Włosy wysokoporowate to włosy trudne do pielęgnacji. Bez szczególnej troski włosy wysokoporowate nie odwdzięczą się bowiem pięknym wyglądem. Kosmyki takich włosów często są bowiem suche, kruche, łamliwe, a kondycja takich włosów, bez wdrożenia odpowiednich zasad pielęgnacji, pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia. Włosy wysokoporowate wymagają regularnego odżywiania i regeneracji. Posiadają bowiem mocno odstające łuski, które zwiększają podatność na uszkodzenia.
Włosy wysokoporowate poznać można po tym, że są matowe i szorstkie w dotyku. Są podatne na plątanie, łatwo się puszą, mają rozdwojone końcówki, słabe cebulki, szybko chłoną wilgoć. Przy włosach wysokoporowatych warto regularnie podcinać końcówki oraz delikatnie oczyszczać skórę głowy. Do mycia włosów wysokoporowatych zalecana jest letnia woda. Niewskazane jest spanie z mokrymi włosami ani zawijanie włosów w turban. Włosy o wysokiej porowatości powinno się czesać na sucho, szczotkami z naturalnym włosiem.
Posiadaczki włosów wysokoporowatych powinny pamiętać o częstym nawilżaniu i odżywianiu włosów. Świetnie sprawdzają się w tym celu oleje. Do pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości zaleca się używanie odżywek i masek, które zawierają takie składniki jak: miód, kwas hialuronowy, gliceryna, d-pantenol. Do olejowania włosów wysokoporowatych zaleca się takie produkty jak: olej lniany, olej z pestek winogron, olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej słonecznikowy, kukurydziany, z kiełków pszenicy, wiesiołkowy. Posiadaczki włosów o wysokiej porowatości powinny unikać zabiegów z wysokimi temperaturami oraz mocnego pocierania włosów. W celu zabezpieczenia włosów wysokoporowatych przed zniszczeniami opłaca się używać np. żelu aloesowego.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com