Wśród najpopularniejszych metod wymienić można: tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne i tzw. antykoncepcję awaryjną, czyli tabletki dzień po. Są to metody łatwe w stosowaniu, skuteczne i bezpieczne dla zdrowia. Co warto wiedzieć o tych sposobach zapobiegania ciąży? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Antykoncepcja hormonalna w zapobieganiu ciąży wykorzystuje estrogen i progestageny. Na rynku dostępne są zarówno środki, które zawierają jeden z tych hormonów (jednoskładnikowe), jak i oba (dwuskładnikowe). Składnik progestagenowy ma przede wszystkim za zadanie zahamowanie owulacji, aby nie dopuścić do uwolnienia komórki jajowej, a dodatkowo zmniejszają przepuszczalność śluzu szyjkowego dla plemników, utrudniając zapłodnienie. Składnik estrogenowy reguluje krwawienia miesiączkowe oraz hamuje dojrzewanie pęcherzyka płciowego. Antykoncepcja hormonalna wybierana jest głównie ze względu na swą dużą skuteczność.
Do antykoncepcji hormonalnej należą:
• tabletki antykoncepcyjne;
• plastry antykoncepcyjne;
• tabletki dzień po;
• wkładki domaciczne;
• domięśniowe zastrzyki progesteronowe o przedłużonym działaniu;
• pierścienie dopochwowe.
Wybór metody antykoncepcji to sprawa bardzo indywidualna i każda kobieta powinna samodzielnie wybrać idealną dla siebie. Warto przy tym pamiętać, że dobra antykoncepcja to taka, która jest:
• bezpieczna;
• skuteczna;
• tania;
• łatwo dostępna;
• prosta w użyciu
• bez wpływu na stosunek płciowy.
Właśnie ze względu na te kryteria zdecydowanie najpopularniejsze są tabletki i plastry antykoncepcyjne, a w sytuacjach awaryjnych tabletki dzień po.
Na rynku dostępne są tabletki jedno i dwuskładnikowe. Najpopularniejsze są tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, które stosuje się w cyklu 21 + 7. To oznacza, że kobieta przyjmuje tabletki przez 21 dni, a następnie nie przyjmuje ich przez kolejne 7 dni, w czasie których powinno nastąpić krwawienie przypominające miesiączkę. Dużą zaletą tabletek antykoncepcyjnych jest ich wysoka skuteczność, prostota użycia i łatwy dostęp. Dodatkowo kobieta ma możliwość „przesunięcia” krwawienia, gdy odczuwa taką potrzebę np. ze względu na ważne wydarzenie w życiu. W takiej sytuacji wystarczy nie robić 7 –dniowej przerwy, a krwawienie nie wystąpi wcale lub będzie bardzo skąpe. Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne, zawierające składnik estrogenowy przynoszą również korzyści związane ze zmniejszeniem dolegliwości związanych z miesiączkowaniem oraz poprawą wyglądu i stanu cery.
Tabletka dzień po nazywana również antykoncepcją awaryjną, kryzysową lub ratunkową, to tak właściwie antykoncepcja postkoitalna. Różni się od pozostałych metod przede wszystkim tym, że jest przyjmowana po stosunku. Warto przy tym pamiętać, że tabletka dzień po tak samo, jak inne metody hormonalne ma za zadanie nie dopuścić do zapłodnienia, nie jest więc lekiem wczesnoporonnym. Co więcej, w przypadku, jeśli kobieta jest w ciąży, a o tym nie wie, to przyjęcie tabletki nie wpłynie negatywnie na przebieg ciąży ani na rozwijające się dziecko.
Antykoncepcja awaryjna wykazuje bardzo wysoką, niemal 100% skuteczność, zapobiegając ciąży nawet po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia. Jest to więc idealne rozwiązanie dla kobiet, które chcą świadomie planować swoje macierzyństwo, ale z jakiegoś powodu stosowana zazwyczaj antykoncepcja zawiodła. Na polskim rynku dostępne są dwie tabletki: Escapelle i ellaOne.
