A czas spędzony w kuchni z najmłodszymi to nie tylko zabawa, ale także nauka samodzielności, konsekwencji i kreatywności. Gotowanie z dziećmi może być dla nich prawdziwą frajdą, ale nie jest to jedyna korzyść, która płynie z czasu spędzonego w kuchni z naszymi pociechami. W końcu podejmowanie kulinarnych wyzwań to również nauka, którą najmłodsi będą wykorzystywać przez całe życie. Dzieci uczą się rozpoznawać i łączyć smaki, przygotowywać posiłki, a co więcej – rozwijają swoją kreatywność, koncentrację i zaangażowanie w wykonywane czynności.
Planowanie początkiem przygody
Jeżeli zależy nam na tym, by nasze dzieci zobaczyły, jak wygląda cały proces przygotowywania posiłków, warto wdrożyć je również w etap planowania. Zastanówcie się wspólnie nad potrawami, które zechcecie wspólnie przyrządzić, następnie skonstruujcie listę zakupów, a finalnie – idźcie na nie razem. Dzięki temu nasza pociecha nauczy się praktycznych sposobów na planowanie tygodniowego lub kilkudniowego jadłospisu. Co więcej, pozna tajniki logistyki związanej z zakupami spożywczymi. Będzie to również ciekawy wstęp do głównej części atrakcji, czyli wspólnego gotowania.
Jakie przepisy wybrać do wspólnego gotowania?
Wybór konkretnych potraw, dań i deserów zależy oczywiście od preferencji smakowych i zdolności manualnych naszych dzieci. Jeżeli to początek waszej wspólnej przygody warto wybrać przepisy na stosunkowo łatwe w przygotowaniu, kolorowe i interesujące dla najmłodszych posiłki. Kolorowe lody na patyku, kakaowe bułeczki, czy deser czekoladowy z żelkami – te oraz wiele innych ciekawych propozycji dań dla dzieci znajdziecie na Cookidoo® – platformie z przepisami na urządzenie Thermomix®.
Dobre nawyki to podstawa
Przed przystąpieniem do gotowania , pamiętajcie, aby dokładnie umyć ręce – dobrych praktyk nigdy za wiele. Następnie młody kucharz będzie mógł jeszcze raz dokładnie przestudiować przepis, a w kolejnym kroku – samodzielnie odmierzyć wszystkie potrzebne składniki. Ważne jest, by na tym etapie bacznie obserwować i poświęcać dziecku uwagę, ale nie ingerować, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne. Pozwólmy dziecku poczuć, że samo potrafi poradzić sobie z wyzwaniem. Dzięki temu nasza pociecha odczuje satysfakcję z wykonania ważnego zadania. Podobnie działajmy podczas kolejnych etapów przygotowywania potrawy. Oczywiście dbajmy o bezpieczeństwo młodych szefów kuchni – wszystkie ryzykowne czynności, jak krojenie, czy siekanie weźmy na siebie. Warto jednak zachęcać dzieci do obserwowania, by mogły uczyć się, jak wykonywać te czynności właściwie i bezpiecznie.
Celebrujmy rodzinne gotowanie
Efekt końcowy wspólnego gotowania to moment radości i satysfakcji, a także ostatecznej weryfikacji wykonania poszczególnych czynności z przepisu – to bardzo ważna chwila dla dzieci i czas na podsumowanie swoich małych-wielkich kulinarnych sukcesów. Podobnie jak z przygotowaniami do gotowania, zaangażujmy pociechy również w przygotowanie nakrycia stołu oraz podanie potrawy. Dzięki temu będą mogły zaobserwować, że bardzo ważny jest każdy etap kulinarnej przygody.
Fot. Thermomix
Informacja prasowa