„W żadnym innym języku nie ma tego słowa. W niemal żadnym innym kraju nie ma tego zjawiska. I nigdzie się tak bardzo nie milczy o pożydowskim jak w Polsce – kraju, w którym bardziej niż w jakimkolwiek innym należałoby o nim mówić. Agnieszka Dobkiewicz prowadzi czytelników śladami rozmaitych pożydowskich miejsc, przedmiotów, wspomnień i spraw i odkrywa przed nimi nieznane karty historii Polski. To nie powinno dziwić: wszak Polska jest najbardziej może pożydowska i żyje w niekończącej się traumie tej niekończącej się nieobecności.” -KONSTANTY GEBERT
Od baśniowych ilustracji Jana Marcina Szancera, przez kaliskie lalki szirlejki, aż do koszernych pierników toruńskich – autorka poszukuje odpowiedzi na pytanie, kiedy cudze zaczyna być własne, a (po)żydowskie przeistacza się w polskie.
AGNIESZKA DOBKIEWICZ – pisarka, reportażystka i dziennikarka związana z Dolnym Śląskiem. Promuje historię regionu, który jest wyjątkowym miejscem stylu kilku kultur i narodów. Z pasji do historii powstała Fundacja Idea, którą kieruje i która zajmuje się właśnie promocją historii i dziedzictwa kulturowego. Fundacja wydaje m.in. Świdnicki Portal Historyczny. W 2020 roku w wydawnictwie Znak Horyzont wydała swoją pierwszą książkę Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen, która została przetłumaczona na język czeski. W 2021 roku w tym samym wydawnictwie została wydana jej druga książka – Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła, która także jest przygotowywana do wydania za granicą. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Broszurowa ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-240-7748-9
EAN: 9788324077489
Liczba stron: 400
Wydawnictwo: Znak Koncept
Format: 140x205
Cena detaliczna: 54,99 zł
Rok wydania: 2024