Dobrze pamiętamy, jak Dzień Chłopaka obchodziłyśmy w szkołach: przedstawienia, drobne upominki, wiersze i poczęstunek. Jak jednak świętować, kiedy już opuściłyśmy mury szkoły i mamy własnego mężczyznę? I które ze świąt wybrać: Dzień Chłopaka czy może marcowy Dzień Mężczyzny? Święto chłopców w Polsce napędzane jest przez media i podobnie jak Dzień Kobiet bywa nieco komercyjne. W sklepach znajdziemy mnóstwo prezentów „dla najlepszego chłopaka”: kubki, plakietki czy breloki. Warto jednak okazywać mężczyźnie miłość nie tylko od święta. Niech pamiętają, że przez cały rok są dla nas najlepsi.
Dzień Chłopaka to święto przyjemne, aczkolwiek jedno z nieoficjalnych świąt w polskim kalendarzu. Obchodzone jest także w innych państwach, innego dnia roku niż w Polsce. Na Malcie przypada 7. lutego, na Białorusi, Ukrainie czy w Rosji chłopcy świętują 23. lutego, Wielka Brytania i Irlandia celebrują Dzień Chłopaka 5. kwietnia. Z kolei w listopadzie świętują Meksyk i Indie (19. listopada) oraz Kanada (25. listopada). Święto to hucznie obchodzone jest w Japonii i ma tam swoją tradycję. Przypada na 5. maja i obchodzone jest już od VI w. n. e. Tak zwane Tango no-Sekku, czyli japoński Dzień Chłopaka, stanowił kiedyś męski odpowiednik japońskiego święta lalek. W 1948 roku Dzień Chłopaka przemianowano na Dzień Dziecka, nie zmieniło to jednak tradycji i mentalności w wielu japońskich rodzinach, które to 5. maja nadal obchodzą święto chłopców. W Japonii bardzo dba się o zdrowie i kondycję mężczyzn.
Mimo, że polski Dzień Chłopaka nie znalazł miejsca w oficjalnym kalendarzu świąt, wiele osób wybiera właśnie ten dzień, a nie Dzień Mężczyzn. Dzień Chłopaka w Polsce wprowadzono po prostu jako lżejszy odpowiednik Święta Kobiet. Obchody przyjęły się głównie wśród dzieci i nastolatków, w szkołach, placówkach oświatowych i na uczelniach, wśród studentów. I mimo że Święto Chłopców wciąż nie dorównuje oprawą Dniu Kobiet, dobrze, że istnieje równowaga i nasi bracia, ukochani i ojcowie także mogą cieszyć się własnym świętem.
Kobiety wybierają więc sprawdzone metody – randki, spacery, wypady do kina oraz drobne prezenty. Każda z nich najlepiej zna swojego partnera i wie, jaki prezent sprawi mu przyjemność. Najlepiej dostosować podarunek do indywidualnych upodobań i zainteresowań tak, aby faktycznie sprawił radość. Prezenty pozornie nie liczą się jednak tak, jak uprzejmość i czułość, którą możemy otaczać swojego mężczyznę przez cały okrągły rok. Ważne więc, aby doceniać obecność mężczyzn, bo wszystkie wiemy, że „z nimi trudno, ale bez nich jeszcze gorzej.”
Wiktoria Kuźniak
(wiktoria.kuzniak@dlalejdis.pl)
Fot. pixabay.com