Jeżeli podczas współżycia odczuwacie ból, przyczyną może być suchość pochwy. Wiele z nas, będąc u specjalisty, przemilcza ten temat. Bagatelizowanie takich kłopotów nie tylko skazuje nas na ciągłe przykre dolegliwości, ale także może doprowadzić do powstania infekcji grzybiczych, a także schorzeń dróg moczowych i dróg rodnych. Zacznijcie więc działać, by w porę zapobiec ewentualnym powikłaniom.
Wydzielina pochwy, mająca kwaśny odczyn, jest naturalną barierą organizmu, chroniącą nas, kobiety, przed grzybami i bakteriami. Jaki jest jej powód jej braku? Jedną z możliwych przyczyn suchości pochwy jest nadmierna produkcja hormonu – prolaktyny. Dolegliwości mogą być także związane z przyjmowaniem leków – między innymi chodzi o antykoncepcję hormonalną, leki przeciwdepresyjne i antyalergiczne. Kobiety w wieku od 40 do 45 lat, które przechodzą menopauzę, także mogą borykać się z tym problemem. Winowajcą w tym przypadku jest zmniejszona produkcja estrogenu, a także osłabienie ścianek pochwy i obniżenie ich zdolności do utrzymywania wilgoci.
Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim zwróćcie uwagę na higienę okolic intymnych. Codzienne mycie przy użyciu mydła wysusza skórę pochwy. Najlepiej stosować specjalne żele do higieny intymnej (najlepiej z dodatkiem kwasu mlekowego), które nie tylko pomagają utrzymać czystość i świeżość, ale przede wszystkim nie pozbawiają Was bariery ochronnej. Jeżeli przechodzicie menopauzę, lekarz może przepisać Wam hormonalną terapię zastępczą lub globulki dopochwowe z estrogenem. Gdy ból pochwy pojawia się głównie podczas współżycia, stosujcie nawilżające żele. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie kremów nawilżających okolice intymne – zwłaszcza, jeżeli suchość pojawia się raz na jakiś czas. Takie kremy możecie nabyć bez recepty w aptece.
Nie powinnyśmy wstydzić się rozmawiać z lekarzem o naszych problemach. W końcu nie chodzi tylko i wyłącznie o dyskomfort, ale przede wszystkim o nasze zdrowie, a tutaj nie ma żadnych tematów tabu. Jeżeli mimo zastosowania się do naszych wskazówek i rad problem nadal nie minie, udajcie się koniecznie do specjalisty. Nie bójcie się mówić o takich sprawach, bo to żadna hańba. A w zamian możecie zyskać dobre samopoczucie, a Wasze kłopoty odejdą w niepamięć. Dowiecie się też przy okazji, jak radzić sobie z takimi problemami w przyszłości.
Katarzyna Kubiak
(katarzyna.kubiak@dlalejdis.pl)
Fot. pixabay.com