Escapelle hamuje owulacje i utrudnia implantację zapłodnionej komórki jajowej. Można ją przyjąć w ciągu 3 dni (72 godziny) od odbycia stosunku. EllaOne opóźnia owulację i utrudnia zapłodnienie i należy ją zastosować w ciągu 5 dni (120 godzin). Tak więc obie tabletki mają spowodować, że komórka jajowa nie zostanie uwolniona do jajowodu, a więc zapłodnienie nie będzie możliwe. Co ważne, tabletkę dzień po można zastosować w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, ale należy zrobić to jak najszybciej po stosunku bez zabezpieczenia.
Antykoncepcja awaryjna, jak sama nazwa wskazuje, powinna być stosowana w sytuacjach, nagłych i niespodziewanych. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której stosowana zazwyczaj antykoncepcja zawiodła, a więc np. doszło do pęknięcia prezerwatywy lub została pominięta tabletka antykoncepcyjna i kobieta może nie być w pełni chroniona. Z tej metody można też skorzystać, gdy para odbyła stosunek bez zabezpieczenia, plaster antykoncepcyjny się oderwie lub dojdzie do wydalenia wkładki domacicznej. Antykoncepcja awaryjna jest też ratunkiem przed niechcianą ciążą, gdy kobieta stała się ofiarą gwałtu.
Plastry antykoncepcyjne działają na takiej samej zasadzie jak tabletki antykoncepcyjne. Zawierają syntetyczne odpowiedniki hormonów kobiecych, które w tej metodzie przenikają do organizmu przez skórę, hamując owulację i utrudniając zapłodnienie. Wykazują bardzo dużą skuteczność, są łatwo dostępne, tanie łatwe w stosowaniu i bezpieczne dla kobiety.
Plastry antykoncepcyjne są zalecane przede wszystkim kobietom z chorobami układu pokarmowego, na które tabletki mogą działać drażniąco, powodując nudności, bóle żołądka, czy wzdęcia. To też idealne rozwiązanie dla kobiet, które mają trudności z regularnym przyjmowaniem tabletek, bez czego antykoncepcja nie będzie skuteczna. Warto pamiętać, że u kobiet ze znaczną otyłością plastry antykoncepcyjne mogą wykazywać mniejszą skuteczność, ze względu na słabsze przenikanie hormonów do organizmu.
Pierwszy plaster należy przykleić w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Plastry antykoncepcyjne należy zmieniać co tydzień, dbając, aby zawsze był to ten same tygodnia i taka sama pora dnia, a zmiany były regularne, inaczej nie zapewnią one odpowiedniej ochrony przed ciążą. Po zastosowaniu 3 plastrów należy zrobić 7 – dniową przerwę, w czasie której powinno nastąpić krwawienie.
Plastry antykoncepcyjne nakleja się na skórę, najlepiej na brzuchu, ramieniu, górnej części pośladków lub pośladkach. Plastrów hormonalnych nie wolno przyklejać na piersiach. Warto unikać miejsc, które są narażone na obcieranie ubrań np. pas biodrowy. Ważne, aby kolejne plastry nie były naklejane dokładnie w tym samym miejscu, najlepiej zrobić to kilka centymetrów obok, poniżej lub powyżej. Zmniejsza to ryzyko obtarć, podrażnień skóry i innych niepożądanych reakcji. Należy zwrócić uwagę, aby plaster był dokładnie przyklejony i dobrze się trzymał i sprawdzać, czy znajduje się on w tym samym miejscu, szczególnie po długim kontakcie z wodą.
Podsumowując, antykoncepcja hormonalna jest chętnie wybierana przez kobiety, gdyż wykazuje się dużą skutecznością. Najczęściej stosowane są tabletki i plastry antykoncepcyjne, gdyż są tanie, łatwo dostępne i proste w użyciu. Ich regularne i prawidłowe stosowanie skutecznie chroni kobietę przed niechcianą ciążą. W przypadku sytuacji nieprzewidzianej, gdy inne środki antykoncepcyjne zawiodą, warto skorzystać z tabletki dzień po. W zależności od wybranego środka należy przyjąć ją w ciągu 72 lub 120 godzin od stosunku, zapewniając sobie niemal 100% ochronę przed ciążą.
Sprawdź dostępne konsultacje na: https://www.twoje-zdrowie24.pl/