A gdyby tak pomyśleć o naturalnych rozwiązaniach? W szczycie sezonu na owoce i warzywa to łatwiejsze niż myślisz!
Dobre zbilansowanie diety i dostarczanie niezbędnych dla zdrowia składników każdego dnia wcale nie jest takie proste. Pomóc mogą pełne witamin i mikroskładników warzywa i owoce – trzeba tylko wiedzieć, jak je smacznie podać. Bezcennym wsparciem są blendery kielichowe i wyciskarki wolnoobrotowe.
Soki czy koktajle?
Sok to doskonały napój witaminowy, jednocześnie uzupełniający braki płynów w organizmie. Nie obciąża układu pokarmowego i błyskawicznie wchłania się, zapewniając skondensowany zastrzyk składników odżywczych. Koktajle są gęstsze i bardziej sycące od soków, dlatego mogą zastępować posiłek. Możemy je wzbogacić jogurtem, mlekiem roślinnym, orzechami czy nasionami. Za pomocą blendera można więc przygotować sobie śniadanie w formie np. smoothie bowls, czyli koktajlu posypanego świeżymi owocami, bakaliami lub płatkami, a także obiad lub kolację w postaci zup kremów czy przecierów. Zarówno soki, jak i koktajle - poza witaminami i minerałami - zawierają też błonnik, który przede wszystkim odpowiada za dobrą pracę jelit.
Bomba witaminowa
Aby wykorzystać pełen potencjał owoców i warzyw, warto zadbać o ich różnorodność. Dietetycy radzą, aby dobierać je w pięciu kolorach: zielone (ogórek, kiwi), czerwone, (pomidory, maliny), żółte (dynie, brzoskwinie), białe (melony, pietruszka) oraz fioletowe (śliwki, modra kapusta).
Owoce i warzywa możemy komponować na wiele sposobów, choć trzeba wiedzieć, że istnieją połączenia niekorzystnie wpływające na wchłanianie składników mineralnych przez nasz organizm. Taką antyparą jest pomidor i ogórek. W pomidorach występuje witamina C, natomiast ogórki zawierają askorbinozę – enzym, który ją rozkłada. Dlatego nie należy łączyć tych warzyw. Przykładem prawidłowego zestawienia jest burak i cytryna. Burak jest bogaty w żelazo, natomiast zawarta w cytrynie witamina C ułatwia wchłanianie tego pierwiastka.
Agata Ziemnicka, dietetyczka i psycholożka żywieniowa, w swojej książce „Soki i koktajle w minutę” opisuje cztery najważniejsze zasady przygotowywania soku bądź koktajlu:
- Podstawą soku powinny być warzywa (marchew, buraki, kapusta, ogórek, seler naciowy). Owoce mają tylko nadać smak (jabłko, pomarańcza, cytryna). Dodatek zielonych liści bardzo podnosi wartość odżywczą soku. Szpinak, natka pietruszki – ich nigdy dość. Jeżeli bardzo lubisz soki owocowe, pamiętaj, aby nie przesadzać z ich ilością. Czasami lepiej zjeść samą pomarańczę, ponieważ do wyprodukowania szklanki soku pomarańczowego potrzeba kilku owoców – pisze Ziemnicka.
Abecadło zdrowia
Witaminy i minerały są niezbędne dla naszego zdrowia. Jakie konkretnie?
Zdrowy koktajl w minutę
Do przygotowania wartościowych koktajli najlepsze są blendery kielichowe, z pomocą których w ciągu zaledwie minuty można przygotować sobie witaminową bombę. Nowoczesne blendery, takie jak blender próżniowy Philips HR3752/00, który wysysa tlen z kielicha przed rozpoczęciem blendowania, pozwalają zachować świeżość koktajlu aż przez osiem godzin. Kontakt z tlenem powoduje nie tylko ciemnienie owoców i warzyw, ale w wyniku łączenia się z nim cennych pierwiastków również utratę właściwości odżywczych. Dzięki technologii próżniowej i pozbycia się tlenu z kielicha blendera udaje się zachować w koktajlu większą ilość witamin i enzymów.
Przygotowany w takim urządzeniu napój ma nie tylko bardziej wyrazisty kolor, jest aksamitny, nierozwarstwiający się i mniej spieniony, ale zawiera też 3 razy więcej witaminy C oraz 60 proc. więcej przeciwutleniaczy1. Wybierając blender warto też sprawdzić, z jaką mocą i prędkością blenduje. Blendery wysokoobrotowe wyposażone w ostrza 3D są najbardziej wydajne, blendują nawet najtwardsze składniki i uwalniają moc składników odżywczych z komórek owoców i warzyw, dzięki czemu stają się one lepiej przyswajane przez organizm.
Najlepiej, aby moc urządzenia wynosiła1400W, a prędkość 35 000 RPM. Przy wyborze produktu, warto zwrócić uwagę także na materiał wykonania kielicha, do którego trafia koktajl. Nie powinien zawierać BPA, czyli obecnego w niektórych plastikach Bisfenolu A, który może przenikać do żywności i wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Kielichy tritanowe nie zawierają BPA, nie tłuką się i są odporne na zarysowania.
Soki bez utraty tego, co najcenniejsze
W przygotowaniu domowych soków najlepiej sprawdzają się wyciskarki wolnoobrotowe. Umożliwiają bowiem najefektywniejsze pozyskanie witamin, minerałów i błonnika
z owoców, warzyw, nawet liściastych oraz orzechów.
Taką wyciskarką wolnoobrotową jest model Philips HR1889/70. Dzięki technologii MicroMasticating wykorzystuje aż 80 proc. zawartości owoców i warzyw, także tych liściastych, z których wyciśnięcie soku było do tej pory niemal niemożliwe.
W taki sposób przygotowany sok ma więcej błonnika niż ten z tradycyjnej sokowirówki, a także pozwala na wyciskanie owoców i warzyw bez konieczności ich krojenia – wszystko dzięki szerokiemu otworowi na produkty. Co więcej, mycie wyciskarki Philips HR1889/70 zajmuje nie więcej niż 90 sekund.
Inwestycja w blender i wyciskarkę wolnoobrotową zwróci się z nawiązką w postaci wzmocnionej odporności, większej energii i niekiedy pozbycia się lekkich problemów układu pokarmowego. Przygotowywanie domowych koktajli i soków może w zupełności zastąpić jeden pełnowartościowy posiłek lub stanowić zdrową przekąskę między posiłkami.
Rekomendowane ceny blenderów:
Fot. Philips
Informacja prasowa