Nieprzyjemny i nieświeży oddech to halitoza. Ma z nią kłopot połowa ludzi na świecie. Przyczyną takich dolegliwości mogą być m.in. choroby dziąseł, próchnica, infekcja układu oddechowego, refluks, dieta czy grzybica jamy ustnej. Zawsze warto zastanowić się, co może u nas powodować te dolegliwości, wyeliminować dany czynnik i skonsultować się ze stomatologiem. Dodatkowo warto sięgnąć po naturalne sposoby, które pomogą w walce ze smoczym oddechem.
- Pasta z sody - hamuje rozwój próchnicy i odświeża oddech. Działa przeciwbakteryjnie, a dodatkowo wybiela. Ogranicza również powstawanie osadu nazębnego. Jak stosować? Wymieszaj 3 łyżeczki sody oczyszczonej i oleju kokosowego. Dodaj 2 krople olejku szałwiowego oraz szczyptę stewii w proszku. Powstała pastę przełóż do pojemniczka. Myj nią zęby rano.
- Odwar z mirtu - ma działanie odkażające i przeciwzapalne. Działa też przeciwutleniająco, dzięki czemu odmładza śluzówkę jamy ustnej. Jak stosować? 30 g liści świeżego lub suszonego mirtu zalej litrem zimnej wody. Gotuj przez 10 minut, a następnie odstaw na kolejne 5 minut i odcedź. Przestudzony płyn stosuj jak płukankę do ust 4-5 razy dziennie.
- Ocet estragonowy - odświeża oddech, a także zmniejsza objawy infekcji gardła i jamy ustnej. Jak stosować? 2 łyżki stołowe suszonego estragonu zalej szklanką octu winnego i odstaw na 2 tygodnie. W międzyczasie potrząśnij słojem kilka razy. Po 14 dniach ocet przefiltruj i przelej do szklanej butelki. 1-2 łyżki octu wymieszaj z 1/2 szklanki przegotowanej, ostudzonej wody.
- Miks olejków - olejki działają antyseptycznie i od razu zmieniają zapach na przyjemnie świeży. Jak stosować? Wlej 2 łyżeczki oleju sezamowego do buteleczki. Dodaj 15 kropel olejku herbacianego, 10 kropel olejku goździkowego i 5 kropel olejku miętowego. Zakręć buteleczkę i wymieszaj zawartość. Do płukania używaj 5 kropel nowo powstałego olejku rozpuszczonego w szklance wody.
Klaudia Kwiatkowska
(klaudia.kwiatkowska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com