionu. Celem LUSH w zakresie zakupów jest dążenie do bycia bardziej "zrównoważonym" lub aktywnie nieszkodzącym, a także przyczynianie się do zdrowego funkcjonowania żywych ekosystemów. LUSH wpisał to w swoją strategię zakupu składników. Przez lata firma prowadziła badania mające na celu uwzględnienie kluczowych siedlisk różnorodności biologicznej i stref migracji ptaków, aby zbadać możliwość inwestowania w ludzi i społeczności, które chronią i przywracają te obszary.
Doprowadziło to do powstania Centrów Zaopatrzeniowych, w których LUSH wspiera lokalne społeczności w tworzeniu lokalnych jednostek, by pokazać, jak uprawiać składniki w sposób przyjazny dla bioróżnorodności i regenerujący. Jednym z przykładów jest działka o powierzchni 44 akrów w południowo-wschodnim Libanie, gdzie LUSH założył mały sad gorzkich pomarańczy jako przykład tego, jak kwiat neroli może być uprawiany w sposób ekologiczny i biologicznie zróżnicowany, na obszarze, który jest również szlakiem migracji ptaków. Obecnie jest to strefa zakazu polowań mająca na celu ochronę ptaków wędrownych przed polowaniami.
Firma LUSH sfinansowała i wsparła posadzenie ponad 13 000 drzew oraz stworzenie naturalnych struktur zbierania wody, takich jak jeziora, w celu promowania wody dla dzikich zwierząt i uzdrowienia cyklu hydrologicznego. Olejek neroli z tego źródła można znaleźć w wielu produktach LUSH, w tym w mgiełce do ciała Salty i stylizatorze do włosów Wig.
"Wybraliśmy zdegradowany kawałek ziemi, który ulegał erozji za każdym razem, gdy padał deszcz - nic na nim nie rosło - i zrewitalizowaliśmy go. Dzikie kwiaty, rozmaryn
i lawenda tworzą teraz łąkę między drzewami gorzkiej pomarańczy. Widzimy, jak wiele dzikich zwierząt powraca na tę ziemię. Pracują u nas zarówno syryjscy uchodźcy, jak
i obywatele Libanu". - mówi Agnes Gendry, LUSH Sourcing Hub Manager.
Centra Sourcingu pokazują, że można stosować dobre praktyki biznesowe, jednocześnie promując bioróżnorodność i źródła utrzymania lokalnej ludności.
Solidarność z lokalną społecznością
Doświadczenie firmy LUSH w zakresie pozyskiwania surowców pokazuje, że to lokalne społeczności stoją na czele sprzeciwu wobec wylesiania na potrzeby rozwoju i ekspansji upraw monokulturowych. W ciągu ostatnich kilku lat zespół zakupowy LUSH zaobserwował rosnącą liczbę wycinek lasów i wysiedleń ludzi, by budować tamy wodne i kopalnie oraz wydobywać energię geotermalną na plantacjach roślin monokulturowych. Na Sumatrze doprowadziło to do fragmentacji lasu Leuser, dokładnie w miejscu, w którym występuje prawie wymarły orangutan Tapanuli.
Zrozumienie starań lokalnej ludności na rzecz ochrony lasów jest druzgocące, ponieważ to właśnie oni najsilniej odczuwają skutki zmian klimatycznych, mimo że w najmniejszym stopniu przyczyniają się do ich powstawania. Szacuje się, że 500 milionów ludzi na całym świecie utrzymuje się z lasów - wielu z nich to ludność rdzenna. W przypadku gamy produktów LUSH są oni zależni od 320 unikalnych gatunków roślin. Składniki te potrzebują do istnienia m.in. zapylaczy, specyficznego mikroklimatu czy mikrobiologii gleby. Bez bioróżnorodności i gospodarki leśnej, która obejmuje ponad 8 miliardów akrów terenów leśnych - załamanie takich ekosystemów może oznaczać nieurodzaj i utratę wielu zasobów naturalnych LUSH
"Mówienie o terytorium to nie tylko mówienie o posiadaniu, o czymś materialnym. To raczej wszystko to, co dotyczy nas na danym terenie: nasza kultura, nasze życie, nasz język. Przez rosnącą liczbę prowadzonych na tym terenie nielegalnych działań tracimy nie tylko nasze terytorium, ale także naszą kulturę". - Maial Paiakan Kaiapó, rzeczniczka praw ludności rdzennej i praw środowiskowych na terytorium Kayapo w Brazylii.
W składzie jednego z najpopularniejszych produktów Lush, balsamu do ciała Sleepy, znajduje się fasola Tonka, która jest jego ważnym składnikiem zapachowym. Jej pozyskiwanie wiąże się z bezpośrednią współpracą z rdzenną społecznością Kayapó w Brazylii. Współpraca z tą społecznością umożliwiła LUSH pozyskanie składnika, który wspiera życie w lokalnym ekosystemie, jednocześnie wspierając źródła utrzymania, opierające się na ochronie lasów deszczowych.
Fot. LUSH
Informacja prasowa