To autentyczne, pisane w pierwszej osobie, intymne i do bólu szczere relacje opiekunów - wnuczek, żon, dzieci, małżonków, które tworzą poruszający obraz codziennego życia z chorobą Alzheimera. Książka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska, 11 września, w Światowym Miesiącu Choroby Alzheimera.
Alzheimer często nazywany jest chorobą utraconych wspomnień. To dość łagodne określenie tego, co naprawdę kryje się za nią. Diagnoza jest jak wyrok i to nie tylko dla chorego, także dla jego bliskich. To na nich spoczywa ciężar odpowiedzialności za opiekę i towarzyszenie chorym w powolnym odchodzeniu, w utracie samodzielności psychicznej i fizycznej. Najpierw jest szok, niedowierzanie i rozpacz. Potem gniew, bunt i desperacka próba zatrzymania tego, co nieuniknione. Akceptacja nie przychodzi jednak nigdy. Są za to skrajne emocje: miłość i nienawiść, życzliwość i niechęć, zaradność i zagubienie, odwaga i strach. I nieustające poczucie winy.
O chorobie Alzheimera napisano już wiele, zazwyczaj jednak w centrum uwagi stawiano chorego. Tymczasem otępienie rzuca cień na całą rodzinę, w szczególności na tych, którzy podejmują się opieki nad powoli gasnącym bliskim. To o nich jest ta książka.
- “(Nie)mój Alzheimer” to zbiór poruszających serce i umysł historii, które przypominają zmagania setek rodzin, z którymi przeprowadzałam konsultacje. Jestem wdzięczna Autorce za włożone serce i zestawienie autentycznych przykładów, które mogą być wsparciem dla opiekunów myślących, że "są niewystarczający" lub “coś z nimi nie tak”. To pozycja nie tylko dla osób zawodowo związanych z demencją, które chcą jeszcze lepiej zrozumieć, co może przeżywać rodzina osoby chorej, ale także dla każdego, kto ma przekonanie, że Alzheimer to "tylko zapominanie lub problemy z pamięcią” - mówi Karolina Jurga - psycholog, neuropsycholog, autorka bestsellerowego poradnika o demencji i bloga PoznajDemencje.pl
Paulina Wójtowicz ukazuje wpływ choroby na życie opiekunów, którzy poświęcają swoje życie najbliższym, by ich ostatnia droga, najtrudniejsza, bo pozbawiająca świadomości, była prosta i bez wybojów. Pokazuje ich codzienność - czasem zabawną, choć to śmiech przez łzy, ale w większości jednak tragiczną - tak dla chorych jak i dla samych bohaterów książki. To portret emocji towarzyszących opiekunom, próba pokazania, że bywają skrajnie różne: od miłości, współczucia, żalu, przez bezradność, aż po złość, wstręt i frustrację. Autorce udało się zdobyć zaufanie rozmówców i stworzyć warunki do podzielenia się najbardziej intymnymi doświadczeniami. To właśnie im - Opiekunom - oddaje głos, czyniąc bohaterami swojej książki. Dla wielu czytelników wysłuchanie tych opowieści może być niczym cenne spotkanie w grupie wsparcia.
- Nie tylko ja tak mam. Rozmawiam z innymi i słyszę ciągle to samo: żeby tylko zjeść spokojnie kanapkę, kąpiel wziąć, zakupy zrobić - bez lęku, że chory weźmie młotek i zacznie walić się w tym czasie po głowie. A jak już dostają tych parę godzin dla siebie, to mają poczucie winy, że jak oni mogą tak po prostu wyjść, nie zasługują na to - fragment książki.
Po raz pierwszy chorobę opisał niemiecki neuropatolog Alois Alzheimer w 1906 r. Alzheimer jest jedną z najczęstszych form demencji, grupy objawów związanych ze zmianami w mózgu, które prowadzą do zaburzeń funkcji poznawczych. Widoczne symptomy alzheimera pojawiają się zwykle po 65. roku życia, jednak istnieje postać choroby o wczesnym początku, która ujawnia się między 30. a 65. rokiem życia. Obecnie na demencję cierpi około 8,7 miliona osób w Europie i 47,5 miliona na całym świecie, a każdego roku odnotowuje się 4,5 mln nowych przypadków. Szacuje się, że choroba Alzheimera stanowi 65 - 70% wszystkich chorób otępiennych. W Polsce choroba otępienna spowodowana chorobą Alzheimera może dotyczyć ponad 1,2 mln osób w 2050 roku. Dokładnie 21 września przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Wierzymy, że, m.in. dzięki takim publikacjom świadomości na temat tej choroby będzie wzrastała w społeczeństwie.
O Autorce:
Paulina Wójtowicz - dziennikarka, filolożka polska, doktorka nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, laureatka konkursu Dziennikarz Medyczny Roku 2021. Od 2020 roku pisze o zdrowiu i medycynie dla serwisu Medonet.pl.
PREMIERA: 11 września 2024
Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska
Format:135x205 mm
Liczba stron:272
Oprawa:miękka
ISBN:9788382504279