Takie mikrowycieczki są znakomitą alternatywą dla długich podróży. Dodatkowo rozwój mikromobilności sprawia, że lokalne wycieczki stają się jeszcze bardziej atrakcyjne, łatwo dostępne i ekologiczne, stanowiąc doskonały sposób na aktywny wypoczynek i odkrywanie uroków najbliższego otoczenia.
Mikrowycieczki są bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu wśród Polaków. Jest to doskonała okazja do odkrycia uroków najbliższej okolicy. Mogą to być wypady do pobliskich miasteczek, parków narodowych, zamków, muzeów, czy nad okoliczne zbiorniki wodne. Ich zaletami są łatwa dostępność i minimalny czas potrzebny na organizację. Dodatkowym atutem jest coraz większa dostępność nowoczesnych form ekologicznego transportu jak elektryczne skutery czy microcary, które pozwalają nam przemieszczać się szybko, tanio i ekologicznie na niewielkich dystansach.
Zalety lokalnego podróżowania
Jedną z głównych zalet mikrowycieczek jest oszczędność czasu. Nie trzeba brać długiego urlopu w pracy, aby cieszyć się wypoczynkiem. Wystarczy jeden dzień lub weekend, aby zorganizować krótki wyjazd, który dostarczy nam mnóstwo radości i relaksu. Dodatkowo, koszty takich wypadów są znacznie niższe, niż w przypadku długich wakacji, co czyni je bardziej dostępnymi dla każdego.
Elastyczność to kolejny atut mikrowycieczek. Można je planować spontanicznie, bez potrzeby długiego przygotowania. Dzięki temu można dostosować plan wyjazdu do aktualnych warunków pogodowych i nastroju. Krótkie dystanse, które pokonujemy, są korzystne dla środowiska – przyczyniają się do zmniejszenia naszego śladu węglowego.
Dodatkowo lokalne wypady nie muszą być nudne. Często nie mamy świadomości, że w naszej najbliższej okolicy znajdują się perełki turystyczne, które są na wyciągnięcie ręki. Odkrywanie okolicznych skarbów, takich jak małe muzea, ukryte szlaki czy regionalne festiwale, może być równie ekscytujące, jak podróże do egzotycznych krajów. Warto zatem przeprowadzić rekonesans lub skontaktować się z lokalnymi przewodnikami, aby wybrać interesujący nas cel wycieczki.
Maxiwrażenia
Świetnym wyborem może być wycieczka po okolicznych szlakach, parkach krajobrazowych lub ścieżkach przyrodniczych. Piesze wędrówki na łonie natury przyniosą spokój i wytchnienie, a także naładują nas pozytywną energią. Z kolei krótki wypad nad pobliskie jezioro czy zalew pozwoli nam spędzić aktywnie czas nad wodą lub zwyczajnie leniuchując na plaży i odpoczywając od wysokich temperatur w mieście. Inną ciekawą opcją jest weekend w agroturystyce, gdzie można cieszyć się spokojem i ciszą, zbierać owoce, przebywać ze zwierzętami lub po prostu odpoczywać na łonie natury.
Zwiedzanie pobliskiego miasta, którego jeszcze nie znamy, również może dostarczyć wiele radości. Odkrywanie nowych miejsc, muzeów, parków czy trip po lokalnych restauracjach w poszukiwaniu nowych smaków pozwala poczuć się jak turysta we własnym kraju.
Warto również rozważyć udział w lokalnych wydarzeniach kulturalnych. Sezon wakacyjny obfituje w różnego rodzaju festiwale muzyczne, jarmarki, targi rękodzieła, pikniki rodzinne, warsztaty artystyczne, pokazy filmowe na świeżym powietrzu czy inne imprezy plenerowe. Udział w takich eventach to doskonała okazja do poznania lokalnej kultury, smaków i tradycji, a także do integracji z mieszkańcami.
Mikromobilność wspiera lokalne podróże
Mikrowycieczki mogą przynieść dużo satysfakcji, wystarczy tylko dobrze zaplanować trasę, wybrać odpowiedni środek transportu i zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. Mikromobilność może być świetnym rozwiązaniem wspierającym organizację lokalnych wojaży. Wykorzystanie lekkich, elektrycznych środków transportu, umożliwia szybkie i wygodne poruszanie się na krótkich dystansach, a przy tym ogranicza negatywny wpływ na środowisko.
– Mikromobilność to przyszłość podróżowania na krótkich dystansach. Elektryczne skutery i microcary oferują szybki, tani i ekologiczny sposób przemieszczania się, idealny do lokalnego zwiedzania. Ich główną zaletą jest powszechna dostępność – mogą z nich korzystać już osoby powyżej 14 roku życia, pod warunkiem posiadania prawa jazdy kat. AM, a osoby dorosłe urodzone przed 1995 r. bez dodatkowych uprawnień. Ponadto większość z tego typu pojazdów może poruszać się po chodnikach, parkach czy deptakach w centrum miasta, więc daje nam dużą swobodę w przemieszczaniu się. Lekkie elektryki są bezpieczne i proste w obsłudze, a także przystosowane do użytkowania przez osoby z dysfunkcjami ruchowymi. Dzięki tym nowoczesnym środkom transportu, planowanie krótkich wypadów staje się jeszcze łatwiejsze i bardziej efektywne – wyjaśnia Maciej Płatek, Prezes Zarządu firmy Electroride.
Mikrowycieczki zachęcają do odkrywania lokalnych atrakcji i cieszenia się urokami najbliższej okolicy. Wystarczy otworzyć się na nowe doświadczenia, aby odkryć miejsca, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Dzięki mikromobilności możemy efektywnie wykorzystać wolny czas, nie wydając przy tym fortuny. Tanio, szybko i przyjemnie – tak można spędzać urlop, ciesząc się każdą chwilą.
*: Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI. Próba w badaniu składała się z dwóch części: 1) reprezentatywna ogólnopolska próba Polaków w wieku 18-65 lat; wielkość próby: N=1017 2) osoby, które w sezonie letnim planują wyjechać na wyjazd turystyczny / wypoczynkowy z co najmniej jednym noclegiem; N=1021 Badanie przeprowadzono w terminie 20-29 maja 2024.
Fot. Electroride
Informacja prasowa