Wnętrza loftowe na pierwszy rzut oka faktycznie mogą przypominać manufakturę, jednak cały ten efekt jest skutkiem odważnego intepretowania pewnych konkretnych nawiązań do stylu starej fabryki lub magazynu. W takim mieszkaniu nic nie jest przypadkowe. Przede wszystkim zachwyca otwarta przestrzeń i dużo światła. Taki efekt dają ogromne okna, które zaczynają się przy podłodze, a kończą prawie pod sufitem. Nie ma też ścianek działowych, a nawet jeżeli takie się zdarzają, to występują w postaci szczątkowej jako parawan czy lekkie przepierzenia ze szkła czy metalowych kolumn.
Styl loftowy to harmonijne połączenie tradycyjnej surowości z nowoczesną techniką. Obecny jest w nim minimalizm, ale połączony z wysoką funkcjonalnością. Meble stanowią mieszankę designerskich sprzętów z tymi starymi, jakby z ubiegłego wieku. Charakterystyczne akcenty to metal, beton i chromowane wykończenia, jak w ofercie firm takich, jak PI-SHAPE.
Cechą charakterystyczną stylu loftowego są również schody. Najczęściej wykonane z drewnianych lub metalowych stopni i takich samych poręczy, przypominają te, które znamy z filmów przedstawiających dawne fabryki i manufaktury. Zastosowanie schodów umożliwia stworzenie drugiego poziomu mieszkania lub praktycznej antresoli.
Innym elementem charakterystycznym dla stylu loftowego jest obecność pieców i kominków. Są to proste instalacje, bez zbędnych ozdób. W kolorystyce wnętrza dominują jasne tony. Aby wydobyć je ze sprzętów, wnętrze loftowe obywa się bez zasłon.
Styl loftowy nie może się obyć bez charakterystycznych tylko dla niego akcentów. To, że jest stylem zaliczającym się do surowych, nie znaczy, że pozbawiony jest dodatków. Przykładem mogą być proste taborety i krzesła na metalowych nogach. Świetnie też sprawdzą się metalowe, funkcjonalne pojemniki z ażurowymi wycięciami. By ocieplić nieco charakter wnętrza, użyć można dywanu w geometryczny wzór. Dobrze wyglądać będzie również grafika w prostych, stylizowanych na metal ramach. W ten sam sposób można oprawić lustro.