Mokry kaszel znany też jako produktywny lub wilgotny to ten, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny (plwociny) [1]. Zwykle poprzedza go kaszel suchy, który potem na skutek zagęszczenia się śluzu w drogach oddechowych przemienia się w mokry. Często towarzyszy mu odwodnienie spowodowane rozwijającą się w organizmie infekcją, ponieważ niski poziom nawodnienia powoduje zwiększanie gęstości śluzu [2]. Tym samym w drogach oddechowych zalega wydzielina, którą trudno odkrztusić. W tym przypadku zaleca się więc stosowanie odpowiednich leków wykrztuśnych, które ułatwią jej usunięcie.
Zadaniem leków wykrztuśnych (inaczej sekretolitycznych) jest ułatwianie usunięcia zalegającej wydzieliny poprzez zwiększenie jej nawodnienia i objętości oraz zmniejszenia lepkości [3]. Jest to działanie wskazane w przypadku kaszlu mokrego, w którym nie zaleca się przyjmowania leków z substancjami hamującymi odruch kaszlu [4].
Natomiast wskazane jest również przyjmowanie leków [2]:
mukolitycznych, które przywracają prawidłową gęstość wydzieliny, redukują jej lepkość i sprawiają, że jest bardziej płynna;
mukokinetycznych, które pobudzają ruchliwość nabłonka rzęskowego, by usprawnić ewakuację plwociny.
Dlatego odpowiedni syrop wykrztuśny czy inna postać leku przyjmowanego w czasie kaszlu produktywnego, ma za zadanie zwiększać wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i poprawiać jego transport. Dzięki temu ułatwia odkrztuszanie plwociny i w konsekwencji łagodzi kaszel. Największą skuteczność przyjmowanych leków obserwuje się pomiędzy 4. a 10. dniem infekcji [2].
Warto mieć na uwadze, że leki wykrztuśne nie tylko rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie, ale także redukują ryzyko nadkażeń. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kaszlu spowodowanego infekcją wirusową górnych dróg oddechowych. Poza tym wspomagają skuteczność antybiotyków podawanych w przypadku zakażenia bakteryjnego. Zmniejszają ryzyko wystąpienia obtruracji dróg oddechowych, hamują dalszy rozwój stanu zapalnego i poprawiają ogólny komfort chorego [2]. Dlatego, gdy pojawia się kaszel mokry, warto zadbać o przyjmowanie odpowiednich leków wykrztuśnych.
Dostępność tak wielu preparatów na kaszel w aptece bez recepty może wywołać chaos w dobrze odpowiedniego leku. Dlatego warto zwrócić uwagę na skład kupowanego produktu. Lek wykrztuśny powinien bazować na jednej z poniższych substancji [3]:
gwajafenezyna, która zwiększa objętość oraz płynność śluzu;
karbocysteina, która zmniejsza lepkość wydzieliny i dodatkowo wykazuje aktywność przeciwzapalną oraz antyodksydacyjną;
erdosteina, która poprawia płynność śluzu oraz wpływa na lepszą ruchliwość nabłonka rzęskowego;
bromheksyna znana ze swojej zdolności do zmniejszania lepkości śluzu i nasilania odruchu jej odkrztuszania;
ambroksol, który ma podobne działanie bromheksyny, ale jest ono silniejsze i dłuższe.
Bardzo często chorzy sięgają właśnie po dostępne w aptekach bez recepty leki na bazie ambroksolu. Tak składnik zawiera Deflegmin syrop dla dorosłych i dzieci powyżej 1. roku życia, który zwiększa płynność śluzu, ułatwia odkrztuszanie i w konsekwencji przyspiesza leczenie mokrego kaszlu [5].
W przypadku leków wykrztuśnych należy pamiętać, że ich postać powinna być dobrana do wieku pacjenta. Podawanie preparatu dzieciom ułatwi forma kropli doustnych lub syropu o przyjemnym smaku. Dorośli mogą sięgać po leki na kaszel mokry w kapsułkach, tabletkach lub w syropie.
Warto zaznaczyć, że leczenie kaszlu produktywnego powinno skupiać się również na usunięciu jego przyczyny. Dopiero kompleksowa terapia przyczynowo-objawowa przyspieszy powrót do zdrowia, poprawi samopoczucie i zapobiegnie powikłaniom [2].
[1] Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp: 19.09.2023)).
[2] Schönknecht K., Krauss H. i in., Leczenie kaszlu w przebiegu infekcji dróg oddechowych – efekt połączenia związków czynnych pochodzenia naturalnego z tymolem, Wiadomości Lekarskie, 2016, 69, 6, 793-800.
[3] Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 2016, 4, 305-321.
[4] Mazurek H., Na jakiej zasadzie działają syropy na kaszel mokry i suchy?, 2014 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.4.5.19. (dostęp: 19.09.2023)).
[5] Witryna internetowa: https://deflegmin.pl/rodzina-deflegmin/deflegmin-dla-doroslych/deflegmin-syrop/.
Artykuł powstał na zlecenie marki Deflegmin