Baterie różnią się między sobą sposobem montażu, ilością kurków, wyposażeniem dodatkowym. Poznaj różne typy baterii umywalkowych i wybierz najlepsze do swojej łazienki.
Wybór baterii umywalkowej jest ściśle powiązany z rodzajem instalacji wodnej, jaką mamy w łazience oraz typem umywalki, jaki planujemy zamontować. Wyróżnić możemy baterie umywalkowe ścienne oraz stojące. Pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do montażu w ścianie. Drugie – zwane stojącymi lub sztorcowymi – możemy zamontować w blacie lub na obrzeżu umywalki. Istnieje także specyficzna grupa urządzeń stojących, przeznaczona do montażu w podłodze. Są to baterie rzadko spotykane i stosunkowo drogie, choć niezaprzeczalnie bardzo efektowne.
Wybierając baterię umywalkową, staniemy przed koniecznością wybrania sposobu regulowania strumienia wody. Zarówno pojedyncza dźwignia, jak i dwa kurki mają swoich zwolenników i przeciwników. Do zalet baterii z mieszaczem, sterowanych jednym uchwytem, należy oszczędność wody, wynikająca z szybkości regulowania temperatury i przepływu.
Znaczenie ma także wielkość baterii, a właściwie wielkość wylewki. Wysoki korpus i długa wylewka sprawdzą się w przypadku dużych umywalek. Małe umywalki wymagają dostosowanej do ich wielkości, niższej i krótszej wylewki, w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko rozpryskiwania wody podczas korzystania z nich. Warto zwrócić uwagę na to, aby odległość między dnem umywalki a wylewką umożliwiała swobodne umycie rąk. Przyjmuje się, że minimalnie musi to być 15 cm.
Kupując baterię łazienkową, warto zwrócić uwagę na obecność perlatora. Jest to niewielkie sitko, odpowiedzialne za napowietrzanie przepływającej przez urządzenie wody. Dzięki niemu strumień wydaje się mocniejszy niż jest w rzeczywistości. W efekcie zastosowanie perlatora przekłada się na oszczędność wody sięgającą nawet 60%.
Jeśli cenimy nowoczesne rozwiązania, możemy rozważyć zakup baterii umywalkowej wyposażonej w dodatkowe, ciekawe funkcje. Czujnik podczerwieni zastępuje kurki; gdy zbliżymy ręce do baterii, uruchamia automatycznie przepływ wody. Sterownik elektroniczny pozwala na dokładne zaprogramowanie strumienia wody i jej temperatury. Termostat natomiast odpowiedzialny jest za utrzymanie stałej, ustalonej wcześniej temperatury wody, dzięki czemu unikniemy poparzeń.
Kupując baterie umywalkowe, warto zwrócić uwagę na ich wygląd, który musi pasować do pozostałych urządzeń; istotny jest też rodzaj podłączenia, wielkość, sposób regulacji strumienia wody czy obecność perlatora. Dla miłośników nowoczesnych technologii atrakcyjne mogą być różnego rodzaju nowatorskie sposoby regulacji.
Fot. Materiały zewnętrzne