Brak ustalonych oczekiwań
Pierwsze związki nie są łatwe - młodzi ludzie często nie mają jeszcze jasno ustalonych oczekiwań wobec związku oraz drugiej osoby. Ciężko wtedy zrozumieć, co jest dla nas ważne i łatwo o popełnianie ciągle tych samych błędów. Dlatego tak często mówi się, że po rozstaniu dobrze jest spędzić trochę czasu sam na sam ze sobą. Jest to bardzo słuszne założenie, ale jedynie gdy czas ten poświęcimy na szczere spojrzenie w głąb siebie. Ustalając jasno przed samą sobą, czego oczekujemy od związku, łatwiej nam będzie przekazać swoje pragnienia partnerowi oraz zrozumieć jak dla nas powinna wyglądać szczęśliwa i udana relacja.
Obsesja, by wygrać kłótnię
Niektórzy traktują utarczki słowne z partnerem wyjątkowo poważnie, skupiając się w pełni na tym, by ich racje zostały uznane za słuszne oraz by udowodnić partnerowi jak bardzo się mylił. Choć to typowo ludzkie zachowanie, może ono wprowadzić wiele złych emocji do waszego związku. Udowadnianie swoich racji za wszelką cenę gryzie się z tym, na czym powinno zależeć wam najbardziej, czyli stworzeniem udanej i szczęśliwej relacji. Warto jest więc zrozumieć, że celem kłótni nie jest jej wygranie, a zrozumienie swojego partnera. Zamiast na siłę forsować swoje argumenty wysłuchaj partnera, spróbuj zrozumieć jego punkt widzenia, zadawaj pytania. Nie traktuj sprzeczek jako walki przeciwko sobie nawzajem, traktuj was jako drużynę, która musi razem zmierzyć się z problemem.
Partner całym światem
Bardzo łatwo jest zatracić się w związku, szczególnie na samym początku jego trwania. To normalne, że gdy jesteśmy zakochani, nie widzimy świata poza partnerem. Mimo wszystko warto jednak zachować trzeźwość umysłu i unikać całkowitego dopasowywania się do partnera i jego preferencji. W związku nie należy zapominać o sobie i swoich potrzebach. Nie oczekuj również od partnera, by zastąpił ci wszystkich innych ludzi. Owszem, uważanie siebie nawzajem za najlepszych przyjaciół jest niezwykle ważne, jednak zachowajcie dobre relacje ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi, by nie wpaść w rutynę.
Omawianie problemów w związku z przyjaciółmi
Oczywiście nie ma nic złego w wygadaniu się przyjaciółce, która was cierpliwie wysłucha - jednak mimo, że może wam to pomóc poczuć się lepiej, w żaden sposób nie przyczyni się to do poprawy sytuacji w waszym związku. Zamiast omawiać nurtujące cię kwestie z przyjaciółmi, należy przedyskutować je z partnerem. Wspólne rozwiązywanie problemów pomaga zbudować trwałą relację i polepszyć wasza komunikację.
Brak szczerych rozmów
Choć wydaje się to niezwykle trywialnym stwierdzeniem, to jednak prawdą, jest to że najlepszym rozwiązaniem we wszystkich sytuacjach jest szczerość. Rozmowa o naszych uczuciach czy lękach nigdy nie jest łatwa - obawiamy się odrzucenia i krytyki, jednak nie mówiąc partnerowi jak naprawdę się czujemy nigdy nie przyniesie nic dobrego. Jeżeli nie będzie otwarcie ze sobą rozmawiać, nigdy nie zbudujecie trwałego i silnego związku.
Joanna Złomańczuk
(joanna.zlomanczuk@dlalejdis.pl)
Fot. pixabay.com