Makrama to technika rękodzielnicza, która polega na tworzeniu dekoracji z nici, sznurków lub lin. Charakterystyczne dla niej jest to, że wszystkie wzory powstają tylko i wyłącznie dzięki zręczności rąk artysty – makramy w całości są bowiem tworzone bez zastosowania igieł i innych akcesoriów krawieckich. Technika ta wywodzi się z Bliskiego Wschodu, gdzie pierwotnie służyła jako sposób dekorowania odzieży i przedmiotów codziennego użytku. Do Europy dotarła natomiast w średniowieczu, lecz to właśnie dziś przeżywa prawdziwy rozkwit swojej popularności.
Makramy są najczęściej wytwarzane ręcznie z naturalnych materiałów, takich jak m. in. bawełna, len i juta. Są to więc ozdoby o ekologicznym charakterze, które świetnie wpisują się w nurt zrównoważonego dekorowania wnętrz w duchu eko. Ręcznie plecione ozdoby mogą przybierać różnorodne formy – od małych dekoracji ściennych, po duże zasłony, a nawet misterne, wiszące kwietniki. Przez współczesnych odbiorców makramy są cenione zarówno za swoją niepowtarzalną estetykę, jak i za zdolność do wprowadzania do wnętrza ciepła oraz przytulności.
Makrama może posiadać szereg zróżnicowanych zastosowań. We współczesnych w domach i mieszkaniach można umieścić ją na ścianie, gdzie będzie pełniła funkcję stricte dekoracyjną, stając się bardzo ciekawą alternatywą dla powszechnie stosowanych obrazów i plakatów. Bardzo często makramy bywają także wykorzystywane jako wiszące kwietniki, które nie tylko efektownie się prezentują, lecz także przy okazji pomagają wprowadzić do wnętrza więcej zieleni.
Dekoracje te idealnie wpasowują się w różnorodne style aranżacji wnętrz. Najlepiej odnajdują się jednak w tych, które czerpią inspirację prosto z natury. Makrama jest często spotykanym elementem dekoracyjnym w stylu boho, który charakteryzuje się lekkością, swobodą oraz zamiłowaniem do naturalnych materiałów. Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim również często wzbogacane są makramami, które przełamują ich minimalistyczną, nieco surową estetykę, nadając pomieszczeniom miękkości i przytulności. Styl rustykalny i etniczny to dwie kolejne stylistyki, w których ozdoby te mogą zostać z sukcesem wykorzystane.
Makramy szczególnie warto umieścić w tych domowych pomieszczeniach, w których zazwyczaj wypoczywamy. Doskonałym miejscem na tego rodzaju dekorację jest chociażby domowa sypialnia. Równie dobrym wyborem na będzie jednak także salon, gdzie makrama może zawisnąć np. nad kanapą lub w kąciku wypoczynkowym.
Wbrew pozorom, makrama świetnie odnajduje się nie tylko w domowych wnętrzach! Jest to bowiem także bardzo popularny w ostatnich latach element dekoracyjny, który często pojawia się także na weselach, zwłaszcza tych organizowanych w stylu boho. Makrama jest wykorzystywana np. jako główna ozdoba ściany za stołem nowożeńców, jako dekoracja ogrodu lub jako efektowny element tła do pamiątkowych zdjęć. Za sprawą swojej delikatności i naturalnego wyglądu doskonale współgra z dekoracjami z kwiatów, drewna i naturalnych tkanin, podkreślając nieformalny, romantyczny charakter wesela w stylu boho.
Artykuł sponsorowany