Diament czy brylant - wielu osobom nie robi to większego znaczenia. Jak jednak jest w praktyce? Diament to bardzo twardy kamień szlachetny, którego zarysować można tylko innym diamentem, Jest bardzo rzadki. Prezentuje się pięknie, ale dopiero po odpowiednim oszlifowaniu. Ciekawostką jest fakt, że tylko około 10% diamentów wykorzystywanych jest w jubilerstwie. Czy diament to brylant? Okazuje się, że nie do końca jest to prawda. Kamień szlachetny po obróbce stać się może brylantem. Każdy brylant jest więc diamentem, ale nie każdy diament będzie brylantem.
Diamenty w naturze są matowe i na pierwszy rzut oka mało interesujące. Brylanty z kolei zachwycają każdego - mają krystaliczną strukturę. Diamenty wydobywane są w kopalniach, a brylanty są dziełem człowieka.
Nie da się ukryć, że to brylanty są droższe, ale nie oznacza to, że muszą być zawsze najlepszym wyborem. Wiele osób nie odróżnia od siebie tych dwóch kamieni szlachetnych, zwłaszcza gdy są niewielkie. Wybór to więc kwestia indywidualnych upodobań i możliwości finansowych. Każda kobieta z pewnością doceni pierścionek zaręczynowy z brylantem, ale biżuteria z diamentem wcale nie musi być wyborem znacznie gorszym.
Jak już wspomniano wyżej, diament jest kamieniem występującym naturalnie w przyrodzie. Brylant z kolei powstaje na skutek jego oczyszczenia i oszlifowania. Zajmuje to trochę czasu i nie jest łatwe. Trzeba bowiem stworzyć odpowiednie warunki - wysokie ciśnienie i temperaturę. Diament niezwykle rzadko samoistnie przekształca się w brylant na skutek procesów naturalnych. To dlatego jest tak cenny.
Okazuje się, że cena diamentu po obróbce uzależniona jest od kilku podstawowych czynników:
Okazuje się, że diament i brylant różnią się od siebie w zasadzie szlifem. Brylant to poddany odpowiedniej obróbce diament. Taki niuans sprawia, że jest dzięki temu znacznie droższy. Jednak cena przy zakupie biżuterii dla ukochanej kobiety nie powinna być najważniejsza.