Witamina D3 bardzo ważna w sporcie wyczynowym i amatorskim

Vitrum D3 dla sportowców.
Najnowsze badanie kliniczne z VITRUM® D3 potwierdziło jej wpływ na wydolność sportowców.

Nawet zawodowi sportowcy mają niedobory witaminy D
Podczas konferencji prasowej „Witamina D – fakty i mity”, która odbyła się w ramach międzynarodowej konferencji „Witamina D – minimum, maximum, optimum” w październiku 2015 r. w Warszawie, omawiano m.in. niedobory witaminy D wśród profesjonalnych sportowców. Sport i aktywność fizyczna kojarzy się z przebywaniem na świeżym powietrzu, w słońcu, więc wydawać by się mogło, że sportowcy nie mają problemów z niedoborem witaminy D. Tymczasem badania przeprowadzone w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportu wśród elity polskich sportowców pokazały, że problem niedoborów dotyka 70% sportowców trenujących na zewnątrz i aż 85% sportowców trenujących w halach. Ta statystyka dotyczy miesięcy zimowych, natomiast w miesiącach letnich wśród sportowców trenujących na dworze ten odsetek spada do 30%, natomiast wśród dyscyplin halowych ciągle utrzymuje się na poziomie 80%. W sporcie wyczynowym istnieje ogromny problem, jeśli chodzi o zaopatrzenie w witaminę D3.

Przyjmowanie VITRUM® D3 zwiększa wydolność i siłę mięśniową
Polscy sportowcy, podobnie jak większość społeczeństwa, mają niedobory witaminy D co negatywnie wpływa na osiągane wyniki sportowe. Dariusz Łyżwiński, wykładowca Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podczas konferencji EVIDAS „Witamina D – minimum, maximum, optimum” zaprezentował wyniki badania „Wpływ suplementacji preparatem VITRUM® D3 forte na parametry wydolnościowe”, które udowodniło, że suplementacja witaminą D3 pozwala zwiększyć wydolność organizmu oraz siłę mięśniową.

Odkrycie w ostatnich latach receptora witaminy D w komórkach mięśniowych doprowadziło do hipotezy, iż jej niedobór może mieć wpływ na parametry wydolnościowe oraz wyniki sportowe. Dotychczas przeprowadzono bardzo mało badań dotyczących wpływu poziomu witaminy D na wydolność tlenową organizmu człowieka, dlatego wyniki badania Dariusza Łyżwińskiego są tak ważne zarówno dla sportowców wyczynowych jak i amatorów.

Badanie Dariusza Łyżwińskiego, przeprowadzone na grupie profesjonalnych sportowców dowiodło, że większość z nich miało zbyt niski poziom witaminy D w organizmie. Dodatkowo, tym młodym, aktywnym fizycznie mężczyznom zmierzono parametry wydolności tlenowej i beztlenowej. Po ośmiu tygodniach przyjmowania VITRUM® D3 forte, wykazano bardzo istotne różnice w wynikach maksymalnej mocy tlenowej, maksymalnej mocy beztlenowej oraz całkowitej ilości pracy wykonanej. Co to oznacza? Jak mówi D. Łyżwiński: „Suplementacja witaminą D3 nie tylko wydłuża życie, sprawia, że czujemy się silniejsi, sprawniejsi, ale również może wpływać na wydolność fizyczną. Suplementacja witaminą D zdaje się oddziaływać  na jakość naszego życia poprzez lepszą jakość podejmowania aktywności fizycznej. Może również przyczynić się do optymalizacji treningu i lepszych wyników sportowych.”

90% dorosłych Polaków ma niedobór witaminy D
W Polsce panuje epidemia niedoboru witaminy D, czego potwierdzeniem są wyniki badania populacyjnego z 2014 roku opracowanego przez prof. Pawła Płudowskiego. Sytuacja wygląda podobne w zachodniej Europie: według aktualnych danych Instytutu Roberta Kocha w Berlinie ok. 90% mieszkańców Niemiec, we wszystkich grupach wiekowych, ma zbyt niski poziom witaminy D.

