Coraz więcej osób zmienia swoje nawyki żywieniowe na te zdrowsze i odpowiedniejsze dla naszego organizmu. Na popularności zyskują różne octy owocowe, wypierając tym samym tradycyjny ocet. Istnieje tyle octów owocowych, ile rodzajów owoców. Octy powstają w wyniku ich fermentacji. W zależności od użytych owoców, ich smak, kolor i aromat mogą się znacząco różnić.
Jakie właściwości posiada ocet owocowy?
- Spala tłuszcz - badania pokazują, że ocet owocowy przyspiesza metabolizm i zwiększa spalanie tłuszczu. Spożywanie dwóch łyżek octu dziennie przez 12 tygodni może pomóc zredukować masę ciała i zmniejszyć obwód w talii. Efekt ten związany jest z zawartością kwasu octowego, który poprawia wrażliwość komórek na insulinę.
- Odmładza organizm - dzięki wysokiej zawartości bardzo silnych antyoksydantów, octy owocowe pomagają neutralizować wolne rodniki, które uszkadzają komórki. Regularne spożywanie octu chroni więc organizm przed stresem oksydacyjnym, który jest jednym z głównych czynników starzenia się.
- Dodaje energii - każdy ocet owocowy zawiera duże ilości witamin i minerałów, które wspomagają produkcję energii w organizmie. Może pomóc w walce z uczuciem zmęczenia i poprawić wydolność fizyczną. Wypicie wody z octem przed treningiem zwiększy wytrzymałość i pomoże poprawić wyniki sportowe.
- Wspiera serce - bogaty w antyoksydanty ocet chroni serce przed uszkodzeniami. Badania dowodzą, że jego regularne spożywanie obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu oraz zmniejsza ryzyko miażdżycy. Działanie ochronne octu (zwłaszcza z granatu) jest porównywalne z działaniem niektórych leków przeciwmiażdżycowych.
- Chroni przed próchnicą - ocet (głównie malinowy i cytrynowy) może być używany jako naturalny płyn do płukania jamy ustnej. Jego właściwości antybakteryjne pomagają w walce z bakteriami powodującymi próchnicę i choroby dziąseł. Regularne stosowanie octu poprawi higienę jamy ustnej i odświeży oddech.
- Zapobiega cukrzycy - ocet malinowy skutecznie zmniejsza poziom cukru we krwi po posiłku. Kwas octowy opóźnia opróżnianie żołądka, co prowadzi do wolniejszego wchłaniania cukrów i mniejszego skoku glukozy. To doskonała wiadomość dla osób z insulinoopornością i cukrzycą typu 2.
Klaudia Kwiatkowska
(klaudia.kwiatkowska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com