W rzeczywistości z obuwiem sportowym jest tak samo jak z każdym innym: należy je dobierać w zależności od sytuacji, a w tym konkretnym przypadku – od rodzaju uprawianego sportu. Jest to bardzo ważne z różnych względów. Odpowiednio dobrane buty podnoszą komfort treningu, a także czynią go bezpieczniejszym, ponieważ zmniejszają ryzyko kontuzji.
Buty do biegania
Dobre obuwie do biegania to takie, które zapewnia nogom właściwą amortyzację i stabilizację. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko uszkodzenia stawów oraz powstawania innych kontuzji. Warto dobrać buty w zależności od rodzaju terenu, po którym się biega:
• buty trailowe, czyli przeznaczone do biegania po naturalnym terenie, takim, jaki jest w lesie czy parku, gdzie dominuje piach, kamienie, błoto i inne przeszkody. Obuwie musi mieć twardą podeszwę i wyraźny bieżnik, aby zapewnić biegaczowi stabilizację oraz ochronę podbicia stopy;
• buty do biegania po ulicy, chodniku, ale też ubitych leśnych ścieżkach i innych twardych nawierzchniach powinny być elastyczne i lekkie.
Buty idealne na fitness i aerobic
Buty sportowe, które są odpowiednie na fitness i aerobic powinny być lekkie, elastyczne oraz dość miękkie. Muszą ułatwiać wykonywanie ćwiczeń i zapewniać właściwą amortyzację stawów oraz stabilizację stopy. Zbyt sztywne buty o grubej podeszwie mogą sprawić, że po intensywnych ćwiczeniach, np. podskokach, stopy będą obolałe. Z kolei buty bardzo miękkie nie zapewnią właściwej stabilizacji. W tym celu warto też wybrać obuwie sznurowane, które usztywnia całą stopę oraz kostkę. Ponadto, podeszwa butów do fitnessu i aerobicu powinna zapewniać właściwą przyczepność do powierzchni. Dzięki temu ryzyko poślizgnięcia się w trakcie wykonywania energicznych ćwiczeń będzie niewielkie.
Buty trekkingowe
Buty trekkingowi to rodzaj obuwia, który jest przeznaczony na górskie wędrówki, długie spacery po lesie czy nordic-walking. Ich cechami charakterystycznymi są: bardzo gruba i antypoślizgowa podeszwa oraz wysoka cholewka, żeby zabezpieczyć staw skokowy przed uszkodzeniem oraz stabilizować całą stopę. Buty trekkingowe powinny być solidne i wykonane z nieprzemakalnych materiałów, które jednocześnie zapewnią właściwą przepuszczalność powietrza.
Podczas wybierania butów przeznaczonych na długie wędrówki po nierównym terenie należy uwzględnić dość grubą skarpetę, którą zakłada się do tego rodzaju obuwia. W związku z tym, buty powinny być większe o pół, a nawet jeden rozmiar. Dzięki temu noszenie ich będzie bardziej komfortowe i nie powstaną bolesne odciski oraz otarcia.
Uniwersalne obuwie sportowe
Wiele osób chętnie nosi obuwie sportowe również na co dzień, ponieważ zapewnia duży komfort podczas chodzenia i minimalizuje ryzyko kontuzji. Warto więc zaopatrzyć się w buty, które nie są specjalnie dobrane do konkretnej dyscypliny sportowej, ale są wygodne i mają rekreacyjny charakter. Powinny być lekkie i elastyczne oraz mieć dość miękką podeszwę.
Jak dobrać odpowiednie obuwie sportowe?
Buty sportowe należy dobierać ze względu na rodzaj uprawianej dyscypliny sportowej, ale także uwzględniając typ podbicia stopy. Można go określić samodzielnie poprzez wykonanie prostego testu wodnego w domowych warunkach. W tym celu należy odcisnąć mokrą stopę na kartce papieru. Na podstawie powstałego śladu można określić rodzaj podpicia:
• nadpronacja – jest to ślad stopy bez przewężenia w jej środkowej części; inna nazwa to płaskostopie podłużne;
• neutralne – ślad w środkowej części stopy powinien mieć szerokość ok. 3-5 cm;
• nadsupinacja – ślad stopy składa się z dwóch wyraźnych części: pięty oraz śródstopia, z bardzo cienkim paskiem, który je łączy.
W pierwszym przypadku, nadpronacji, idealnym obuwiem sportowym jest takie, które posiada delikatne podparcie w formie systemu podtrzymującego stopę. Nadsupinacja warunkuje używanie butów o lekkiej i miękkiej podeszwie z systemem amortyzującym, który tłumi wstrząsy. Natomiast stopy z neutralnym podbiciem wymagają noszenia obuwia, które łączy w sobie cechy podtrzymujące oraz amortyzujące stopę, czyli z systemem stabilizującym.
Podsumowując, wybieranie obuwia sportowego powinno opierać się na uwzględnieniu kilku podstawowych elementów:
1. rodzaj uprawianej dyscypliny sportu,
2. sprawdzenie typu podbicia stopy,
3. wybór systemu: amortyzującego, podtrzymującego lub stabilizującego,
4. materiały przepuszczające powietrze,
5. odpowiedni „ciężar” obuwia,
6. właściwie dobrana podeszwa,
7. odpowiedni rozmiar butów uwzględniający zapas od 0,5 do 1 rozmiaru.
Właściwie dobrane buty sportowe sprawią, że treningi staną się nie tylko bardziej komfortowe i przyjemne, ale też efektywniejsze i bezpieczniejsze. Warto też zainwestować w obuwie, z którego będzie można korzystać przez kilka lat.
Szeroki wybór obuwia sportowego znajduje się na https://www.eobuwie.com.pl/sport.html
Autor zewnetrzny
fot. eobuwie