Niedobór witaminy D dotyczy także osób aktywnych i uprawiających sport
Podczas konferencji prasowej „Witamina D – fakty i mity” został podany obrazowy przykład tego, że nawet osoby prowadzące aktywny tryb życia są narażone na niedobory witaminy D3 i to o każdej porze roku. W Polsce jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych jest bieganie. Szacunkowo ponad milion Polaków biega, są to osoby świadomie dbające o swoje zdrowie i kondycję, wykształcone oraz aktywne zawodowo. W związku z tym, biegają najczęściej przed pracą lub po niej, czyli w godzinach między 5 a 7 rano oraz po godzinie 19. Jest to czas, gdy przebywanie na świeżym powietrzu nie daje możliwości wytwarzania witaminy D3 w organizmie. Reasumując, osoby aktywne nawet w okresie letnim są narażone na negatywne skutki niedoboru witaminy D. Zimą niedobory witaminy D są jeszcze większe, ponieważ od września do kwietnia synteza witaminy D w skórze, będąca najważniejszym naturalnym źródłem witaminy D, nie zachodzi na terenie Polski. Zapasy witaminy D w organizmie (jeśli w ogóle udało się takie zbudować) wystarczają na ok. 1,5 miesiąca tak więc w styczniu – lutym kiedy udajemy się na zimowe ferie mamy bardzo niski poziom witaminy D.

Sport w zimie? Pamiętaj o VITRUM® D3!
Niedobory witaminy D3 mogą stać się szczególnie uciążliwe dla osób, które uprawiają sporty zimowe takie jak narciarstwo, snowboarding czy łyżwiarstwo. Bez odpowiedniego stężenia poziomu witaminy D3 w organizmie, ich mięśnie mogą działać mniej sprawnie, a co za tym idzie będą oni bardziej podatni na kontuzje. Stosując suplementację witaminą D, zawartą np. w preparatach VITRUM® D3, wzmacniamy mięśnie oraz zmniejszamy zagrożenie poważnymi kontuzjami, szczególnie przy uprawianiu sportów, które stanowią duże obciążenie dla stawów i mięśni.

„Utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D jest zalecane w celu zwiększenia wydolności fizycznej organizmu człowieka i wymaga suplementacji szczególne w okresach zimowych. Poziom 40 ng/ml jest rekomendowany sportowcom oraz aktywnym fizycznie, ponieważ na tym poziomie witamina D zaczyna być przechowywana w mięśniach oraz w tkance tłuszczowej.” Twierdzi Dariusz Łyżwiński.

Korzystny wpływ witaminy D na wyniki sportowe znają nasi Olimpijczycy, którzy od lat przyjmują witaminę D. Polscy lekkoatleci na mistrzostwach świata mieli właściwe, średnie stężenie witaminy D3 na poziomie 40 ng/ml. Nie można kategorycznie stwierdzić, że sukcesy osiągnęli dzięki suplementacji, ale eksperci podkreślają, że odpowiednia zawartość witaminy D na pewno miała pozytywny wpływ na efekt końcowy.

Dzięki badaniu D. Łyżwińskiego mamy wymierne potwierdzenie, że osoby uprawiające sport, które do swojej codziennej diety dołączyły VITRUM® D3 osiągają lepsze wyniki, w stosunku do osób, które go nie stosowały. Związane jest to z faktem, iż witamina D3 wzmacnia wytrzymałość mięśni, pozytywnie wpływa na układ kostny oraz nerwowy, a także pozwala zachować dobre samopoczucie. Warto zatem pamiętać o suplementacji VITRUM® D3, szczególnie przygotowując się do sezonu zimowego. Mocniejsze mięśnie stabilizują stawy w ten sposób dodatkowo je zabezpieczając. Stawy, szczególnie kolanowe, są narażone na kontuzje w czasie uprawiania sportów zimowych.

Czy wiesz, że …..

