Absolutnie nie - ów minerał pozwala wykryć pole elektromagnetyczne Ziemi, zapewnia stabilność równoważąc intelekt z emocjami, jak również utrwala więzi, łagodząc przy tym negatywne emocje.
Ten ciemny, nieprzezroczysty kamień w składzie chemicznym zawiera głównie żelazo- czyli jeden z najpowszechniejszych pierwiastków Ziemi. Magnetyt zazwyczaj przybiera barwę srebrną, czarną sporadycznie brązowo-czarną z metalicznym połyskiem. Sugerując się wyłącznie nomenklaturą wywnioskować możemy że, jest on najbardziej magnetycznym kryształem na świecie. Według historyków właśnie ten minerał zagwarantował starożytnym cywilizacjom pierwsze kroki we wprowadzaniu magnetyzmu i poznawaniu jego niezmierzonych dotąd zastosowań. Cofając się do czasów mitologicznych - nie bez przyczyny nazywany jest kamieniem Heraklesa, który znany był z nadludzkiej siły fizycznej. Zgodnie z wierzeniami wykonał 12 karkołomnych prac, zaś kamień posiada właściwości przyciągania metali stąd moc minerału powiązano z potęgą syna Zeusa. Zdaniem ówczesnych, leczył choroby związane ze stawami i kośćmi, a także łagodził ból.
Kamień ten jest przede wszystkim ochronnym minerałem, który wpływ wywiera na otwarcie czakr - odpędzając od posiadacza wszelkie negatywne energie, pomaga skupić się na manifestacji i przyciągnięciu dobrej passy. Zazwyczaj jest elementem biżuterii tak by można było nosić go na co dzień, ponieważ dzięki temu zapewni nam żelazną bramę wokół naszej aury. Mistycy sugerują, że magnetyt ze względu na budowę chemiczną posiada wiele leczniczych właściwości. Do najczęściej wymienianych zaliczamy; wpływ na układ krążenia umożliwiający przepływ większej ilości krwi w całym organizmie, redukowanie napięcia mięśniowego, oraz uśmierzanie dolegliwości wynikających ze schorzeń duszy. Co więcej, wykazuje działanie przeciwzapalnie i pobudza do pracy zainfekowane narządy. Magnetyt dodaje odwagi i niezłomności swoim posiadaczom. Ciekawostką jest, że Aleksander Macedoński miał w zwyczaju obdarowywać swoich żołnierzy tym minerałem by zapewnić im ochronę przed złem i swoistego opiekuna na polu bitwy.
Magnetyt tak jak magnes charakteryzuje dwoista natura. Odpycha to, co nie służy jednocześnie przyciągając do człowieka jego największe pragnienia. Pracując z tym minerałem należy zawsze posiadać dwa kamienie dla utrzymania równowagi prawej i lewej półkuli mózgu.
W 1992 roku potwierdzono obecność kryształu w móżdżku. O ile sam fakt odkrycia nie był zaskakującym, to ilość znajdująca się w naszych organizmach jest fascynująca. Badacze doliczyli się w jednym gramie mózgu dorosłego człowieka około 100 milionów kryształów wielkości kilkudziesięciu nanometrów. Magnetyczna substancja została w jakiś sposób zsyntetyzowana przez nasze ciała i chociaż nie wiemy dokładnie, jaką rolę pełni w aktywności mózgu - to jak to w nauce bywa - pojawiło się wiele intrygujących teorii. Zważywszy na silne własności magnetyczne, nasuwa się myśl o jego udziale w podświadomej nawigacji naszego organizmu, inaczej mówiąc teoretyzowano czy nie jest on przypadkiem wewnętrznym kompasem ludzkim. Jakiś czas temu wysunięto hipotezę traktującą o jego roli w membranach neuronowych. Naukowcy przypuszczali, że ma wpływ na magazynowanie informacji, a tym samym ma swój udział w kontrolowaniu pamięci długotrwałej. Aczkolwiek prawdą jest, że funkcja biologiczna magnetytu w ludzkim mózgu, póki co, pozostaje niewyjaśniona.
Margarita Jaworska
(margarita.jaworska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com