Endometrioza to jedna z chorób ginekologicznych, która polega na rozrastaniu się tkanki podobnej do endometrium macicy poza prawidłową lokalizacją – czyli jamą macicy. Komórki te rozwijają ogniska endometrialne w innych narządach: głównie w obrębie jajników, otrzewnej, ale także w przewodzie pokarmowym oczy układzie moczowym.
Tkanki podobne do endometrium macicy reagują na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesiączkowym, powodując w organizmie kobiety reakcję zapalną. A ta z kolei prowadzi do przewlekłego bólu.
Dolegliwości występujące u kobiet chorujących na endometriozę mogą być różne, jednak głównym i najczęstszym objawem pozostaje ból miednicy – zarówno podczas miesiączek, jak i w trakcie lub po stosunku seksualnym. Mogą również pojawić się bolesne objawy żołądkowo-jelitowe oraz ból ze strony układu moczowego.
Innymi objawami endometriozy są także:
W zależności od umiejscowienia ogniska endometriozy objawy będą się różnić lub mogą zmieniać się wraz z rozwojem choroby.
Objawy tej choroby nie pojawiają się nagle i nie wymagają natychmiastowej reakcji, a towarzyszący jej ból zwykle odczuwalny jest w trakcie miesiączki. Rozpoznanie endometriozy utrudnia powszechne myślenie, że ból w podbrzuszu w trakcie okresu czy zaburzenia hormonalne są naturalne i „taki jest urok kobiety”.
Dzisiaj coraz więcej kobiet zaczyna uświadamiać sobie, że te dolegliwości nie są czymś normalnym, a każdy taki ból może oznaczać niepokojące zmiany w organizmie i musi zostać skonsultowany z lekarzem.
Jeśli ogniska endometriozy występują w postaci torbieli widocznych na badaniach obrazowych, mogą zostać wykryte podczas USG ginekologicznego lub USG innych rejonów ciała. Pomocne w diagnozie okazują się również tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny, które ukażą pełny obraz tkanek.
Jednak za najczęściej zalecaną metodę diagnozowania endometriozy uważa się laparoskopię – czyli badanie histopatologiczne tkanek chorobowych, podczas którego lekarz nie tylko pobierze fragment do badania, ale również może wyciąć całe chorobowe tkanki.
Warto wiedzieć, że badania obrazowe nie zawsze pokażą zmiany endometrialne, dlatego często konieczna jest dalsza diagnostyka. Najważniejsze, abyśmy były świadome istnienia choroby i nie lekceważyły niepokojących objawów.
Endometrioza to choroba nieuleczalna, jednak wczesne rozpoznanie pozwoli na szybką reakcję i zatrzymanie jej dalszego rozwoju. W leczeniu endometriozy stosuje się metody farmakologiczne, które zmniejszają objawy choroby i stan zapalny, mogą to być leki przeciwbólowe lub leki hormonalne.
W przypadku zaawansowanej choroby konieczne może być leczenie chirurgiczne, w tym laparoskopia lub bardziej inwazyjne leczenie operacyjne. Sposób leczenia zależy przede wszystkim od nasilenia choroby oraz stanu pacjentki, dlatego u każdej kobiety jego przebieg może być całkowicie inny.
Aleksandra Kowal
(aleksandra.kowal@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com