Podczas jazdy na rowerze, tak jak podczas większości aktywności fizycznych, wydzielane są endorfiny ‒ tzw. hormony szczęścia. Przyczyniają się one do poprawy humoru, wprawiają nas w dobry nastrój, a także dodają energii i sprawiają, że odczuwamy mniejszy ból i zmęczenie podczas wysiłku.
Dlaczego podczas wysiłku serce bije szybciej? Wysiłek fizyczny powoduje podniesienie tętna, co skutkuje przyspieszeniem krążenia krwi. Dzięki temu wspomagana jest kondycja serca oraz naczyń krwionośnych. Jazda na rowerze zmniejsza ryzyko zachorowania na takie schorzenia jak nadciśnienie, choroba wieńcowa czy zawał serca.
Jazda na rowerze angażuje do pracy wiele mięśni. Największą rolę odgrywają takie mięśnie jak:
Jednak nie bez znaczenia pozostają mięśnie brzucha i grzbietu, które stabilizują ciało i są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej pozycji, a także mięsnie ramion, pozwalające trzymać wyprostowane ręce na kierownicy oraz amortyzować ciało na nierównej drodze.
Zatem jazda na rowerze pozwala wzmocnić całe ciało.
Jazda na rowerze będzie dobrą opcją dla osób, którym zależy na poprawie wyglądu swojej sylwetki. Liczba spalonych kalorii będzie zależeć od typu roweru, na jakim się poruszasz, od trasy (płaska czy z górkami) oraz od prędkości, z jaką jedziesz. Podczas 60 minut wysiłku przy prędkości do 15 km/godz., spalisz ok. 300 kcal, a przy prędkość do 22 km/godz. będzie to już ok. 600 kcal. Ponadto jazda na rowerze jest mniej obciążająca dla stawów niż na przykład bieganie, więc będzie to lepsza opcja do osób początkujących oraz dla osób z nadwagą.
Paulina Ziemińska
(paulina.zieminska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com