Rozmawiają o tym, dlaczego stres może powodować problemy skórne takie jak trądzik, przesuszenie czy podrażnienia, a także jakie składniki będą najlepiej wspierały skórę w trudnych dla niej momentach. Zajmują się także problemem osłabienia i wypadania włosów, co również może mieć swoje źródło w stresie. Oglądajcie kanał Urodomaniaczki by Hebe, aby dowiedzieć się więcej!
Czy stres może wpływać na nasz wygląd? Niestety tak i to na wiele sposobów! Z najnowszego odcinka Urodomaniaczek dowiecie się, jak dbać o siebie, by zminimalizować jego negatywne skutki. Poznacie sprawdzone sposoby na ochronę skóry głowy, skuteczną pielęgnację twarzy i poprawę kondycji włosów, by były zdrowe, silne i lśniące. Nasze ekspertki podpowiedzą także, jakie objawy powinny być sygnałem o potrzebie zasięgnięcia profesjonalnej porady, a także do kogo skierować się z konkretnym problemem. Pielęgnacja to jednak nie wszystko, dlatego obsesyjne wyciskanie pryszczy, obgryzanie paznokci, wyrywanie włosów to także tematyka, którą poruszamy w odcinku… brzmi znajomo? Spokojnie, mamy na to parę sposobów! Podpowiemy wam też, jakie zdrowe nawyki znacząco poprawią stan nie tylko Waszej skóry i włosów, lecz także samopoczucia. Zapraszamy do oglądania!
Skóra mapą naszego organizmu
Kondycja naszej skóry oraz włosów często odzwierciedla stan naszego organizmu, a objawy przewlekłego stresu stają się doskonale widoczne. Pod jego wpływem organizm produkuje kortyzol, prolaktynę oraz neuroprzekaźniki, których podwyższony poziom negatywnie wpływa na cykl wzrostu włosów. Wczesne objawy podwyższonego poziomu kortyzolu obejmują podrażnienie, przesuszenie i zaczerwienienie skóry, a stres dodatkowo powoduje łamliwość i wypadanie włosów, nasila łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry oraz atopowe zapalenie skóry. Długotrwały stres może prowadzić nawet do łysienia telogenowego, androgenowego czy plackowatego. Z czasem osłabia też funkcję ochronną bariery hydrolipidowej, co skutkuje obniżeniem jędrności skóry, podatnością na stany zapalne, pojawianiem się zmarszczek i ziemistego kolorytu, rozszerzonych naczyń krwionośnych oraz przyspieszeniem procesu starzenia się poprzez zanik kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
Szkodliwe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci, podgryzanie skórek czy rozdrapywanie zmian zapalnych mogą przyczyniać się do powstawania nowych przebarwień i spowolnienia procesów gojenia. Aby tego uniknąć, nasze ekspertki radzą: warto zabezpieczać zmiany skórne specjalnymi naklejkami na wypryski. Ułatwia to gojenie ran i sprawia, że unikamy bezpośredniego kontaktu z niedoskonałościami. W przypadku włosów poważniejszym problemem powodowanym przez długotrwały stres jest trychotillomania, czyli wyrywanie włosów. W tej kwestii warto działać już z pomocą specjalisty – trychologa.
Jakie zdrowe nawyki wprowadzić do swojego życia?
Przede wszystkim zadbać o podstawy! Zdrowa i nieprzetworzona dieta bogata w kwasy omega-3, witaminy z grupy B oraz cynk to klucz do zdrowych włosów, które szczególnie potrzebują odpowiedniego odżywienia. Ważne jest również dostarczenie im białka oraz zdrowych tłuszczy, takich jak te zawarte w orzechach, nasionach słonecznika, rybach czy awokado. W celu zredukowania napięcia, warto włączyć do swojej pielęgnacji masaże skóry głowy, które oprócz tego, że działają relaksująco, to pobudzają krążenie, przyczyniając się do szybszego porostu włosów. Dla zdrowia naszego organizmu niezbędny jest również prawidłowy sen – powinien być nie tylko wystarczająco długi, lecz przede wszystkim jakościowy, w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, z panującą w nim nie za wysoką temperaturą. Odpowiednia higiena snu i zdrowa, zbilansowana dieta znacząco wpłyną nie tylko na samopoczucie, ale także poprawią stan włosów oraz skóry. Wprowadzenie do naszego planu dnia obowiązkowej chwili dla siebie na relaks, hobby czy techniki relaksacyjne to także dobry pomysł zmniejszający objawy stresu. Dla naszej cery wybawieniem stały się relaksujące maseczki, które regularnie włączane w rutynę relaksacyjną, wpływają bardzo pozytywnie na codzienną pielęgnację.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów w stresowym okresie?
