Czy wiedziałeś, że strach przed jazdą samochodem ma swoją nazwę? To amaksofobia. Istnieje wtedy, gdy jesteś sparaliżowany myślą o podróży samochodem, nie tylko jako kierowca, ale nawet jako pasażer. Często fobia ta może wynikać z traumatycznych przeżyć, ale nie zawsze tak jest. Jedno jest pewne – może ona w skuteczny sposób utrudniać nam życie.
Dobra wiadomość jest taka, że stres przed jazdą samochodem można pokonać, jednak trzeba się uzbroić w czas i… cierpliwość do siebie samego. Jak to zrobić?
- Dobrą opcją jest wykupienie lekcji za kierownicą i wytłumaczenie instruktorowi swoich obaw i lęków. Warto wybierać instruktora z polecenia, żeby się niepotrzebnie nie zrazić. Należy powiedzieć mu, z czym masz największy problem. Czasami okazuje się, że lęki mijają już po kilku takich profesjonalnych lekcjach.
- Można skorzystać z pomocy bliskiej osoby, ale uwaga! Musi to być ktoś bardzo cierpliwy, ponieważ krzyki czy poganianie, tylko utrudnią i spowolnią cały proces. Musi to być osoba, której w 100% ufasz.
- Jeżeli już zdecydujesz się na samodzielną jazdę samochodem, wybieraj na początku bardzo znane i krótkie trasy. Wybierz się na przejażdżkę do marketu, znajdującego się blisko twojego domu, później poszerzaj pole jazdy o kolejne ulice. Bierz pod uwagę miejsca, przy których nie ma problemu z parkowaniem.
- Jeśli boisz się dużego ruchu, początkowo wybieraj się w podróż samochodem w weekendy w godzinach porannych. Ulice są prawie puste, możesz bez większego stresu poćwiczyć manewry i jeździć ulicami miasta.
- Wsiadaj często do samochodu tylko po to, żeby się z nim oswoić. Nie musisz nigdzie jechać. Możesz posiedzieć w środku i posłuchać radia!
- Znajdź forum, na którym ludzie dzielą się podobnymi doświadczeniami. Rozmowa jest zawsze pomocna.
- Uświadom sobie, skąd bierze się Twój lęk i jakiego zakresu dotyczy. Może boisz się stania w korku lub manewrów parkowania? Taka wiedza pozwoli ci zrozumieć, nad czym przede wszystkim powinieneś pracować.
Jeżeli lęk przed jazdą autem nie ustaje, warto skorzystać z porad specjalisty psychologa, który profesjonalnie pomoże ci poradzić sobie z tym problemem. Pamiętaj, by być wobec siebie cierpliwym i wyrozumiałym. Jazda autem stanie się przyjemnością, ale na wszystko potrzeba czasu i praktyki.
Elżbieta Kaźmierowska
(elzbieta.kazmierowska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com