Zmieniły się czasy, a co za tym idzie, wzrosła świadomość kobiet, nie tylko w kwestii macierzyństwa. Młode Polki mają nieporównywalnie większą wiedzę niż choćby 50 lat temu. Rozszerzony dostęp do mediów, uczelni wyższych i rozrywek sprawiły, że kobiety zaczęły wskazywać inne priorytety. Za czynniki mające wpływ na brak chęci posiadania dzieci uważa się:
Brak stabilizacji zawodowej i rosnące koszty
Obecnie bardzo trudno o stabilną pracę z adekwatnym wynagrodzeniem. Pracodawca najczęściej preferuje zatrudnienie na umowę zlecenie, zwykle za najniższą krajową. Nawet wraz z partnerem, który miałby podobne wynagrodzenie, ze świadczeniem 800+, trudno nie odczuwać niepokoju.
Ceny wynajmu mieszkań w mieście w ciągu ostatnich kilku lat astronomicznie wzrosły, co również wpływa na chęć zostania rodzicem. Parze z dzieckiem ludzie niechętnie wynajmują mieszkanie, ponieważ obawiają się szkód, jakie mogą powstać. Ponadto przy jednym dziecku należałoby wynająć co najmniej dwupokojowe mieszkanie. Tymczasem koszty wynajmu oscylują w granicach 2300–2800 zł, do czego należy doliczyć media. Kupno mieszkania bez wzięcia kredytu na kilkadziesiąt lat jest w obecnych czasach właściwie niemożliwe.
Większość młodych kobiet w dzisiejszych czasach ponad chęć założenia rodziny stawia rozwój kariery zawodowej. Po zdaniu egzaminu maturalnego Polki idą na studia, by kontynuować naukę i przygotować się do wymarzonego zawodu; często po ukończeniu wyższej uczelni rozpoczynają też kursy i staże zawodowe. Nauka teorii i praktyki wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, wobec czego kobiety odkładają rodzenie dzieci na później.
Dzięki dogodnym i stosunkowo tanim połączeniom lotniczym świat stał się bardziej dostępny. Młode Polki coraz chętniej wyjeżdżają na zagraniczne wakacje lub korzystają z wymiany międzynarodowej zapewnianej przez uczelnie. To wszystko za sprawą chęci poznawania innych kultur, nauki języka czy próby życia w innym kraju.
Kolejną przyczyną niechęci do posiadania potomstwa jest trudność w znalezieniu odpowiedniego partnera. Młode kobiety coraz częściej chcą spędzić młode lata jako singielki, ponieważ uznają, że na znalezienie towarzysza życia jest jeszcze czas. Często za sprawą presji rodziny dochodzi nawet do buntu w tej kwestii.
Polki tłumaczą swój wybór również brakiem instynktu macierzyńskiego. Niektóre mówią, że niemowlęta nigdy nie wzbudzały w nich tkliwości i nie czuły potrzeby posiadania potomstwa. Choć często instynkt macierzyński „uruchamia się” dopiero po urodzeniu dziecka, młode kobiety wolą nie podejmować pochopnych decyzji, za które będą odpowiadać do końca życia.
Argumenty Polek w sprawie braku chęci posiadania potomstwa są logiczne. Młode kobiety obawiają się również problemów z pogodzeniem pracy z obowiązkami domowymi, zwłaszcza że w większości związków nadal uważa się, że to wyłącznie kobieta odpowiada za wychowanie dzieci. Dziecko to odpowiedzialność na całe życie, a jego wychowanie to ogromna misja, która spoczywa na barkach obojga rodziców. Decyzja o posiadaniu potomstwa powinna być wspólna i w pełni świadoma, podjęta w momencie, kiedy oboje partnerzy będą na nie gotowi.
Joanna Karbownik
Fot. Wygenerowano AI