Niestety noszone zbyt często, mogą stać się powodem bólu stóp, kolan czy kręgosłupa, a także poważniejszych problemów ze stawami. Co zrobić, by zapobiec ewentualnym dolegliwościom?
Zdrowie na obcasach
Chodzenie w butach na wysokich obcasach z pewnością może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie oraz pewność siebie, jednak niekoniecznie na nasze zdrowie. Dlaczego? Ludzka stopa jest przystosowana do chodzenia boso, dlatego położenie, jakie przyjmuje w bucie na obcasie, nie jest dla nas naturalne.
Długotrwałe noszenie butów na wysokich obcasach negatywnie wpływa na mechanizmy kontroli równowagi oraz mięśnie posturalne. Wymusza zmianę stylu chodzenia, prowadzi do przeciążeń stawów kolanowych, biodrowych, lędźwiowego i szyjnego odcinka kręgosłupa. W warunkach prawidłowych stopa stoi płasko, a wyprostowane ciało tworzy kąt prosty z podłożem. Wysoki obcas wymusza pochylenie stopy, co przesuwa środek ciężkości ciała ku przodowi, a to w konsekwencji obciąża przede wszystkim przednią część stopy. Sytuacja ta prowadzi do powstawania mikrourazów tkanek w stawach, co w dłuższej perspektywie może powodować zwyrodnienia – tłumaczy Marcin Radwański, fizjoterapeuta i ekspert marki Litozin.
Czy to oznacza, że powinnyśmy raz na zawsze pozbyć się z szafy wszystkich par szpilek? Na szczęście nie. Chcąc jednak zachować nasze stawy w lepszym zdrowiu, należy pamiętać o kilku zasadach.
Fot. Orkla Health Poland
Informacja prasowa