Objaw nie przyczyna
Pamiętać, że nieprzyjemny zapach z ust jest objawem, więc pierwszym etapem walki z dolegliwością powinno być ustalenie przyczyny. Przykry zapach z może mieć różne źródła, bardziej lub mniej zależne od trybu życia, jaki prowadzisz. Sprawdź czy znajdziesz przyczynę Twojej dolegliwości lub dowiedz się jak zapobiec jej w przyszłości.
Regularna higiena jamy ustnej
Dbać odpowiednio o higienę jamy ustnej? Pamiętaj, aby szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie przez około 2-3 minuty, używając pasty do zębów zawierającej fluor. Nie zapominaj również o bardzo ważnym - czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Do tego celu możesz wykorzystać nić dentystyczną lub nowoczesne gumowe szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, np. SOFT-PICKS COMFORT FLEX z miętową nutą od marki GUM. Na koniec użyj płynu do płukania ust, aby usunąć bakterie z trudno dostępnych miejsc.
Woda to podstawa
Picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia jest bardzo ważne. Ale czy wiesz, że jej zbyt mała ilość w diecie może też wpływać na świeżość oddechu? Picie wody pomaga w utrzymaniu nawilżonej jamy ustnej i zwiększa produkcję śliny, która naturalnie neutralizuje bakterie i zapobiega nieświeżemu oddechowi.
„Dla mnie bez cebuli”
Jesz na mieście, planujesz randkę lub lunch w pracy? Pamiętaj, że niektóre produkty spożywcze i napoje mogą przyczyniać się do nieświeżego oddechu. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w ciągu dnia, unikaj w swojej diecie produktów takich jak czosnek, cebula, pikantne potrawy, kawa i alkohol. Ograniczenia jedzenia tych produktów może pomóc w zmniejszeniu problemu. Jeśli jednak zapomnisz lub zwyczajnie nie chcesz rezygnować z tych produktów, zawsze możesz wybrać jeden ze sposobów pozbycia się nieświeżego oddechu. Umycie zębów 30 min po posiłku, wypłukanie ust dedykowanym do tego płynem lub żucie gumy bez cukru może doraźnie pomóc zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust.
Bez głodówek
Nieprzyjemny zapach z ust po zbyt długiej przerwie od jedzenia? To możliwe! Głodzenie się może prowadzić do powstawania ketonów w organizmie, co może powodować nieświeży oddech. Kiedy ketony są wydalane przez płuca, mogą wpływać na zapach oddechu, nadając mu charakterystyczny zapach. Zbilansowana dieta i regularne posiłki pomagają utrzymać równowagę pH w jamie ustnej, a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko nieświeżego oddechu.
Odwiedź dentystę
Regularne wizyty u dentysty są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Dentysta może wykryć ewentualne problemy z zębami i dziąsłami, które mogą przyczyniać się do nieświeżego oddechu.
Papierosy nigdy nie wychodzą na zdrowie
O tym, że palenie papierosów jest niezdrowe, wie każdy. Prócz poważnych problemów zdrowotnych, prowadzi także do nieświeżego oddechu i szkodzi zdrowiu jamy ustnej. To kolejny powód do rozważenia zakończenie tego szkodliwego nawyku.
Przykry zapach z ust to nie tylko problem z punktu widzenia komfortu, ale przede wszystkich zdrowia, dlatego nie wolno go bagatelizować. Jeśli nadal utrzymuje się pomimo podejmowanych działań, warto skonsultować się z lekarzem lub stomatologiem. Specjalista pomoże ustalić podstawową przyczynę i zleci kroki dalszego leczenia. Przede wszystkim nie martw się - to nie jest coś, czego nie da się naprawić. Warto podjąć działania, aby poprawić zapach z ust i cieszyć się większą pewnością siebie i komfortem w codziennym życiu.
Fot. Materiały prasowe
Informacja prasowa