Pielęgnacja w stresowym okresie powinna być przede wszystkim dopasowana do potrzeb naszych włosów. Z naszej strony polecamy szampon Tołpa Hair Rituals, który działa nawilżająco i kojąco. Delikatnie oczyszcza i nawilża skórę głowy, niwelując podrażnienia. Zapobiega puszeniu i elektryzowaniu się włosów. Łagodna formuła z ceramidami, aloesem i keratyną nie plącze włosów i pozostawia je gładkie. Produkt warto stosować naprzemiennie z szamponem wzmacniającym porost włosów, takim jak Pharmaceris H H-Stimupurin, który ma w swoim składzie składniki pobudzające. Szampon oferuje pierwsze na rynku unikalne połącznie dwóch składników naturalnego czynnika wzrostu FGF oraz kofeiny, hamujące proces wypadania włosów, jednocześnie stymulując ich odrastanie. Składniki kompleksu działają na poziomie komórkowym, aktywując geny odpowiedzialne za proces budowy nowego włosa. Starannie dobrane składniki - niacynamid, D-Pantenol oraz biotyna - działają łagodząco, przywracając fizjologiczną równowagę skóry głowy. Szampon wygładza strukturę włosów i przywraca ich naturalną gęstość.
Ważnym elementem pielęgnacji skóry głowy jest również odpowiednio dobrany peeling, np. Aromase 5a Juniper Scalp Purifying Liquid Shampoo. Jest to peeling enzymatyczny w formie płynu oczyszczającego do każdego typu skóry głowy, w tym do skóry z łupieżem i tendencją do wypadania włosów. Oczyszcza i utrzymuje prawidłowy ekosystem skóry głowy. Formuła produktu równoważy wydzielanie sebum oraz może skutecznie złagodzić swędzenie skóry głowy. Oczyszczona skóra głowy lepiej wchłania składniki odżywcze, m.in. te znajdujące się we wcierkach. Warto jednak pamiętać, by pielęgnując skórę głowy, zachować balans między oczyszczeniem a nawilżeniem, w czym pomoże włączenie do codziennej pielęgnacji włosów serum do skóry głowy. Świetnie w tym celu sprawdzi się kojące serum Anwen Darling Clementine, które powstało dla osób mających problem z podrażnieniem, przesuszeniem lub nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Zawiera bogactwo naturalnych składników: aloesu, ekstraktów z lukrecji, cykorii, alg czerwonych, a także biofermentu z ryżu i wyciągu z drożdży, które głęboko nawilżają skórę, łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację. Ekstrakt z wierzbówki kiprzycy oraz bioferment z rzodkwi działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie oraz wspierają walkę z łupieżem. Serum wspomaga powrót skóry głowy do naturalnej równowagi.
Gdy nasza skóra będzie odpowiednio nawilżona i oczyszczona, to wtedy możemy włączyć do naszej rutyny preparaty stymulujące, takie jak pobudzająca wzrost wcierka do włosów i skóry głowy Sielanka Leśna Jeżyna. Naturalna kompozycja wcierki została wyselekcjonowana pod względem właściwości, w celu wzmocnienia słabych i zniszczonych pasm, ograniczenia ich wypadania i pobudzenia wzrostu nowych. Kluczowym komponentem formuły jest ekstrakt ze skrzypu polnego, który stymuluje mikrokrążenie, czego efektem jest wzmocnienie, odżywienie i dotlenienie cebulek, ich regeneracja oraz inicjacja procesu wzrostu nowych włosów, tzw. „baby hair”. Jego działanie wzmacnia olej z pestek jeżyn, znany z właściwości kondycjonujących. Systematyczne stosowanie preparatu i sprawia, ze włosy staną się wyraźnie grubsze, lśniące i odporne na uszkodzenia.
Kompendium na stres dla skóry twarzy
Gdy nasza skóra ma zaburzoną barierę hydrolipidową, nie należy podrażniać jej dodatkowo agresywnymi składnikami, takimi jak kwasy czy retinol. Dajmy jej się wyciszyć, zachowując bazową, minimalistyczną pielęgnację. Do łagodnego oczyszczania skóry polecamy emulsję do mycia twarzy Nacomi Next Level Dermo, która została opracowana z myślą o cerze wrażliwej, atopowej oraz z trądzikiem różowatym. Delikatnie i skutecznie usuwa zanieczyszczenia, nie naruszając jednocześnie bariery ochronnej skóry. Zawarta w niej woda brzozowa oczyszcza i rozjaśnia cerę, dodatkowo regulując wydzielanie sebum. Połączenie oleju ze słodkich migdałów, gliceryny i trehalozy utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia skóry i zwiększa jej elastyczność. Emulsja wzbogacona została o ceramidy i naturalny biolipid, które regenerują cerę i przywracają komfort.