  • Zastosowany w badaniu Dariusza Łyżwińskiego preparat, VITRUM® D3 forte został wybrany do badań ze względu na kilka kluczowych czynników takich jak: wysoką jakość preparatu, standardy GMP i wytwarzanie pod nadzorem FDA w USA, wysoką przyswajalność i łatwość stosowania – witamina zawieszona w olejku z krokosza bawarskiego, optymalna dawka witaminy D3: 2000 j.m. w kapsułce żelatynowej łatwej do połknięcia, możliwość zakupu preparatu bez recepty w aptece. Kapsułki z witaminą D3, VITRUM® D3 można je przyjmować niezależnie od posiłku, o każdej porze, dodatkowo są dostępne w optymalnych dawkach bez recepty.
  • Ponad 1 000 000 000 Ludzi na całym świecie ma niedobory witaminy D, w Polsce skalę niedoborów potwierdził prof. Płudowski: ponad  90% dorosłych ma niedobrór witaminy D (źródło: Holick, M.F. Vitamin D: a D-Lightful health perspective. Nutrition Reviews 2008, 66, S182-S194. 2. Nr 5; tom 10; 2013; Nr 4; tom 11, 2014; „Standardy medyczne; Witamina D: Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz w grupach ryzyka deficytów – wytyczne dla Europy Środkowe 2013 r.”; Paweł Płudowski i wsp.)
  • Dr Charlotte Beaudart z Uniwersytetu w Liege w swoich badaniach, po przeanalizowaniu 225 pozycji wykazała istotny wpływ suplementacji witaminą D3 na siłę mięśniową. (źródło: Beaudart, C. i wsp. The effects of vitamin d on skeletal muscle strength, muscle mass, and muscle power: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. The Journal Of Clinical Endocrinology And Metabolism 2014, 99, 4336-4345.)
  • Badania wykazały, że niedoborom witaminy D towarzyszy gorsza sprawność fizyczna seniorów, ponieważ zmniejsza się czas reakcji, zwiększa się ryzyko upadku, powstają zaburzenia równowagi. (źródło: Campbell PMF, Allain TJ. Muscle strength and vitamin D in older people. Gerontology. 2006;52(6):335-8.)
  • Zgodnie z aktualnymi Wytycznymi suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej, w tym Polski w populacji ogólnej (osoby zdrowe) suplementacja witaminą D zalecana jest każdej osobie (dorośli, młodzież i dzieci) w okresie jesienno-zimowym bez konieczności wcześniejszego badania poziomu witaminy D. U osób z grup ryzyka deficytu witaminy D, lekarz prowadzący zaleca oznaczenie poziomu 25(OH)D (kalcydiol) w osoczu za pomocą badań diagnostyki laboratoryjnej a następnie rekomenduje wyższe dawki witaminy D w celu leczenia niedoboru.


Rekomendowane dziennie dawki witaminy D to:

  • Dzieci i młodzież (1-18 lat): 600-1000 j.m. (jednostka międzynarodowa)
  • Dzieci i młodzież z otyłością (BMI> 90 percentyla dla wieku i płci): 1200 -2000 j.m.
  • Osoby dorosłe (18-65):  800-2000 j.m.
  • Osoby otyłe: do 4000 j.m.
  • Osoby powyżej 65 roku życia: 800-2000 j.m.
  • Kobiety planujące ciążę: 800-2000 j.m.
  • Kobiety w ciąży (od 2. trymestru) i karmiące: 1500-2000 j.m.


VITRUM®D3 – naturalna witamina życia
Preparaty VITRUM®D3 i VITRUM®D3 Forte to sposób na  rozwiązanie problemów niedoboru witaminy D. Dzięki zawieszeniu witaminy D w oleju z krokosza barwierskiego można wygodnie stosować obydwa preparaty niezależnie od posiłku. Unikalna postać małej, wygodnej do połknięcia żelowej kapsułki zawierającej olej z krokosza barwierskiego ma dobry smak, co ułatwia stosowanie zarówno przez dzieci, młodzież jak i  dorosłych.

