Jeśli od czasu do czasu zdarza ci się, że twoje dziąsła krwawią, może to być wynikiem zbyt mocnego szczotkowania lub nieodpowiedniej szczoteczki. Zaleca się, aby zęby szczotkować szczoteczkami o średniej miękkości włosia, a dla osób z wrażliwym dziąsłami – miękkim włosiem. Pamiętaj, aby szczotkować zęby ruchem wymiatającym, z niezbyt dużą mocą. W tym celu najlepiej sprawdzą się szczoteczki soniczne lub elektryczne.
Jeśli jednak twoje dziąsła krwawią częściej, warto przyjrzeć się higienie swojej jamy ustnej. Najczęściej za krwawienie i podrażnienia odpowiadają bakterie. Ich nadmiar prowadzi do powstania płytki nazębnej, a następnie kamienia. Jeśli dodatkowo pojawiają się bolesne obrzęki, może to świadczyć o paradontozie, czyli stanie zapalnym przyzębia. Pomocne będzie tu wprowadzenie do swojej codziennej rutyny nitkowania zębów oraz płukania jamy ustnej specjalnymi płynami, najlepiej z właściwościami przeciwzapalnymi. Dobrze sprawdzi się tu również płukanka z szałwii. Regularnie odwiedzaj również dentystę w celu oczyszczenia zębów i piaskowania. Jeśli to nie jest wystarczające, warto podjąć leczenie dentystyczne, gdyż choroby zębów mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu i wystąpienie innych chorób.
Za krwawienie dziąseł mogą także odpowiadać braki witamin i minerałów, takich jak np. witamina C, K czy D oraz żelaza. Krwawienie będzie się również pojawiać przy anemii czy cukrzycy, a także problemach z wątrobą. Również kobiety w ciąży z powodu zmian hormonalnych często skarżą się na krwawiące dziąsła.
Pamiętaj, aby badać się regularnie, a także wprowadzić dokładną higienę jamy ustnej. Jeśli nie widzisz zmian w podrażnieniu swoich dziąseł lub stany zapalne się nasilają, koniecznie skorzystaj z porady dentystycznej.
Ilona Podsiadła
(ilona.podsiadla@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com