Krem to niezbędnik pielęgnacji zarówno porannej, jak i wieczornej. Nasze ekspertki polecają probiotyczny silnie regenerujący krem z witaminą A i ceramidami Eveline Cosmetics 6 Ceramides. Zawiera pre- i probiotyki, ceramidy, kwasy omega 3-6-9, glukonolakton oraz madekasozyd, które wspólnie odbudowują i chronią barierę lipidową skóry. Krem działa natychmiastowo, przynosząc ulgę i intensywne nawilżenie. Dzięki swojej bogatej formule redukuje widoczność drobnych zmarszczek, wyrównuje koloryt cery i wspomaga syntezę kolagenu. Skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i zdrowa. Zapewnia 48-godzinne nawilżenie i równowagę mikrobiomu, pozostawiając uczucie komfortu i odżywienia. Jest perfekcyjny dla cery suchej, wrażliwej oraz dojrzałej, wymagającej głębokiego nawilżenia i odbudowy. Maseczka to przyjemne domknięcie pielęgnacji. W Hebe posiadamy bardzo szeroką ofertę maseczek, zatem w zależności od potrzeb skóry polecamy m.in. Mediheal The N.M.F nawilżającą maskę w płachcie do twarzy lub When Simply Vegan Green Tea i Mediheal Madeca Ssoside – kojące maski do twarzy w płachcie.
Do odbudowy bariery hydrolipidowej niezbędne jest także zadbanie o właściwą ochronę przeciwsłoneczną. W tym celu Urodomaniaczki proponują nawilżający krem do twarzy z SPF50 dla skóry normalnej i suchej od CeraVe. To dermokosmetyk z SPF do codziennego stosowania, który chroni przed promieniowaniem UVA i UVB. Wykorzystuje też opatentowaną technologię MVE, która zapewnia całodniowe nawilżenie, dzięki stopniowemu uwalnianiu składników nawilżających. Wspiera też odbudowę bariery ochronnej skóry, by zapewnić jej równowagę. Takie działanie kremu do twarzy z SPF jest możliwe dzięki unikalnej kompozycji składników aktywnych, dopasowanych do potrzeb skóry suchej i normalnej. Formuła produktu została opracowana we współpracy z dermatologami i zawiera 3 kluczowe ceramidy, niacynamid, witaminę E i kwas hialuronowy. Dla komfortu stosowania pod makijaż formuła kremu przeciwsłonecznego jest lekka i niekomedogenna.
Podwyższony poziom kortyzolu sprawia, że organizm produkuje więcej wolnych rodników. Warto wówczas wesprzeć skórę od zewnątrz, wybierając kosmetyki, które pomogą jej zniwelować szkodliwe działanie oksydantów. Polecamy serum Nacomi Next Level z witaminą C 15%, które rozjaśnia, wyrównuje koloryt i redukuje stan zapalny. Wzbogacone jest o olej z dzikiej róży oraz olej migdałowy dodatkowo ujędrniające i wygładzające skórę, rozjaśniając uporczywe przebarwienia. Witamina C, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, wspomaga walkę z trądzikiem i łagodzi podrażnienia. Zapewnia skórze ochronę przed wolnymi rodnikami, przez co opóźnia procesy starzenia i chroni przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, które nasilają procesy rozpadu składników międzykomórkowych skóry. Witamina C pomaga wydobyć naturalny oraz promienny blask z matowej, poszarzałej i zmęczonej cery o nierównomiernym kolorycie. Dostarczenie skórze witaminy C wspomaga ją w produkcji ceramidów, pełniących funkcje regeneracyjne. Działa też przeciwstarzeniowo. Dla cery z niedoskonałościami polecamy natomiast krem z kwasem traneksamowym i azeloglicyną Bandi Professional Pro Care, wybierany przez profesjonalistów. Kwas traneksamowy świetnie sprawdzi się stosowany punktowo na wypryski bądź na całą twarz. Pamiętajcie jednak, by nie wprowadzać go do pielęgnacji, gdy bariera ochronna skóry jest naruszona. Przy wprowadzeniu produktu z kwasem, stosujcie go nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu, by móc zaobserwować, jak Wasza skóra reaguje na jego działanie.
Po więcej przydatnej wiedzy zapraszamy na kanał Urodomaniaczki, a po zakup ulubionych, wspomnianych w odcinku produktów, zapraszamy do sklepu Hebe. Tu każdy znajdzie coś dla siebie!
Fot. Hebe
Informacja prasowa