Jak wypoczywać w tak upalne dni?
Pierwsza myśl, to ucieczka z rozgrzanych, betonowych miast nad wodę. Jednak nawet nad zbiornikami wodnymi może być ciężko znieść palące słońce przez dłuższy czas, a obecność innych turystów, nie każdemu kojarzy się z relaksem. Warto zadbać, by po wypoczynku pozostały tylko dobre wspomnienia, nawadniać organizm, dostosować dietę, odpowiednio się ubrać. Warto też wybrać się w miejsce, gdzie pomimo wysokich temperatur, można przyjemnie spędzić czas, najlepiej w cieniu.
W naszym klimacie upały nie są niczym nadzwyczajnym, mamy przecież za sobą niejedno upalne lato. Coraz częściej mówi się o skutkach globalnego ocieplenia. Na szczęście w Polsce nie brakuje terenów zielonych, parków, lasów, rzek, jezior i stawów, gdzie można bezpiecznie odpoczywać, nawet przy temperaturach przewyższających 30 stopni Celsjusza.
- Podczas upałów w parkach w cieniu drzew temperatura jest co najmniej o 10°C niższa niż temperatura w betonowych centrach miast, dlatego szczególnie w upalne dni zapraszamy do przepięknego parku Manor House SPA. Wspaniałe starodrzewy, liczne pomniki przyrody, leśna część parku, krzewy, paprocie, kwiaty, wypielęgnowane klomby – to wszystko na 10-hektarowym obszarze robi niesamowite wrażenie i jest doskonałą okazją do obcowania w przyrodą. Uroku dodają przypałacowe stawy, wyspy, mostki i romantyczne zakątki, gdzie można w ciszy delektować się kojącymi barwami i odgłosami natury. W parku mieszczą się też ścieżki i Ogród Medytacji, które sprzyjają wyciszeniu i wzmocnieniu sił witalnych. Gdy słupki na termometrach skaczą w górę, polecany też schłodzenie się w naszym bezchlorowym basenie z ożywioną wodą” – mówi Dorota Tokarska, Dyrektor Marketingu kompleksu hotelowego Manor House SPA - Pałac Odrowążów.
Łatwiej znieść upał poza miastem, w miejscach zacienionych, w otoczeniu przyrody, przy orzeźwiającym wietrze. Stare zabudowania z grubymi, kamiennymi ścianami, obrośnięte pnączami, jak w przypadku zabytkowych Pałacu Odrowążów i Stajni Platera, trzymają chłód lepiej niż współcześnie powstające budynki, w których klimatyzacja staje się koniecznością. Przypałacowe piwnice, dawniej wykorzystywane do przechowywania żywności, dziś dają ochłodzenie zwiedzającym kompleks pałacowo-parkowy w mazowieckich Chlewiskach.
Starannie utrzymany park krajobrazowy jako jeden z najcenniejszych zabytkowych parków w Polsce (12 maja 2009 r. został wpisany na "Listę preferencyjnych zabytkowych parków i ogrodów dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej") jest prawdziwym skarbem kompleksu hotelowego Manor House SPA. Charakteryzuje go urozmaicona szata roślinna, bogata fauna oraz duża ilość pomników przyrody, co czyni park interesującym i godnym zwiedzania.
Na jego terenie znajdują się ścieżki edukacyjne:
Park - Ogród tworzą rozległe trawniki, swobodnie rozplanowane klomby, grupy drzew i krzewów o rozmaitych wysokościach, nieregularnie wijące się ścieżki wśród naturalnych zbiorników wodnych - strumieni i stawów. Szczególnie cenne są tu okazy starych drzew o szlachetnych sylwetkach, potężne dęby, kasztany, rozłożyste lipy, klony, czerwone buki, cisy, strzeliste tulipanowce, graby, jesiony, modrzewie. W leśnej części występuje wspaniały zabytkowy drzewostan, dzika promenada oraz Kamienny Krąg Mocy, Spirala Energetyczna i czarowny Ogród Zen tworząc niepowtarzalny charakter parku.
Przebywanie na świeżym powietrzu, wśród kojącej zmysły przyrody, z możliwością schłodzenia się w wodzie, wycisza, odpręża, relaksuje i poprawia nastrój. To dobry pomysł na przyjemnie spędzenie upalnych dni.
Fot. Manor House SPA
Informacja prasowa