To normalne, że zastanawiasz się, czy Twój dotychczasowy tryb życia jest odpowiedni dla rozwijającego się w brzuchu maluszka. Najlepiej skonsultować to z ginekologiem prowadzącym ciążę, który powinien udzielić Ci wszystkich najważniejszych informacji. Podpowiadamy, o co koniecznie go zapytać podczas wizyty kontrolnej?
Co jeść?
Istnieje wiele uniwersalnych zasad związanych ze zdrowym odżywianiem kobiet w ciąży: dużo białka, dużo witamin, dużo minerałów... Jednak każda przyszła mama ma swoje preferencje żywieniowe – jest wegetarianką lub weganką, nie lubi warzyw, przez co brakuje jej ważnych składników odżywczych – lub dolegliwości przewodu pokarmowego, takie jak alergie i nietolerancje pokarmowe.
O tym wszystkim koniecznie poinformuj ginekologa, który w razie potrzeby da Ci skierowanie do dietetyka. Indywidualna dieta w przypadku różnego rodzaju problemów zdrowotnych czy niestandardowych wyborów żywieniowych będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Dietetyk przeanalizuje wyniki Twoich badań i pomoże ustalić optymalny jadłospis.
Ćwiczyć czy nie?
Utrzymanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej w ciąży jest bardzo ważne, ale – podobnie jak dieta – częstotliwość, intensywność i rodzaj potencjalnych sesji treningowych zależy od wielu czynników. Nie warto decydować o tym na własną rękę: może się to skończyć poważnymi komplikacjami. Lekarz prowadzący ciążę na podstawie diagnostyki i wywiadu oceni, czy w Twoim przypadku aktywność fizyczna jest zalecana czy nie.
Przed zajściem w ciążę ostro trenowałaś na siłowni? Teraz może się okazać, że możesz chodzić tylko na spacery. A może prowadzisz siedzący tryb życia i ruszasz się tylko z domu do samochodu i z powrotem? Otóż lekarz może zalecić Ci pływanie, aby odpowiednio wzmocnić kręgosłup po latach siedzenia przy biurku i na kanapie. A może się okazać, że powinnaś unikać jakiegokolwiek wysiłku. Dlatego właśnie warto dopytać o to swojego lekarza.
Suplementy diety w ciąży – brać?
Oprócz zmian w diecie kobietom w ciąży bardzo często potrzebna jest dodatkowa suplementacja np. kwasem foliowym, składnikami mineralnymi, takimi jak magnez czy potas, witaminami oraz probiotykami. O suplementy diety w ciąży również warto spytać swojego lekarza. Podpowie on, jakie preparaty będą dla Ciebie najodpowiedniejsze. Warto przede wszystkim postawić na preparaty dedykowane kobietom w ciąży, jak np. Estabiom Pregna.
Estabiom Pregna to suplement zawierający przebadane szczepy bakterii probiotycznych – jelitowych i ginekologicznych. Przyjmując Estabiom Pregna, możesz wspierać florę jelitową oraz zdrowie intymne. Formuła Estabiomu Pregna została ponadto wzbogacona o witaminę D3, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.
Artykuł Sponsorowany