VITRUM®D3 zawiera 1000 j.m. witaminy D zawieszonej w oleju z krokosza w kapsułce.
VITRUM®D3 Forte zawiera 2000 j.m.witaminy D zawieszonej w oleju z krokosza w kapsułce.
VITRUM® D3 to małe, miękkie i łatwe do połknięcia kapsułki, zawierające dawkę witaminy D zgodną z wytycznymi dla obydwu grup pacjentów czyli dzieci i dorosłych.

VITRUM®D3 - przewaga dzięki olejowi z krokosza barwierskiego
Nośnikiem witamy D w preparatach VITRUM® D3 jest olej z krokosza barwierskiego. Jego właściwości korzystnie wpływają na suplementację witaminą D, gdyż:

  • zapewnia większą przyswajalność witaminy D, w przeciwieństwie do preparatów zawierających średnio-łańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT),
  • wykazuje korzystny profil kwasów tłuszczowych, z punktu widzenia profilaktyki chorób cywilizacyjnych jak i wchłaniania witaminy D,
  • jest stabilny i odporny na działanie czynników środowiskowych,
  • stanowi źródło innych substancji o działaniu korzystnie wpływającym na funkcjonowanie organizmu m.in. steroli, tokoferoli i flawonoidów.


Dzięki zastosowaniu oleju z krokosza barwierskiego - witamina D w VITRUM® D3 jest gotowa do wchłonięcia i może być przyjmowana niezależnie od posiłku.

VITRUM®D3 – jakość i zaufanie
VITRUM®D3 to synonim najwyższej jakości preparatów, które są produkowane zgodnie z lekowymi standardami Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP), w fabrykach zarejestrowanych w Food and Drug Administration (FDA) w USA. Wysoka jakość VITRUM®D3 przekłada się na rekomendacje preparatów przez lekarzy i farmaceutów.

Obydwa preparaty, VITRUM®D3 oraz VITRUM®D3 Forte są dostępne w aptece bez recepty w opakowaniach po 60 i 120 kapsułek, ułatwiających długotrwałe stosowanie w okresie jesienno-zimowym.

Skuteczność i zasadność suplementacji witaminą D została potwierdzona w badaniach klinicznych.

źródło: Konferencja Prasowa „Witamina D – fakty i mity”, która odbyła się w ramach międzynarodowej konferencji EVIDAS „Witamina D – minimum, maximum, optimum”, 16 października 2015 roku w Warszawie
źródło: Konferencja Prasowa „Witamina D – fakty i mity”, która odbyła się w ramach międzynarodowej konferencji EVIDAS „Witamina D – minimum, maximum, optimum”, 16 października 2015 roku w Warszawie
źródło: Badaniom poddano studentów, którzy przez 8 tygodni otrzymywali preparat VITRUM D3 forte. W wyniku tej suplementacji zaobserwowano znaczący wzrost w ich możliwościach wysiłkowych.
źródło: Ogłoszenie wyników dwóch polskich badań klinicznych potwierdzających zasadność i skuteczność suplementacji witaminą D (zastosowano preparat Vitrum® D3 Forte) nastąpiło podczas sesji naukowej UNIPHARM i EVIDAS (konferencja EVIDAS „Witamina D – minimum, maximum, optimum”, która odbyła się 16 października 2015 roku w Warszawie):
1. Badanie kliniczne wykonane w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym pod kierunkiem prof. Ewy Jassem, potwierdziło skuteczność Vitrum® D3 forte, jako efektywnego preparatu stosowanego w niedoborach witaminy D u  pacjentów z POChP (przewlekłą obturacyjną chorobą płuc).
2. Badanie kliniczne wykonane pod kierownictwem Dariusza Łyżwińskiego również w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym udowodniło korzystny wpływ stosowania preparatu Vitrum® D3 forte na wydolność fizyczną i siłę mięśniową u osób młodych oraz uprawiających sport.

Fot. Unipharm
Informacja prasowa




Społeczność

Newsletter

Reklama



 
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Polityce Cookies. Ukryj komunikat