Wbrew powszechnej opinii rezygnacja ze cukru nie oznacza jedynie rezygnacji z deserów i słodyczy. Cukier można znaleźć nie tylko w słodkich smakołykach, ale także w szerokiej gamie przetworzonej żywności i napojów Producenci żywności stosują długą listę nazw cukru, przy czym najpopularniejsze są sacharoza, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy i sztuczne słodziki (takie jak sukraloza lub aspartam). Zaś do najpowszechniejszych form cukrów naturalnie występujących w żywności zalicza się glukozę (główne źródło energii dla organizmu), fruktozę i laktozę.
Może być Ci łatwiej schudnąć lub utrzymać wagę. Nadmierne spożycie dodanych cukrów przyczynia się do nadwagi i otyłości. Rezygnacja z cukru zmniejsza spożycie pustych kalorii i zmniejsza skoki glukozy oraz brak równowagi hormonów głodu, co pomaga w zdrowym zarządzaniu wagą lub utracie wagi, jeśli taki jest Twój cel. Ukrócając spożycie cukru możesz też odczuć poprawę zdrowia jelit i czuć więcej energii. Będziesz też rzadziej odczuwać wahania nastroju. Spożywanie dużych ilości cukru powoduje reakcję dopaminową w mózgu, co prowadzi do zwiększonego uczucia przyjemności i szczęścia. Ale te uczucia są tymczasowe, a kiedy miną, pozostajesz rozdrażniona, niespokojna i nieszczęśliwa. Kiedy usuniesz cukier ze swojej diety, Twój mózg nie będzie musiał cierpieć z powodu wzrostów i spadków dopaminy. Dodatkowo będziesz mniej podatna na próchnicę, a Twoja cera może również ulec poprawie.
Czas potrzebny na detoksykację cukru jest różny w zależności od osoby, ponieważ zależy od codziennego spożycia i stylu życia każdej osoby. Możesz zacząć czuć się lepiej w ciągu kilku dni, ale może minąć nawet dwa tygodnie, zanim znów poczujesz się pełna energii. W pierwszych dniach odstawienia cukru możesz odczuć bóle głowy i zmęczenie, a także drażliwość, głód i zaburzenia trawienne. Jednak objawy te zwykle słabną lub całkowicie ustępują po pierwszym tygodniu. Wtedy prawdopodobnie zauważysz także pozytywne skutki uboczne odstawienia cukru, takie jak lepsza jakość snu, stabilny poziom energii i mniejszy apetyt na słodycze.
Nie jest to zdrowe, aby odczuwać strach przed cukrem, ale warto być świadomym konsumentem i podejmować decyzje, które są dla Ciebie najlepsze. Stres i ograniczenia zawsze będą gorsze dla Twojego organizmu niż zjedzenie odrobiny cukru od czasu do czasu.
Wyrobić w sobie nawyk uczenia się tego, co jesz i sprawdzania etykiet, aby unikać cukru w tych produktach, w których się go nie spodziewasz. Zamiast skupiać się na całkowitym wyeliminowaniu cukru z diety, stopniowo dokonuj zdrowych zmian. Zacznij od dodania do diety większej ilości pełnowartościowych produktów spożywczych, takich jak owoce, warzywa, nasiona i orzechy. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, sięgnij po owoce czy gorzką czekoladę. Dbaj też o nawodnienie - czasami pragnienie objawia się ochotą na słodycze.
Pamiętaj również, że zmiana diety w celu drastycznego ograniczenia spożycia cukru nie nastąpi z dnia na dzień. To proces i należy robić to krok po kroku.
Joanna Adamski
(joanna.adamski@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com