Komunikacja w związku – jakie błędy pojawiają się najczęściej?
W sytuacji, gdy samodzielne rozwiązanie problemów w związku jest nieskuteczne, wskazana jest terapia par. Podczas nich bardzo często okazuje się, że to właśnie sposób komunikowania w związku utrudnia dojście do porozumienia, a terapia w dużej mierze polega na wyeliminowaniu błędów komunikacyjnych.
Do najczęstszych problemów należą:
Jak prawidłowo komunikować się w związku – 4 podstawowe zasady
1. Zatrzymaj się i posłuchaj
Chociaż może to być bardzo trudne, zmuś się do aktywnego słuchania. Na czym ono polega? To stuprocentowe skupienie się na drugiej osobie i chęć jej zrozumienia. Aktywne słuchanie polega m.in. na:
2. Bądź otwarty i szczery z partnerem
Małe kłamstwa przeobrażają się w duże. Udawanie, iż wszystko jest w porządku i ukrywanie swoich emocji i niemówienie o nich nie sprawi, że te uczucia znikną. Bycie otwartym w związku oznacza rozmowy nie tylko o przyjemnych rzeczach, ale i tym, co sprawia przykrość, rani, denerwuje i rozczarowuje. Bez tego nie ma mowy dobrych zmianach.
3. Zwracaj uwagę na niewerbalne sygnały
Nie zawsze słowami można wyrazić wszystko. Szczególną uwagę należy zwrócić na sytuację, gdy odnosi się wrażenie, że usta mówią jedno, a ciało coś zupełnie innego. Nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego, odwracanie się tyłem, mówienie podwyższonym głosem to najczęstsze bariery w komunikacji.
4. Skup się na zachowaniu – nie oceniaj osoby i mów od siebie
Ocenianie drugiej osoby, zamiast mówienie o jej konkretnym zachowaniu, to kolejny częsty błąd. Polega na interpretowaniu działania, np. nieodbierającemu przez kilka godzin telefonu partnerowi zarzuca się, że jest niepoważny i nieodpowiedzialny. Chociaż takie zachowanie faktycznie może zirytować, mówienie w ten sposób zamiast doprowadzić do porozumienia, tylko zaogni sytuację. Każdy człowiek, gdy nadaje mu się negatywną etykietę, poczuje się skrzywdzony i zacznie się bronić. Kiedy zachowanie drugiej osoby się nie podoba, należy zwrócić jej uwagę, podając tylko fakty oraz to, jakie emocje one wywołały. O wiele lepiej powiedzieć: „Nie odbierałeś przez 5 godzin telefonu, bardzo się denerwowałam i bałam, że coś się stało” - nie ma tutaj miejsca na dyskusję. Dobrze też jest dodać propozycję rozwiązania problemu: „Oczekuję, że następnym razem przynajmniej napiszesz mi SMS, że wszystko jest w porządku”.
Nad efektywną komunikacją w związku trzeba pracować cały czas. Ludzie mają różne doświadczenia z poprzednich relacji lub z domu, czasami wiąże się to ze złymi nawykami i niekiedy muszą się nauczyć tego, jak należy ze sobą rozmawiać, żeby się rozumieć.
Fot. strefamysli.pl
Autor zewnętrzny