Uprawiane w Australii, Nowej Kaledonii, Indonezji, w Afryce Południowej i na Hawajach orzechy makadamia mają wiele wartości odżywczych i zdrowotnych. Nieocenione jest też to, że mogą zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, a to przy ich tempie rozwoju - bezcenne. Orzechy makadamia są cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A, E, B, wapnia, fosforu, potasu, żelaza, magnezu, cynku, miedzi, manganu. Do włączenia tego daru natury do diety wiele osób przekonuje fakt, że orzechy makadamia opóźniają procesy starzenia się organizmu, obniżają poziom stresu oraz poziom złego cholesterolu.
Warto także wiedzieć, że orzechy makadamia mają zastosowanie w profilaktyce chorób serca i układu krążenia, mogą pomóc osobom z anemią, tym, którzy czują się osłabieni, przemęczeni, tym, którzy przechodzą rekonwalescencję po różnych chorobach. Ze względu na sporą ilość składników mineralnych orzechy makadamia korzystnie wpływają na układ szkieletowo-mięśniowy. Ich regularna konsumpcja poprawia też wygląd włosów, skóry i paznokci. Orzechy makadamia często rekomendowane są przez lekarzy diabetykom oraz osobom dotkniętych celiakią.
Godną uwagi informacją dotyczącą tego daru natury jest to, że obecne w orzechach makadamia nienasycone tłuszcze mają pozytywny wpływ na pracę mózgu. Produkt ten polecany jest również kobietom w ciąży. Badania wykazały, że gdy kobieta w stanie błogosławionym nie stroni od orzechów, zmniejsza w ten sposób ryzyko wystąpienia alergii u swojego potomka.
Orzechy makadamia warto dodawać do wypieków, deserów, sałatek, kremów. Można je także spożywać bez żadnych dodatków. To co ogranicza popyt na orzechy makadamia to cena tego produktu spożywczego. Są to bowiem jedne z najdroższych orzechów na świecie. Bierze się to stąd, że na zbiór orzechów z drzewa makadamia trzeba z reguły czekać ponad siedem lat.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com