Karta kredytowa to wygodny i bezpieczny sposób finansowania wydatków — zarówno bieżących, nieprzewidzianych, jak i tych drobiazgowo zaplanowanych. Korzystając z karty, zapewnisz sobie dostęp do kapitału przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W ten sposób zbudujesz finansowe bezpieczeństwo, zachowasz finansową płynność i kontrolę nad domowym budżetem.
Czym jest w praktyce karta kredytowa?
Karta kredytowa online to rodzaj kredytu bankowego. W przeciwieństwie do wypłacanych na konto kredytów gotówkowych lub hipotecznych przybiera formę limitu środków. Jego wysokość zależy od zdolności kredytowej wnioskującego. Im wyższa, tym więcej pieniędzy pożyczy kredytodawca. Użytkując kartę kredytową, wydajesz więc nie własne, lecz bankowe środki.
Jak korzystać z karty kredytowej?
Przy pomocy karty kredytowej zapłacisz za usługi oraz zakupy (w sklepach internetowych i stacjonarnych). Wykonasz także przelew na konto bankowe. Aby korzystanie z karty przyniosło oczekiwane korzyści i nie obciążyło nadmiernie Twojego portfela, zadbaj o przemyślany wybór „tej jedynej”. Przypadkowy może narazić Cię nie tylko na dodatkowe koszty, ale także pozbawić atrakcyjnych przywilejów i udogodnień.
Jak wybrać kartę kredytową online, aby… nie żałować?
Karta kredytowa online to produkt, który ma w ofercie większość banków komercyjnych. Ogrom dostępnych na rynku ofert z pewnością nie ułatwia więc podjęcia decyzji. Zwłaszcza jeśli skomplikowane bankowe pojęcia zupełnie nic Ci nie mówią. Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru.
Koszty
Na całkowity koszt użytkowania karty składają się nie tylko odsetki od wykorzystanych środków, ale także dodatkowe opłaty. W zależności od banku mogą być to: opłata za wydanie karty, opłata za miesięczne użytkowanie karty czy ewentualne ubezpieczenie. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, porównując oferty poszczególnych banków, zwróć uwagę przede wszystkim na wskaźnik RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. RRSO zawiera w sobie wszystkie koszty okołokredytowe i precyzyjnie obrazuje, ile w praktyce zapłacisz za każdą pożyczoną złotówkę. Niższe RRSO to niższy koszt kredytu na karcie.
Długość okresu bezodsetkowego
Nie wszyscy wiedzą, że racjonalne używanie karty kredytowej pozwala uniknąć odsetek. Jak to możliwe? Każda karta kredytowa ma tzw. okres bezodsetkowy. W zależności od banku trwa on od 46 do 52 dni. Jeśli spłacisz całe zadłużenie w ciągu jego trwania, nie zapłacisz odsetek (dotyczy to wyłącznie transakcji bezgotówkowych). Wybierając kartę, zadbaj więc o to, aby okres bezodsetkowy był jak najdłuższy. Ten parametr powinien być jednym z najważniejszych (zaraz obok kosztów) kryterium wyboru karty.
Możliwość wnioskowania o kartę przez internet
Dziś, w czasie pandemii COVID-19 warto szczególnie zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. Aby zminimalizować zbędne wizyty w oddziale banku, znajdź ten, który pozwala dopełnić wszystkich formalności (nie tylko złożyć wniosek) przez internet.
Dodatkowe przywileje dla użytkowników
Dobra karta kredytowa powinna być nie tylko niedroga w obsłudze. Winna także zapewniać użytkownikom dodatkowe korzyści — bezpłatny pakiet car assistance, zwrot kosztów paliwa, zwrot środków wydanych w sklepach i restauracjach czy zniżki u partnerów wydawcy karty.
Jak założyć kartę kredytową?
Procedura towarzysząca założeniu karty kredytowej zależy od konkretnego banku. Aby precyzyjnie ją zobrazować, posłużymy się konkretnym przykładem. Będzie nim turbo karta Santander oferowana przez Santander Consumer Bank.
Chcesz otrzymać TurboKARTĘ: