Melatonina to hormon naturalnie produkowany przez szyszynkę, czyli niewielki, ale bardzo ważny gruczoł, który znajduje się w mózgu. Jej najważniejsza i najbardziej udokumentowana funkcja to regulacja rytmów biologicznych. Szyszynka wytwarza melatoninę wyłącznie w ciemności. Melatonina nocą obniża temperaturę ciała i ciśnienie krwi, co pomaga nam szybciej zasnąć. Na produkcję melatoniny wpływa także światło, zarówno to naturalne, jak i sztuczne wytwarzane przez monitory telewizorów, komputerów i telefonów.
Badania naukowców z ostatnich lat wykazały, że melatonina jest jednym z najlepszych antyoksydantów, które wymiatają wolne rodniki. Dlatego też wiele osób przyjmuje lek z melatoniną, by opóźnić starzenie się organizmu. Poza tym melatonina reguluje poziom estrogenów i testosteronu. Jest to szczególnie ważne w profilaktyce i leczeniu nowotworów hormonozależnych, takich jak rak piersi i prostaty.
Melatonina pobudza także układ immunologiczny do pracy. Hormon ten reguluje produkcję makrofanów, granulocytów, komórek NK i limfocytów T pomocniczych, czyli komórek, które biorą udział w zwalczaniu wirusów.
Poziom stężenia melatoniny zależy przede wszystkim od wieku. Najwięcej hormonu organizm wydziela w dzieciństwie. W okresie dojrzewania jego poziom spada o połowę. Po 55. r.ż. ponownie następuje wyraźny spadek, dlatego im jesteśmy starsi, tym mamy mniejsze zapotrzebowanie na sen, a większe problemy z zasypianiem i jakością snu.
Klaudia Kwiatkowska
(klaudia.kwiatkowsk@dlalejdis.pl)
Fot. pixabay.com