Według danych z końca 2022 roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności rocznie, w Polsce to 4,8 mln ton. To poważny problem. Zobacz, co możesz zrobić, aby nie marnować jedzenia.
Przed pójściem do sklepu postaraj się zaplanować swoje posiłki na najbliższe dni i w oparciu o nie, stwórz listę zakupów. Pozwoli Ci to kupić w większości tylko to, czego potrzebujesz. Nie korzystaj za często z okazji typu „kup 4 za 3” czy „kup 2 zapłać mniej” ‒ zwłaszcza jeśli chodzi o produkty z krótką datą przydatności. Niestety, często większa ilość kupionego jedzenia oznacza większą ilość wyrzuconego jedzenia.
Mrożenie to świetny patent na niemarnowanie jedzenia. Znaczna część produktów nadaje się do mrożenia ‒ nie tylko pieczywo, owoce, warzywa, mięso czy sery, ale także gotowe posiłki, takie jak naleśniki, pierogi, zupy czy dania jednogarnkowe. Dzięki umieszczeniu ich nadmiaru w zamrażarce, unikniesz ich wyrzucenia, a być może uratują Cię w razie wizyty niespodziewanych gości, zamkniętych sklepów czy braku czasu na gotowanie.
Przed pójściem na zakupy, postaraj się wykorzystać to, co masz w domu. W Internecie jest mnóstwo przepisów, więc jeśli nie masz pomysłu, co zrobić z jakimś produktem, któremu kończy się termin ważności – szukaj inspiracji.
Najczęściej wyrzucanym produktem jest chleb. Jeśli zdarzy się, że zostanie Ci pieczywo, które nie jest już miękkie i świeże, możesz wykorzystać je inaczej. Jak?
Jeśli zależy Ci na tym, aby nie dokładać „cegiełki” do już i tak poważnego problemu, jakim jest marnowanie żywności, zastosuj się po przykładowych porad, jakie znalazłaś w tym artykule.
Paulina Ziemińska
(paulina.zieminska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com