Otaczająca rzeczywistość i polityczne uwarunkowania mają oczywiście wpływ na bohaterów Witkiewicz, a przede wszystkim na ich osobiste losy, wybory i motywacje. Jednak - choć mocno osadzona w realiach społecznych i politycznych PRL-u - książka M. Witkiewicz nie jest powieścią historyczną. To typowa powieść obyczajowa, w której autorka porusza szereg problemów bliskich każdemu człowiekowi, niezależnie od czasów i okoliczności, w których przyszło mu żyć. Szczególnie mocne akcenty położone są tu na zagadnienia związane z wchodzeniem w dorosłość – kwestie budowania relacji, lojalności przyjaciół, odpowiedzialności za siebie i innych, problemów emocjonalnych czy sztuki dokonywania trudnych wyborów. Opowieść M. Witkiewicz być może nie daje prostych odpowiedzi na trudne pytania, ale na pewno stanowi inspirującą lekturę, która nad wieloma istotnymi sprawami pozwoli nam się zastanowić...
„Wiatr od morza” to wyjątkowa powieść w twórczości Magdaleny Witkiewicz. Po raz pierwszy autorka osadza swoich bohaterów w świecie już minionym, ale który wielu czytelników wciąż jeszcze dobrze pamięta. Lektura tej historii może połączyć nie tylko tych, którzy w trudnych latach polskiego przełomu i walki o wolność stali po dwóch stronach barykady. Książka ma również szansę połączyć pokolenia – tych, którzy w tamtych niełatwych czasach żyli i pokolenia ich dzieci, które dzięki książce M. Witkiewicz może poznać dziś świat młodości swoich rodziców.
Pierwszy tom powieści „Wiatr od morza. Sztorm” ma swoją datę premiery 21 maja 2025r., a drugi tom zatytułowany „Wiatr od morza. Sztil” trafi do czytelników już 16 sierpnia br.