Jednym z obowiązków przyszłej młodej pary, która planuje ceremonię ślubną w katolickiej świątyni, jest spisanie w obecności księdza tak zwanego protokołu przedślubnego. W celu dopełnienia owej formalności, należy ustalić z kapłanem, który będzie udzielał sakramentu małżeństwa, termin spisania protokołu przedślubnego, a potem zjawić się w kancelarii parafialnej z dokumentami niezbędnymi do wypełnienia rubryk owego protokołu. Należy mieć wtedy ze sobą dowody osobiste, świadectwa chrztu, potwierdzenie ukończenia katechizacji, zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego.
Protokół przedślubny składa się z kilku części. Jedną z nich jest ta z danymi personalnymi. Konieczne jest w niej m.in. wpisanie daty i miejsca swojego chrztu, Pierwszej Komunii Świętej, bierzmowania, swojego adresu, zawodu, wykształcenia. Oprócz tego w protokole przedślubnym znaleźć można np. pytanie o to, czy kandydat do zawarcia sakramentu małżeństwa uznaje zasady moralności chrześcijańskiej, czy uczestniczy regularnie w niedzielnej Mszy Świętej, czy ukończył katechizację. Ksiądz pyta z reguły też o to, jak długo narzeczeni się znają, kiedy i jak się poznali, od kiedy są zaręczeni, czy rodziny narzeczonych się znają.
W protokole przedślubnym znaleźć też można pytania o tak zwane przeszkody małżeńskie, np. o przeszkodzie pokrewieństwa, węzła małżeńskiego, przeszkodzie niezdolności fizycznej lub przeszkodzie przyzwoitości publicznej. W protokole przedślubnym widnieją także pytania, dlaczego narzeczeni pragną zawrzeć małżeństwo w Kościele, czy przyszła młoda para chce zawrzeć małżeństwo zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego jako jedno i nierozerwalne do śmierci, czy chce po katolicku wychować swoje potomstwo, czy przyjmuje zasady etyki katolickiej w planowaniu rodziny. Gdy narzeczeni zjawią się w kancelarii parafialnej, aby spisać protokół przedślubny, ksiądz zapyta też z pewnością o to, czy sami dobrowolnie podjęli decyzję o zawarciu sakramentu małżeństwa, czy nie ma nacisku ze strony rodziny lub otoczenia co do ślubu. W protokole przedślubnym znaleźć też można pytanie o to, czy narzeczeni nie ukrywają przed sobą okoliczności mogących zakłócić wspólnotę życia małżeńskiego np. niepłodności, nałogów, poważnych chorób, zadłużeń finansowych.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com