Planując wyjazd lub wycieczkę, dobrze mieć z tyłu głowy statystyki dotyczące bezpiecznych miejsc w pojazdach kołowych, szynowych lub innych środkach lokomocji, którymi zamierzamy się do celu naszej podróży przemieszczać. Zwiększa to bowiem komfort psychiczny uczestników danego wojażu oraz pomaga uniknąć nieprzyjemnych bądź dramatycznych skutków ewentualnej kolizji lub wypadku.
Warto wiedzieć, że specjaliści od transportu powietrznego doradzają korzystającym z usług różnych linii lotniczych nabywanie biletów na tylne miejsca w samolocie. Szczegółowe analizy katastrof lotniczych wykazują bowiem, że osoby zajmujące miejsca w pobliżu ogona maszyny powietrznej, mają większe szanse na przeżycie wypadku lotniczego niż pasażerowie siedzący w środkowej i przedniej części samolotu.
Wsiadając do pociągu, warto pamiętać, że w przypadku wykolejenia się tego środka transportu, najmniej obrażeń zazwyczaj odnoszą pasażerowie środkowych wagonów. Bezpieczeństwo podróży pociągowej zwiększa także zajmowanie miejsc bliżej korytarza niż okna. Znawcy tematu doradzają również miłośnikom kolei unikanie zbyt długiego przesiadywania w wagonach restauracyjnych podczas podróży pociągiem. W przypadku zderzenia z innym pociągiem lub wykolejenia się pociągu, wyposażenie wagonów barowych może przyczynić się do większych obrażeń u osób, które nie opuściły na czas strefy gastronomicznej w tym środku transportu.
Podróżując autokarem, dobrze wziąć pod uwagę, że najmniej bezpieczne miejsca to przód i tył autobusu. Najlepiej zajmować więc miejsca w środku autokaru, unikając bliskiego sąsiedztwa okiennej szyby. Miłośnicy przemieszczania się statkami powinni pamiętać, że najniebezpieczniejszymi miejscami na statku są dolne pokłady i kabiny. Wybierając się w podróż samochodem, dobrze nabrać nawyku siadania bezpośrednio za kierowcą lub zajmowania środkowego miejsca z tyłu. Miejsca te są bowiem najmniej uszkadzane podczas zderzeń czołowych. Gdy mamy okazję przemieszczać się trolejbusem, warto poszukać wolnego miejsca w środku pojazdu, w ławce w prawym rzędzie. W przypadku ruchu prawostronnego inne pojazdy będziemy mieć bowiem po przeciwnej stronie.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com